Zdrowie

Jelita – pomoc w dolegliwościach

Jelita to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego, który znajduje się między żołądkiem a odbytem. Jego długość może przekraczać nawet 7 metrów.

Ta część przewodu pokarmowego jest odpowiedzialna za trawienie pokarmu i wchłanianie substancji odżywczych, a także za odzyskiwanie wody i formowanie stolca. Tak długi narząd narażony jest na liczne procesy chorobowe, które można podzielić na procesy zapalne, zmiany o podłożu immunologicznym i genetycznym, a także nowotwory. Wiele z tych procesów chorobowych stanowi zagrożenie dla zdrowia, a wszystkie objawiają się nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Dolegliwości jelit, a szczególnie przewlekłe zapalenie, można leczyć ziołami i osiągnąć znaczną poprawę. Jak zwykle potrzeba jest cierpliwość. Dla wieli starszych ludzi zioła są jednak jedynym dostępnym środkiem.

W schorzeniach jelitowych ogromnie ważna jest dieta. Należy unikać pokarmów tłustych i smażonych, spożywać chleb razowy, dużo warzyw, owoców i kasz, szczególnie kaszę gryczaną, od czasu do czasu ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Bardzo wskazanym produktem są otręby. Pożyteczne są też popularne przyprawy: kminek i majeranek. Kminek działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, majeranek likwiduje skurcze jelit, ma działanie przeciwzapalne. Korzystne jest połączone działanie kminku i majeranku. Można je stosować do posiłków lub w postaci naparu: pół łyżeczki zmieszanych przypraw na szklankę wrzątku. Pić taki napar 2-3 razy dziennie.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: ZIOŁA POMOCNE PRZY DOLEGLIWOŚCIACH JELITOWYCH

Miód w schorzeniach jelitowych

Niektórzy terapeuci polecają miód przy schorzeniach jelitowych. Zalecają stosować miód w przypadkach zapalenia jelita grubego, połączonego z przewlekłymi zaparciami lub biegunkami. Miód dzięki swym właściwościom antybiotycznym eliminuje patogenną florę jelitową, będącą przyczyną schorzenia. W chorobie tej miód podaje się trzy razy dziennie w ilości 1 – 2 łyżek, przed jedzeniem, rozpuszczony w wodzie lub soku jabłkowym o temperaturze pokojowej do gęstej konsystencji.

Jak żyć by uniknąć choroby jelit?

Choroby jelit stają się u nas coraz częstsze, ich eskalację obserwujemy od kilkunastu lat. Fakt ten dokumentują również badania statystyczne, lokujące choroby nowotworowe jelit w ścisłej czołówce wśród zachorowań na choroby typu nowotworowego. Według badań, co czwarta osoba po pięćdziesiątym roku życia może być nią zagrożona. Schorzenia jelit należałoby zaliczyć do chorób ery cywilizacyjnej. Ery wymagającej od ludzi określonych postaw, najczęściej niezdrowych, oraz oferującej nam wysoko przetworzone i głęboko schemizowaną żywność.

Prawda o wydalaniu

Stolec gromadzi się w odbytnicy w ciągu określonego czasu, zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni. Dlatego częstość wydalania stolca może być różna u poszczególnych ludzi, należy do tej czynności podchodzić raczej indywidualnie. Za prawidłowe możemy uważać wydalanie stolca dwa, trzy razy dziennie, lub co drugi, trzeci dzień. Wydalaniu sprzyja spożywanie dużych ilości potraw bogatych w błonnik (chore jelita wykazują mniejszą tolerancję na tego typu pokarmy).

Często popełniamy zasadniczy błąd, wymuszając codziennie wydalanie stolca różnymi środkami przeczyszczającymi, w konsekwencji działania te mogą prowadzić do wielu powikłań jelitowych.

Stolec formuje się z niestrawionych resztek pokarmu, które zawierają wszystko to, co dla organizmu jest niepotrzebne i szkodliwe. Bakterie, kwasy organiczne, różnego rodzaju związki i substancje chemiczne dodawane do artykułów spożywczych, mające poprawić ich smak, wygląd, jakość, trwałość itp. Tych odpadów w stolcu jest coraz więcej, są one powodem wzmożonego drażnienia ścian jelita a to w konsekwencji może prowadzić do stanów zapalnych śluzówki i innych chorób jelit i odbytu z chorobami nowotworowymi włącznie.

Pamiętając o tym, że okrężnica jest kluczowym organem odpowiadającym za odporność immunologiczną naszego organizmu, czyli za podatność na wszelkiego rodzaju zachorowania, powinniśmy poświęcić jej szczególną uwagę.

Co jest ważne dla jelita?

  • Odpowiedni dobór artykułów żywnościowych;
  • Kultura odżywiania;
  • Higiena;
  • Aktywność fizyczno-ruchowa i wypoczynek;
  • Kontrola stolca;
  • Okresowe badania u lekarza proktologa.

Uważaj na to co jesz!

To, co jemy, ma zasadnicze znaczenie nie tylko na poprawne i zdrowe funkcjonowanie jelit, ale i na kondycję całego naszego organizmu. Wraz z pożywieniem musimy dostarczyć, oprócz kalorii, niezbędnych do życia witamin i mikroelementów. Wszelkie dodatki chemiczne zwane polepszaczami czy też konserwantami, zawarte w artykułach spożywczych, są antagonistami naszych organizmów a ich nadmiar może się kumulować, sprzyjając w dłuższym okresie czasu powstawaniu wielu chorób i schorzeń.

Wiedząc to, powinniśmy staranniej przyglądać się kupowanej żywności, bacznie śledzić skład zawartości opakowania i wybierać te, mające najmniej różnego rodzaju dodatków balastowych.

Podstawą naszego wyżywienia powinny być potrawy przygotowane ze świeżych składników, możliwie urozmaicone. Dobrą praktyką będzie częstsze zaopatrywanie się w produkty gospodarstw ekologicznych, posiadających „znak zdrowej żywności:. Są one uprawiane na naturalnych nawozach, a w trakcie ich wegetacji nie używa się chemicznych środków ochrony roślin.

Koniecznie unikaj…

  • wszelkich dań przygotowywanych z tzw. produktów w formie sproszkowanej, kostkowej itp..
  • szybkich posiłków;
  • nadmiaru artykułów wędzonych i przetworów mięsnych;
  • konserw;
  • potraw smażonych na głębokim tłuszczu np. frytek (wydzielają się dioksyny)
  • posiłków grillowanych na węglu drzewnym (wydzielają się substancje kancerogenne);
  • nadużywania napoi alkoholowych (chore w ogóle nie tolerują alkoholu);
  • napoi kolorowych, sztucznie barwionych i konserwowanych oraz sokopodobnych zawierających nadmiar dodatków chemicznych, dla zmylenia nazywanych podobnie jak naturalne soki.

Kultura odżywiania

Brak czasu, pośpiech, nerwy, codzienna pogoń zawodowa, to wszystko sprowadza jedzenie do jednej z wielu czynności, której poświęcamy coraz mniej uwagi. Jemy z reguły to, co nam w ręce wpadnie, na stojąco, często w biegu, łykając całe kęsy nieprzeżutej żywności, o różnych porach doby, najadamy się do syta przed samym snem po całodziennej głodówce. Taki styl życia sprzyja powstawaniu wielu chorób układu pokarmowego oraz schorzeń o podłoży psychosomatycznym, jest przyczyną naszego osłabienia, nadmiernej drażliwości, bólów głowy, bezsenności itp. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w sprzyjającej atmosferze, to swego rodzaju celebra (czysto nakryty stół, określone pory, spokój i harmonia) nie tylko w święta, jak to u nas jest przyjęte, ale także w inne dni tygodnia.

Higiena

To bardzo ważne, by o niej pamiętać, szczególnie w profilaktyce chorób odbytu. Po wypróżnieniu nie wystarczy wytrzeć odbytu papierem toaletowym, nawet długotrwałe wycieranie (co może powodować stany zapalne odbytu i jego okolic) nie usunie wszystkich resztek śluzu oraz stolca, które pozostawione ulegają procesom gnilnym, mogąc również powodować stan zapalny.

Odbyt należy dokładnie przemywać letnią wodą (bez mydła), dobrze byłoby stosować do tego celu napar ziołowy np. z takiej mieszanki:

Zagotować litr wody, wsypać jedną łyżkę mieszanki, ciągnąć na małym ogniu 5 minut, letnie przecedzić. Przemywać po wypróżnieniu 2-3 minuty.

Paznokcie należy krótko przycinać, by nie drażnić lub nie kaleczyć okolic odbytu, myć dokładnie ręce a szczoteczką miejsca zapaznokciowe, tam mogą znajdować się jaja pasożytów (owsiki), którymi możemy zarażać współmieszkańców. Bielizna osobista powinna być gotowana lub prasowana gorącym żelazkiem. Nie polecam używania papieru nasączonego chemicznymi substancjami zapachowymi, u osób uczulonych mogą powodować one stany alergiczne i odczyn zapalny okolicy około odbytowej.

Wybierając się w podróż na wakacje, lub miejsca gdzie musimy korzystać z toalet ogólnodostępnych, zaopatrz się w toaletowe nakładki higieniczne, nakładane na deskę sedesową. Są one w naszym społeczeństwie mało znane, aczkolwiek warte szerszego rozpowszechniania. Można je nabyć w aptekach, w sklepach zielarsko – medycznych, drogeriach.

Aktywność fizyczno – ruchowa i wypoczynek

Ma bezpośredni wpływ nie tylko na naszą kondycję, zapewnia również dobrą pracę jelit, co bezpośrednio ma związek z regularnym wypróżnianiem. Osoby prowadzące siedzący tryb życia (kierowcy, urzędnicy, pracownicy umysłowi) częściej są narażone na schorzenia jelitowe, są to głównie guzki krwawnicowe (hemoroidy), częste wzdęcia, zgagi oraz zaparcia.

Brak wypoczynku, rozregulowany tryb życia, niezgodny z naszym biologicznym zegarem, stwarzają niemniejsze zagrożenia, powodując wiele problemów zdrowotnych: choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, biegunki lub zaparcia, rak okrężnicy i odbytnicy. Dotyczy to szczególnie osób prowadzących nocny tryb życia lub pracujących od dłuższego czasu na nocnych zmianach.

Kontrola stolca

Trzeba koniecznie przełamać uprzedzenia, które są w nas głęboko zakorzenione, i nie wstydzić się wzrokowej kontroli swojego stolca. Jego zabarwienie, zapach, konsystencja mogą nam dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia, a tym samym zmobilizować w porę do wizyty u lekarza – proktologa lub gastrologa.

Zbyt jasny stolec sygnalizuje chorobę wątroby, tłusty cuchnący chorobę trzustki, czarny smolisty krwawienie o obrębie układu pokarmowego, krew w stolcu może oznaczać guzki krwawnicowe, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę nowotworową, stolec tasiemkowy może powstawać przy nowotworze odbytu. Naprzemienne biegunki z zaparciami mogą mieć za przyczynę: polipy jelita grubego, chorobę Leśniowskiego – Crohna, nadwrażliwość jelita, stany zapalne jelita grubego, nowotwór jelita grubego.

Nie należy lekceważyć żadnego z w/w objawów, jeśli któryś z nich zaobserwujemy u siebie oznaczać to będzie potrzebę kontroli lekarskiej.

Powiązane artykuły

Back to top button