Kuchnia historiaKuchniaKuchnia afrykańskaKuchnia arabskaKuchnia libańska

Tabbouleh


Świeży i pikantny tabbouleh to prawdziwe odzwierciedlenie Libanu w naczyniu!

Od wybrzeża Morza Śródziemnego po Mezopotamię na wschodzie, od Gór Taurus na północy po Pustynię Arabską na południu – to kraj znany jako Lewant, miejsce narodzin potrawy, którą znamy dziś jako tabbouleh.

Powiązane artykuły

Tabbouleh (z arabskiego taabil , co oznacza „przyprawiać”) było istotną częścią diety Lewantu 4000 lat temu. To tam na górskich zboczach kwitły zioła znane jako qadb ( Medicago sativa ). W dzisiejszym tabbouleh pszenica bulgur lub podobne obfite ziarno zajmuje centralne miejsce, ale lata temu te bujne zielenie zapewniały kolor, smak i większości tabbouleh oraz arabskiej diecie.

Dziś tabbouleh jest niemal synonimem kuchni libańskiej. Pojawia się na każdym stole, na każdej uczcie i jest popularny w dietach wegańskich i wegetariańskich.

Tabbouleh to tradycyjna sałatka serwowana w Libanie . Zrobiona z drobno posiekanej pietruszki, pomidora, cebuli, mięty i bulguru, doprawiona mieszanką cytrynowo-oliwną. Jest podstawą mezze czyli libańskiej wersji przystawek i szybko zyskała popularność na całym świecie.

Sałatka pochodzi z gór Libanu i Syrii i była istotnym składnikiem diety ludzi w średniowieczu. Choć początkowo wyśmiewany z powodu braku mięsa, ludzie szybko ją przyjęli ze względu na niesamowity smak i korzyści zdrowotne. Warianty w całym Lewancie obejmują turecki kisir i ormiański eech .

Dziś tabbouleh jest nieodłączną częścią libańskiej tożsamości. Jest w każdym domu i na stole podczas każdej uczty. Przepis rozprzestrzenił się również na całym świecie, zwłaszcza że coraz więcej osób włącza go do swojej diety wegetariańskiej i wegańskiej. 

W 2009 roku zespół 350 osób pracował przez ponad 10 godzin, aby stworzyć największą na świecie miskę tabbouleh, ważącą oszałamiającą 4324 kilogramy (9532 funtów 12 uncji) – i trafiając do Rekordów Guinnessa .

Tabbouleh różni się znacznie w zależności od regionu, od prostej zmiany przyprawy do zupełnie innego zestawu składników.

SAFSOUF

Hermel – Hermel District
Drobna pszenica bulgur i przyprawy smażone są z oliwą z oliwek i ghee, aż kasza bulgur nasiąknie tłuszczem. Następnie mieszaninę odstawia się na bok, podczas gdy suszone orzechy włoskie są smażone w mieszaniu z dużą ilością ghee. Następnie pietruszkę i inne warzywa (mniej niż zwykle) miesza się z kaszą bulgur. Do przypraw używa się zarówno olejku cytrynowego, jak i melasy z granatów. Sałatkę spożywa się z delikatnymi, surowymi liśćmi winorośli lub świeżymi liśćmi kapusty.

Tabbouleh
Tabbouleh
ERYNGO TABBOULEH

Al Barouk – Shouf District
Eryngo lub qorsaaneh to dzika roślina jadalna, która obficie rośnie w naszych górach wczesną wiosną. Qorsaaneh jest substytutem pietruszki w tym przepisie, dzięki czemu jest wspaniałą sezonową i zdrową opcją.

ERYNGO TABBOULEH
ERYNGO TABBOULEH
WINTER TABBOULEH

Okręg Mtein – Metn
To kolejna odmiana sezonowa, która zawiera mało pietruszki lub nie zawiera jej wcale. Składa się z kaszy bulgur namoczonej w letniej wodzie, gotowanej ciecierzycy, awarma (konserwy mięsne w tłuszczu owczym) i doprawionej cytryną, oliwą, solą i pieprzem. Ten tabbouleh często smakuje z gotowanymi liśćmi kapusty.

WINTER TABBOULEH
WINTER TABBOULEH

TABBOULEH KEZZEBEH (MTASHASH)

Andqet – Akkar District
To połączenie tabbouleh i ormiańskiego swędzenia potraw . Do przygotowania tej sałatki używa się grubej pszenicy bulgur, której ilość jest większa niż ilość warzyw. Do mieszanki dodaje się również pastę pomidorową, wraz z przyprawą do tradycyjnego tabbouleh .

TABBOULEH KEZZEBEH
TABBOULEH KEZZEBEH
TABBULEH Z ZIELONYMI FASOLAMI

Jdaidet Marjayoun – Okręg Marjayoun
Ten pyszny tabbouleh jest najczęściej przyrządzany wiosną, kiedy sezonowa jest zielona fasola. Fasola zastępuje pomidory, które nie zostały jeszcze posadzone i zebrane.

TABBOULE Z DZIELONĄ SOCZEWICĄ

Mristi – Shouf District
Wysokobiałkowa wersja tradycyjnego tabbouleh , ta receptura zawiera rozdrobnioną czerwoną soczewicę namoczoną przez noc. Używa się tutaj mniej pszenicy bulgur niż w innych przepisach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a