KuchniaDietaOdchudzanieZdrowie

Mniszek lekarski w kuchni

Mniszek lekarski w kuchni. W wielu polskich domach z pożytkiem dla zdrowia młodziutki mniszek lekarski zjada się w postaci wiosennych surówek i sałatek, gdzie zastępuje albo świetnie uzupełnia nowalijki. Takie wiosenne kuracje tą rośliną to idealny sposób na pozbycie się nadwagi i kompleksowe oczyszczanie organizmu z pozimowych toksyn – często gromadzą się w tkance tłuszczowej i mogą być jedną z przyczyn odkładania się jej w nadmiarze.

W Stanach Zjednoczonych liście mniszka przyrządza się z liśćmi lebiody i korzeniami rzepy, natomiast we Francji i Szwajcarii młode liście tej rośliny spożywa się po prostu jak szpinak. Ze zblanszowanych liści we Francji przygotowuje się słynną sałatkę o nazwie: Pissenlit – tak brzmi nazwa mniszka lekarskiego po francusku.

W Kandzie, Czechach i na Słowacji zerwane w pełni kwitnienia i koniecznie w słoneczny dzień same płatki szybko się suszy, a potem idealnie suche miele na proszek, który dodaje się do ciast i słodkich wypieków dla nadania im złocistożółtego koloru – płatki tej rośliny stanowią więc dobrą namiastkę niezwykle drogiego szafranu.

W Anglii i we Włoszech, gdzie mniszek również często trafia na stoły, wyhodowano nawet specjalne ogrodowe odmiany o długich, delikatnych i prawie zupełnie pozbawionych goryczki liściach.

W Bawarii i Saksonii do dziś jeszcze gdzieniegdzie korzenie tej rośliny po wysuszeniu i umiejętnym upaleniu stają się składnikiem kawy zbożowej, zastępując korzenie cykorii.

Wytrawni kucharze francuscy i angielscy potrafią wykorzystać pączki kwiatowe mniszka lekarskiego, które po zamarynowaniu w odpowiednio dobranej zalewie octowej przypominają oryginalne kapary.

Do przygotowania sałatek i surówek z dodatkiem mniszka lekarskiego najlepsze są najmłodsze liście tej rośliny, najlepiej po uprzednim „bieleniu”. W tym celu poletko, gdzie rośnie mniszek, nakrywa się słomianą matą lub czarną folią – w Anglii nakrywa się rośliny dużymi donicami. Bez dostępu promieni słonecznych liście stają się bladożółte – pozbawione zielonego chlorofilu, mniej gorzkie i zbliżone smakiem do cenionej cykorii sałatowej. Innym sposobem na pozbycie się goryczki jest zalanie na około 30 minut ciepłą, osoloną wodą liści.

W kuchni mniszek bardzo dobrze smakuje z ugotowanymi na twardo jajkami, twarożkiem lub w zestawieniu z sałatą, rzodkiewką, szczypiorkiem, cebulką dymką, jogurtem naturalnym lub sosem winegret.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a