PrzyprawyKuchnia historiaMedycynaMedycyna niekonwencjonalnaPrzyprawyŻywność

Nutmeg – gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa to popularna przyprawa o długiej liście korzyści zdrowotnych, w tym zdolności do łagodzenia bólu, łagodzenia niestrawności, łagodzenia bezsenności i poprawy funkcji mózgu.

Rozszerza jego zdolność do ochrony wątroby, łagodzi depresję , poprawia poziom cholesterolu, reguluje poziom ciśnienia krwi i łagodzi stany zapalne w jamie ustnej.

Powiązane artykuły

Gałka muszkatołowa pochodzi z nasion wiecznie zielonego drzewa Myristica fragrans . Co ciekawe, drzewo to, jest gospodarzem jeszcze jednej niesamowicie silnej i unikalnej przyprawy, maczugi, która jest wysuszonym czerwonawym pokryciem nasion.

Drzewo pochodzi z wysp Maluku lub wysp przyprawowych w Indonezji i jest jedynym drzewem, które jest źródłem dwóch różnych przypraw na świecie. Jest powszechnie uprawiany na Karaibach, w innych tropikalnych rejonach świata, a także w południowych Indiach w stanie Kerala.

Gałka muszkatołowa może osiągnąć wysokość około 20 metrów. Dają owoce po ośmiu latach po zasiewie, osiągają szczyt w ciągu 25 lat i owocują przez 60 lat lub dłużej. Owocem jest zwisający pestczak, podobny wyglądem do moreli. Kiedy jest w pełni dojrzały to dzieli się go na dwie części, odsłaniając szkarłatny kolor tzw/ maczugi, która otacza pojedyncze błyszczące brązowe nasiona.

Historia Gałki muszkatołowej

Gałka muszkatołowa jest uważana za jedną z najbardziej tragicznych przypraw w historii. Krwawe wojny toczyły się nad kontrolą tej przyprawy i wielu zginęło, próbując przejąć kontrolę nad jej produkcją. Przez długi czas była uważana za bardzo rzadki i cenny składnik.
Cesarz Henryk VI rozłożył gałkę muszkatołową na ulicach Rzymu przed koronacją, aby stworzyć słodko pachnące środowisko. Gałka muszkatołowa była modna wśród bogatych, ponieważ uważano, że wywołuje halucynacje. Bogaci dżentelmeni użyliby szlifierek do gałek muszkatołowych, aby zmielić tę przyprawę a następnie stworzyć z niej napoje alkoholowe. Gałka muszkatołowa była również pieczona w ciastach, ciasteczkach czy chlebach.

Tylko niewielka grupa kupców wiedziała, skąd pochodzi przyprawa i sprzedała ją za bardzo duże sumy. Wielu chciało znaleźć tajemnicze „Wyspy Spice”, gdzie uprawiano gałkę muszkatołową. W 1512 r. Hiszpanie w końcu odkryli lokalizację na Wyspach Banda, gdzie rosła cała światowa gałka muszkatołowa.

W XVII wieku Holendrzy prowadzili krwawą wojnę, aby zdobyć kontrolę nad produkcją gałki muszkatołowej. Zabrali duże ilości tej przyprawy do Holandii i przechowywali ją w gigantycznym magazynie, aby kontrolować dystrybucję. W rzeczywistości Holendrzy w obrocie na Wyspie Manhattanu w ramach traktatu z Bredy wraz z Brytyjczykami utrzymywali kontrolę nad handlem przyprawami gałką muszkatołową.

Podczas okupacji Indii Wschodnich Brytyjczycy wzięli sadzonki gałki muszkatołowej z Bandas i zasadzili je na obszarach pod brytyjską kontrolą kolonialną. Gdy te plantacje gałki muszkatołowej zaczęły rozkwitać, cena tej przyprawy zaczęła spadać. W miarę upływu czasu klasa średnia mogła teraz cieszyć się tą przyprawą, a nie tylko bogaci.

Być może zastanawiasz się, dlaczego przyprawa, której używamy do posypywania napoju bożonarodzeniowego , spowodowała tyle krwi i zamieszania. Okazuje się, że gałka muszkatołowa była modna wśród bogatych jako halucynogenna; odurzająca przyprawa może sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś się unosił. Była również ceniony za swoje lecznicze i kulinarne zastosowania.

W XIV wieku pół kilograma gałki muszkatołowej kosztowało tyle, co trzy krowy. W 1760 r. cena gałki muszkatołowej w Londynie wynosiła od 85 do 90 szylingów za funt, czyli cenę utrzymywano sztucznie na wysokim poziomie przez holenderskie dobrowolnie palące się pełne magazyny gałek muszkatołowych w Amsterdamie.

Francuz Pierre Poivre przetransportował sadzonki gałki muszkatołowej na Mauritius, gdzie rozkwitł, pomagając zakończyć holenderski monopol na przyprawy. Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska sprowadziła drzewo gałki muszkatołowej do Penang, Singapuru, Indii, Sri Lanki, Indii Zachodnich, a przede wszystkim Grenady, gdzie jest symbolem narodowym i dumnie zdobi czerwoną, żółtą i zieloną flagę kraju.

Dzisiaj Indonezja i Grenada są głównymi producentami i eksporterami tej przyprawy.

Gałka muszkatołowa w kuchni

Przyprawa z gałki muszkatołowej ma ostry zapach i lekko słodki smak, dlatego jest szeroko stosowana w kuchniach na całym świecie. Gałka muszkatołowa jest używana i występuje w wielu formach, takich jak olejki eteryczne , proszek i ekstrakty. Natomiast gałka muszkatołowa mielona jest stosowany w wielu produktach, takich jak pieczenie, desery, słodycze, napoje , ajerkoniak, ciasto z dyni i jabłek – najczęściej w formie masła. Przyprawa jest również kluczowym składnikiem kremowych i serowych potraw, takich jak alfredo.

Gałka muszkatołowa – fakty żywieniowe

Podczas gdy gałka muszkatołowa jest tylko przyprawą używaną oszczędnie w potrawach, może ona wpływać na zdrowie w  różny sposób , głównie ze względu na zawartość odżywczą witamin , minerałów i związków organicznych związanych z olejkami eterycznymi. Według USDA National Nutrient Database, te korzystne składniki obejmują błonnik pokarmowy , mangan , tiaminę, witaminę B6 , kwas foliowy, magnez , miedź i macelignan.

Korzyści zdrowotne wynikające z gałki muszkatołowej

Uśmierza ból

Ludzie cierpiący na choroby przewlekłe, takie jak rak , choroby zapalne i cukrzyca często cierpią z powodu uporczywego bólu. Według National Center for Biotechnology Information, US National Library of Medicine , olej z gałki muszkatołowej , pochodzący z nasion drzewa gałki muszkatołowej, okazał się być środkiem przeciwbólowym i przewlekłym lekiem przeciwbólowym.

Opublikowane w czasopiśmie Food and Nutrition Research , porównawcze badanie przeprowadzone na szczurach w 2016 r., Wykazało, że miejscowe stosowanie oleju z gałki muszkatołowej, w porównaniu do innych czynników łagodzących ból, takich jak diklofenak, ma lepszy wpływ na ból zapalny. To samo badanie pokazuje również, że olej z gałki muszkatołowej może również łagodzić obrzęk stawów, jak również mechaniczną allodynię, która jest intensywnym bólem spowodowanym nawet lekkim dotykiem.

Łagodzi bezsenność

Od pokoleń gałka muszkatołowa jest zalecana jako lekarstwo na bezsenność i bezsenność. Szczypta gałki muszkatołowej w ciepłym mleku zawsze wydaje się działać.

Niekontrolowane badanie przeprowadzone przez Naidu i in. przeprowadzono na 251 pacjentach, którym podano kapsułkę ziołową zawierającą gałkę muszkatołową. Pacjenci otrzymywali kapsułkę regularnie przez 4 tygodnie. Wszyscy ludzie, którzy wzięli udział w badaniu, poinformowali, że byli świadkami poprawy ogólnego poziomu osłabienia i bezsenności. Jedno z badań na zwierzętach sugerowało również, że wyciągi z gałki muszkatołowej pomogły w wydłużeniu głębokiego snu .

Promuje trawienie

Według Essential Oils in Food Preservation, Flavour and Safety, autorstwa Gomathi Perisamy, et al. wiadomo, że gałka muszkatołowa ma właściwości lecznicze i była stosowana w leczeniu problemów trawiennych, takich jak niestrawność i wrzody żołądka. Te właściwości lecznicze pochodzą z unikalnego zapachu nasion gałki muszkatołowej.

Poprawia zdrowie mózgu

Gałka muszkatołowa jest często związana z właściwościami neuroprotekcyjnymi.

Wyniki badania pokazują, że gałka muszkatołowa zawiera lotne oleje, takie jak mirystycyna, eugenol i elemycyna, które pomagają w zwiększeniu poziomu serotoniny, dopaminy i noradrenaliny w hipokampie szczurów. Hipokamp jest organem umiejscowionym w mózgu, który jest związany głównie z pamięcią i nawigacją przestrzenną, która jest częścią pamięci odpowiedzialną za rejestrowanie i pobieranie wszystkich informacji w mózgu.

Dlatego w badaniu stwierdzono, że oleje z gałki muszkatołowej mają działanie terapeutyczne w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona.

Zdrowie jamy ustnej

Badanie z 2012 r. Prowadzone przez Shafeie Z, et al. sugeruje, że gałka muszkatołowa ma właściwości antybakteryjne i może hamować aktywność bakterii, takich jak Porphyromonas gingivalis, która powoduje zapalenie przyzębia i Streptococcus mutans, które są związane z próchnicą.

Ponadto, według Chemistry of Spice Valtcho D. Jeliazkova (Zheljazkov) , kwas mirystynowy i trimyrystyna występujące w gałce muszkatołowej również wykazują dobrą aktywność przeciwbakteryjną. Ekstrakt metanolowy znajdujący się w gałce muszkatołowej ma właściwości antykariogenne i pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Macelignan, inny środek przeciwbakteryjny występujący w tej przyprawie, pomaga także hamować aktywność bakterii w jamie ustnej.

Ponadto badanie z 2016 r. Prowadzone przez Wei Kevina Zhanga i in. i opublikowane w czasopiśmie Food and Nutrition Research sugeruje, że miejscowe stosowanie oleju z gałki muszkatołowej może złagodzić ból zęba.

Ochrona wątroby

Gałka muszkatołowa jest dobrze znaną rośliną o różnych zastosowaniach leczniczych, w tym jej zastosowaniu w leczeniu zaburzeń wątroby. Badanie na zwierzętach przeprowadzone przez dr. Franka Gonzaleza (Centrum Badań nad Rakiem, National Cancer Institute, Maryland, USA) i in. sugeruje, że gałka muszkatołowa bogata w myrislignan może pomóc w łagodzeniu uszkodzeń wątroby.

W badaniu na myszach, którym podawano tioacetamid (TAA), który jest związkiem chemicznym powodującym przewlekłą chorobę wątroby, taką jak zwłóknienie i marskość wątroby, i które były leczonym gałką muszkatołową wykazało, że: ekstrakty z gałki muszkatołowej pomogły obniżyć zapalenie wątroby, a także aktywność wolnych rodników w wątrobie.

Inne badanie przeprowadzone na szczurach przez prof. Moritę T, i in. sugeruje, że mirystycyna występująca w oleju z gałki muszkatołowej ma właściwości hepatoprotekcyjne. Jednakże konieczne są dalsze badania w celu wyjaśnienia korzyści płynących z gałki muszkatołowej dla wątroby.

Właściwości antydepresyjne

W medycynie ajurwedyjskiej gałka muszkatołowa była ceniona przez długi czas ze względu na swoje lecznicze właściwości, jeśli chodzi o depresję. W badaniu przeprowadzonym w 2012 r. Przez dr Deepaka Kumara Khajurię i jego zespół z Al-Ameen College of Pharmacy w Bangalore w Indiach stwierdzono, że ekstrakty z gałki muszkatołowej wykazują działanie przeciwdepresyjne. Co więcej, ma również mniej skutków ubocznych niż konwencjonalne leki alopatyczne.

W badaniu na myszach prowadzonym przez Dhingra D. i Sharma A. stwierdzono, że ekstrakt z nasion gałki muszkatołowej wykazuje działanie przeciwdepresyjne.

Reguluje ciśnienie krwi

W obszernym przewodniku dotyczącym obniżania ciśnienia krwi przez National Institutes of Health sugeruje się dodanie do diety większej ilości przypraw, takich jak gałka muszkatołowa. Przewodnik wspomina również i podkreśla stosowanie mniejszej ilości sodu w pożywieniu, aby utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia krwi. 

W innym badaniu stwierdzono, że ekstrakty z gałki muszkatołowej nie wykazują żadnego znaczącego wpływu na poziom ciśnienia krwi. Potrzeba więcej dowodów naukowych, aby udowodnić wpływ gałki muszkatołowej na krew.

Potencjał przeciwnowotworowy

Mniej znana jakość gałki muszkatołowej to potencjalne zastosowanie przeciwko komórkom nowotworowym. Według badań opublikowanych w Interakcjach chemiczno-biologicznych , mirystycyna znajdująca się w gałce muszkatołowej ma właściwości chemoprewencyjne. Stwierdzono, że indukuje śmierć komórek (apoptozę) w komórkach białaczki. To z kolei może pomóc w zapobieganiu rozwojowi komórek nowotworowych i przerzutom białaczki, które często dotykają dzieci.

Ochrona skóry

Chociaż dokładny mechanizm nie jest w pełni zrozumiały, leki ziołowe i tradycyjne od dawna używają gałki muszkatołowej, aby poprawić wygląd i zdrowie skóry . Najczęściej stosuje się go jako pastę zmieszaną z wodą, a nawet miodem , co jest również doskonałe do pielęgnacji skóry.

Według ostatnich badań z 2016 r. Gałka muszkatołowa wykazała pozytywną reakcję w leczeniu zakażeń skóry. Co ciekawe, badanie KE Lee i in. odkryli, że gałka muszkatołowa i zawarte w niej związki bioaktywne, takie jak macelignan, pomogły w opóźnieniu przedwczesnego starzenia się spowodowanego przedłużoną ekspozycją na światło ultrafioletowe (UV). Olej z gałki muszkatołowej zyskał również popularność dzięki swoim właściwościom wzbogacającym skórę.  

Obniża poziom cholesterolu LDL

W badaniu na zwierzętach ekstrakty z gałki muszkatołowej wykazały działanie hipolipidemiczne. Oznacza to, że nastąpiło znaczne obniżenie poziomu cholesterolu LDL w nich. Inne badanie na zwierzętach wykazało, że ekstrakty z nasion gałki muszkatołowej pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL wraz z poziomem cholesterolu całkowitego.

Chociaż istnieje mniej dowodów naukowych, gałka muszkatołowa wydaje się mieć potencjał obniżania złych lipoprotein w organizmie.

Działanie przeciwbiegunkowe

Według Kompletnej Księgi Ajurwedy Llewellyna , gałka muszkatołowa jest powszechnie stosowana do łagodzenia biegunki . Jest bogaty w wiatropędne właściwości i pomaga promować trawienie . Może być stosowany miejscowo lub spożywany z imbirem i zimną wodą. 

Badanie przeprowadzone przez prof. JK Grovera i in. al., z Wydziału Farmakologii, Indyjskiego Instytutu Nauk Medycznych , wykazał, że gałka muszkatołowa może faktycznie zmniejszyć luźne stolce. Można zatem stwierdzić, że ekstrakty z gałki muszkatołowej mają dobre działanie przeciwbiegunkowe.

Właściwości przeciwdrgawkowe

2009 Badanie przeprowadzone przez Wahab A, et al. sugeruje, że stosowanie oleju z gałki muszkatołowej może pomóc w zapobieganiu napadom padaczki. Wskazano również, że olej ten może być skuteczny zarówno przeciwko napadom grand mal, jak i napadom częściowym.

WAŻNE! Nutmeg spotkał się z poważnym podejrzeniem, ponieważ przypadki przypadkowego zatrucia wzrosły w ostatnich latach. Nadmierne spożywanie może mieć na ludzi skutki psychotropowe, halucynacyjne lub narkotyczne, a wiele osób próbowało odtworzyć te efekty rekreacyjnie. Niestety, spożywanie dużej ilości gałki muszkatołowej może skomplikować procesy w ciele, ponieważ jest to silna przyprawa przeznaczona do stosowania w małych ilościach. Spożywanie zbyt wiele może spowodować drgawki, nieregularne serca kołatanie serca i wymioty. 

Odpowiednio używanie, jako przyprawy to korzyści są oczywiste, ale należy trzymać jej spożywanie pod kontrolą.


Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź też
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a