ZdrowieMedycyna niekonwencjonalna

Oliwka – dar Ateny

Drzewo oliwne, Oliwka rosnące przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich jest znane od tysięcy lat. Początek jego historii pięknie tłumaczy starożytna legenda. Otóż bogini Atena upatrzyła sobie pewne piękne miasto, Chciała w nim zamieszkać i je ochraniać. Jednak to samo miasto upodobał sobie bóg morza Posejdon.

Do rozstrzygnięcia sporu bogini zaproponowała rywalizację. Każdy z bogów miał zaoferować miastu to, co miał najlepsze. Sędzią był Kekrops pół wąż a pół człowiek, słynący z mądrości. Bogowie wspięli się na skałę Akropolu i rozpoczęli rywalizację. Posejdon uderzył trójzębem w skałę i od razu wytrysnęła woda. Wzbudziło to zachwyt, ale kiedy Kekrops spróbował smaku wody, okazało się, że jest to słona woda morska. Atena natomiast uklękła i zasadziła drzewo – pierwsze drzewo oliwne.

Bogini przyznano zwycięstwo, a miasto przybrało nazwę Ateny. Odtąd zaczęto sadzić te drzewa w całej Grecji i tak się dzieje aż do dzisiaj.

Grecy, a potem mieszkańcy innych krajów o zbliżonym klimacie docenili wartość drzewa, które rodzi smaczne oleiste owoce, dodające sił i zdrowia. Można pozyskiwać z nich żółtawy sok – oliwę, które decyduje o wyjątkowym smaku potraw.

Ludzie nauczyli się używać oliwy do gotowania, do oświetlania – lampki oliwne, do opatrywania ran, do leczenia i upiększania się.

Oliwa a zdrowie

Już w czasach Hipokratesa doceniano wartość odżywczą oliwy i jej dobroczynny wpływ na zdrowie. Dziś tłumaczymy to właściwościami odżywczymi tego tłuszczu. Zaopatruje ona organizm człowieka w duże ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych – 73,7% oliwy. Nasycone kwasy tłuszczowe zwiększają stężenie złego cholesterolu LDL we krwi. Cholesterol ten powoduje gromadzenie się lipidów w ścianach tętnic, co przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Natomiast dieta oparta na żywności zawierającej głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe zapobiega odkładaniu się LDL w ścianach tętnic, spychając go do wątroby, gdzie zostaje przetworzony lub wydalony.

Na pomoc sercu

Z badań medycznych wynika, że dobry stan układu krążenia zależny jest nie tylko od ilości ale też od rodzaju spożywanych tłuszczów. Spożywanie oliwy z oliwek zapewnia organizmowi konieczne ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które jak już wspomniano, zapobiegają miażdżycy i w ten sposób przyczyniają się do dobrego funkcjonowania układu krążenia, do kontroli nadciśnienia, zmniejszają zagrożenie takimi chorobami jak choroba wieńcowa i zawał mięśnia sercowego.

Profilaktyka choroby nowotworowej

Wielu epidemiologów na czele z noblistą Sir Richardem Dollem udowodniło związek spożywania tłuszczów wielonasyconych z niektórymi postaciami raka. Szukając antidotum zwrócono uwagę na przeciwutleniacze zawarte w oliwie, takie jak witamina E, która jest jednym z podstawowych antyoksydantów ochraniających komórki przed utlenianiem i zniszczeniem, co może stać się przyczyną raka. Ponadto badania udowadniają związek pomiędzy spożywaniem oliwy z oliwek, a prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Oliwa reguluje wydzielanie soków żołądkowych, zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, poprawia przemianę materii.

Lecznicze liście

Nie tylko olej, ale liście drzewka oliwnego są przetwarzane w celach leczniczych. Liście powszechnie stosuje się w leczeniu schorzeń związanych z wirusami, retrowirusami, bakteriami i pierwotniakami. Stosuje się je przy przeziębieniach i grypie, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, mononukleozie wywołanej przez wirus Epsteina-Barra, przy opryszczce, półpaścu, zapaleniu płuc, malarii i kilku infekcjach.

W medycynie tradycyjnej stosowano liście oliwki w celu obniżenia gorączki, poziomu cukru we krwi oraz środek moczopędny. Liście oliwki słyną z naturalnej odporności na bakterie i insekty. Podręcznik Ziół Leczniczych Duke`a wymienia liście oliwki jako środek przeciwbakteryjny, hipoglikemiczny antyoksydant ze wskazaniem do stosowania w różnych stanach chorobowych.

Oliwa a religia

Oliwa z oliwek jest nierozerwalnie związana z tradycją religijną i liturgią Kościoła Prawosławnego. Dominuje w takich rytach jak namaszczenie księży, błogosławieństwo, chrzest. Podczas chrztu ksiądz trzema palcami namoczonymi w oliwie kreśli znak krzyża na ciele dziecka oliwą. Po ceremonii chrztu woda z oliwą, która pozostała w chrzcielnicy, uważana jest za poświęconą i nie może być wylana byle gdzie. Zbiera się ją w specjalnych pojemnikach wystawionych w kościołach.

Oliwa z oliwek używana jest także przy zagniataniu chleba, w tym chleba używanego podczas konsekracji. Jest ona również jednym z dziewięciu składników tzw. Fanuropity – ciasta wypiekanego 27 sierpnia z okazji Dnia Św. Fanurego. Oliwa jest również składnikiem potraw spożywanych w czasie postów poprzedzających Wielkanoc, Boże Narodzenie i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Wymagania drzewka oliwnego

Oliwka jest od kilku sezonów bardzo modną rośliną w aranżacji wnętrz – ceniona ze względu na swój śródziemnomorski charakter, pozwala nam stworzyć lekko wakacyjny klimat w mieszkaniu.

Drzewka oliwne mają piękne, jasnozielone albo lekko szarawe listki. Niestety na obfite owocowanie w uprawie w mieszkaniu nie możemy zbytnio liczyć, ale przy odrobinie szczęścia, uda nam się sprawić, aby drzewko zakwitło i wydało kilka owoców. Drzewko oliwne w naturalnych warunkach rośnie na glebie kamienistej, lekkiej, suchej i mało żyznej. Dlatego starając się posadzić je w donicy, zapewnijmy mu podobne warunki. Gleba powinna mieć odczyn 6-7 pH. Jest to optymalne podłoże dla oliwki – lekkie i przepuszczalne. Z racji swojego pochodzenia, drzewko oliwne będzie wymagało nasłonecznionego stanowiska. Doskonałe będzie miejsce w oknie, od strony południowej. Stanowisko, gdzie postawimy donicę z drzewkiem powinno być również przewiewne. Drzewko oliwne najlepiej rośnie w donicy glinianej, z warstwą drenażu z keramzytu. Dzięki drenażowi, korzenie rośliny nie stoją w wodzie. Roślina ta ładnie prezentuje się w każdej naturalnej donicy. Może to być terakota, donica pleciona z wikliny lub koszyk.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO