HistoriaNaukaUroda

Åšredniowieczna kÄ…piel – Kultura kÄ…pielowa w wiekach Å›rednich

Wiek średni i kultura kąpielowa. Średniowieczna kąpiel jako rytuał oczyszczania i orzeźwienia.

Bardzo Å›miesznie musiaÅ‚o wyglÄ…dać, gdy jednoczeÅ›nie stara zniszczona mateczka i mÅ‚ode dziewczÄ™ na oczach wszystkich wchodziÅ‚y nago do dzieży i to, co zwykle skrzÄ™tnie skrywaÅ‚y przed cudzym wzrokiem, mężczyźni mogli oglÄ…dać do woli… Mężczyźni patrzyli wówczas, jak flirtowano z ich kobietami, a one spotykaÅ‚y siÄ™ w cztery oczy z zupeÅ‚nie nieznanymi mężczyznami… Ale o diable zazdroÅ›ci, który gdzie indziej zaraz mÄ™czyÅ‚by mężczyzn, tutaj nigdy nie sÅ‚yszano„. Tak kÄ…piele w Baden w Aargau opisywaÅ‚ w roku 1417 sekretarz papieski Giovanni Poggio.

Swoboda obyczajowa

W rzeczywistoÅ›ci w Å›redniowiecznych Å‚aźniach nie brano sobie moralnoÅ›ci szczególnie do serca. KÄ…piel sÅ‚użyÅ‚a nie tylko oczyszczaniu i odÅ›wieżaniu siÄ™, ale również – a czÄ™sto nawet przede wszystkim – przyjemnoÅ›ci.

Dlatego w publicznych łaźniach dzież stała przy dzieży, panowie i panie siedzieli zupełnie nago w tych samych pomieszczeniach, jedli i pili, śpiewali i grali, a także oddawali się innym przyjemnością.

GoÅ›cie Å‚aźni nierzadko pozostawali w cebrzykach caÅ‚Ä… noc. Åšpiewali „duchowe i czcigodne Å›wieckie pieÅ›ni” i to dostatecznie gÅ‚oÅ›no i wyraźnie, aby nie zasnąć. Mimo to niejednokrotnie zdarzaÅ‚o siÄ™, że w wodzie zasypiali i … siÄ™ topili.

Pielęgnacja urody

O ile w średniowieczu dość swobodnie poczynano sobie w kąpieli, o tyle wstydliwie pielęgnację urody. Nikogo też nie mogło obchodzić, co w zaciszu komnat retuszowano i korygowano.

Wskazówki toaletowe z XIV wieku (dostÄ™pne w Muzeum GermaÅ„skim w Norymberdze) zdradzajÄ… „program pielÄ™gnacji urody” z tego okresu: po kÄ…pieli dama usuwaÅ‚a zbÄ™dne owÅ‚osienie Å›rodkiem depilujÄ…cym, zÅ‚ożonym z wapna i wody, a w mocniejszej postaci z uryny i aurypigmentu (zÅ‚ota farba). Potem przechodziÅ‚a do pielÄ™gnacji wÅ‚osów. Aby wÅ‚osy byÅ‚y delikatne i miÄ™kkie, myÅ‚a je roztworem z saletry i zmiażdżonej cieciorki, po czym perfumowaÅ‚a wodÄ… różanÄ…. Dopiero wtedy zabieraÅ‚a siÄ™ do makijażu. Usta i dziÄ…sÅ‚a farbowaÅ‚a korÄ… z pnia lub korzenia orzechowca. Natomiast szlachetnÄ… bladość oblicza zyskiwaÅ‚a dziÄ™ki kleikowi z mÄ…ki owsianej wymieszanej z wÄ™glanem oÅ‚owiu. JeÅ›li zaÅ› zdarzyÅ‚o jej siÄ™ zbyt dÅ‚ugo przebywać na sÅ‚oÅ„cu, wybielaÅ‚a swojÄ… twarz kadziÅ‚em i mlekiem.

Jako Å›rodek do mycia zÄ™bów sÅ‚użyÅ‚a wówczas mieszanka palonego marmuru, palonych pestek daktyli, biaÅ‚ego rozbitego szkÅ‚a, czerwonej cegÅ‚y i pumeksu. SkÅ‚adniki zawijaÅ‚o siÄ™ w lniane płótno i tarÅ‚o siÄ™ nim zÄ™by do czysta. Po jedzeniu regularnie pÅ‚ukano usta winem i żuto nasiona kopru lub ligustru, co miaÅ‚o odÅ›wieżać oddech. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust, polecano paniom wkÅ‚adanie pod jÄ™zyk listka liÅ›cia laurowego albo odrobiny muszkatu – dniem i nocÄ…, a zwÅ‚aszcza wtedy kiedy spaÅ‚y z ukochanym. W maseczkach przeciwko zanieczyszczeniom skóry szczególnÄ… rolÄ™ odgrywaÅ‚ miód. Polecane byÅ‚y maski z mÄ…czki fasolowej wymieszanej z miodem i żółciÄ… woÅ‚u albo suszone korzenie balsamki sprężystej (ogórka leÅ›nego) lub zmiażdżona rzodkiew, obydwie zmieszane z miodem. ChÄ™tnie zażywano też kÄ…pieli parowych – jako skutecznego zabiegu przeciwko zmarszczkom. CzÄ™sto siÄ™gano po Å›rodki do pielÄ™gnacji rÄ…k z suszonej gorczycy albo mielonych migdałów.

Pod koniec XVI wieku Å›redniowieczne przyjemnoÅ›ci w kÄ…pieli skoÅ„czyÅ‚y siÄ™ jak biczem uciÄ…Å‚. PrzyczynÄ… byÅ‚o szerzenie siÄ™ dżumy oraz nieuleczalnej wówczas choroby – syfilisu. Ludzie popadali z jednej skrajnoÅ›ci w drugÄ…: uwierzyli, że woda szkodzi zdrowiu, osÅ‚abia, niszczy skórÄ™ i tworzy idealne podÅ‚oże do szerzenia siÄ™ chorób zakaźnych. Podczas gdy w roku 1387 we Frankfurcie nad Menem byÅ‚o jeszcze 29 publicznych Å‚aźni, w roku 1550 byÅ‚o ich już tylko dwie.

Spis treści:

Piękno na przestrzeni dziejów

Puder zamiast mydła w XVIII wieku

Obyczajność i czystość w XIX wieku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock