Uroda

Uroda. Jaki jest Twój typ urody i jak w prosty sposób to sprawdzić?

Typ urody: „Uroda to wyrażanie swojej indywidualnej osobowości”, „piękno polega na wierności swemu typowi” – takie i podobne opinie na pewno słyszałaś nie raz. Zapytasz pewnie, co tak szczególnego jest w Twojej osobowości, jakie czynniki kształtują Twój typ. Projektant mody Wolfgang Joop radzi wszystkim kobietom, które nie mają w tej kwestii pewności, by w wolnej chwili stanęły przed lustrem i przyznały się szczerze do tego, co im się w sobie podoba, a co wygląda raczej niekorzystnie. Pozytywne cechy, które w końcu w sobie odkryją powinny – zdaniem Joopa – koniecznie podkreślić.

Typy Urody
Typy Urody

Cztery typy kolorystyczne

Tę „naukę” o kolorach stworzył szwajcarski malarz i pedagog sztuki, Johannes Itten (1888-1967). W 1928 roku kazał on zestawić barwne kompozycje swoich studentów. Zauważył przy tym, że każdy z uczniów intuicyjnie wybierał kolory, które odpowiadały odcieniom jego skóry, włosów i oczu.

Te odcienie pochodzą od trzech pigmentów: melaniny, hemoglobiny i karotenu, które poprzez różnorodny skład tworzą indywidualny „barwny wizerunek” człowieka. O kolorycie tym decyduje głównie odcień na pierwszy rzut oka niezauważalny, bo ukryty pod powierzchnią skóry, który jednak można określić w wyniku kilku zabiegów.

Na podstawie obserwacji, że człowiek instynktownie decyduje się na kolory, odpowiadające jego własnym, i że one właśnie oraz dopełniające je barwy wyjątkowo dobrze do niego pasują, Itten stworzył swoją naukę o kolorach. Według niej każdego człowieka zależnie od odcienia skóry, włosów i oczu można przyporządkować pewnemu typowi kolorystycznemu. Typy te nazwał Itten według czterech pór roku: wiosennym, letnim, jesiennym i zimowym.

Jeśli zgodnie z tym rozróżnianiem określisz „swoje” kolory, znajdziesz też barwy, w których będzie Ci do twarzy, które najlepiej podkreślają Twoją osobowość i urodę.

Skóra i kolor

Wszystkie kolory pochodzą od trzech barw podstawowych: żółci, czerwieni i błękitu, a tworzy się je przez różne mieszanki tych trzech barw. Odcienie żółci i czerwieni odbierane są jako barwy ciepłe, wszystkie odcienie z przewagą błękitu uchodzą za chłodne bądź zimne.

Przeanalizuj kolor swojej skóry – bez tego niemożliwe będzie określenie, którym z czterech typów kolorystycznych jesteś. Za pomocą różnokolorowych ubrań lub chust sprawdź, czy Twoja skóra ma ciepły odcień, który skłania się raczej ku czerwieni lub żółci, czy raczej ma tendencję do chłodnych kolorów, wpadania w niebieskawy ton. Stwierdzisz przy tym na pewno, że kolory ubrania albo szminki, w których Ci do twarzy, zawsze zgadzają się z odcieniem Twojej skóry.

Jeśli Twoja skóra ma ciepły odcień, pochodzący od czerwieni lub żółci, jesteś typem wiosennym albo jesiennym. Możesz swoją indywidualność podkreślać ciepłymi barwami.

Jeśli po analizie kolorów stwierdziłaś, że odcień Twojej skóry jest niebieskawy, a więc można go przyporządkować chłodnym kolorom, jesteś typem letnim lub zimowym, a z Twoim wyglądem będą harmonizować zimne barwy.

Jak rozpoznać swój typ urody

Najlepiej przeprowadzić analizę koloru skóry w towarzystwie przyjaciółki. Dzięki niej Twoja ocena będzie stałą kontrolą. Nie ma przy tym znaczenia, czy jesteś opalona, czy też nie, zasadniczy odcień Twojej skóry będzie widoczny przez opaleniznę. Zrezygnuj z makijażu.

Przygotuj sobie jednobarwne chustki, swetry i bluzki w ciepłych kolorach np. morelowym, pomarańczowym, turkusowym, naturalnej bieli wełny, i kolorach zimnych np. niebieskawy różowy, błękitny w odcieniach nieba, w odcieniu chemicznej bieli.

Usiądź w jasnym miejscu przy oknie przed lustrem, w którym będzie widać dokładnie Twoją twarz i górną połowę ciała.

Układaj na ramionach i piersi ubrania jedno po drugim. Oceniaj za każdym razem, w jaki sposób ciepłe i zimne kolory zmieniają wrażenie, jakie sprawia Twoja twarz. Określ je spontanicznie i poproś przyjaciółkę o ocenę Twoich wrażeń. Baw się kolorami, sprawdzaj ich działanie.

Możliwe oceny konkretnych kolorów:

  • Skóra na Twojej twarzy wygląda świeżo i zdrowo albo raczej jesteś zmęczona i blada;
  • Wyglądasz, jakbyś nagle miała podkrążone oczy albo – jeśli rzeczywiście masz – prawie tego nie widać;
  • Twoje oczy promienieją albo wydają się bez połysku, wręcz zgaszone;
  • Twoje usta są naturalnie czerwone lub wydają się bezbarwne.

Jeśli ciepłe barwy ożywiają Twoją twarz i sprawiają, że wygląda ona zdrowo, podstawowy odcień Twojej skóry pochodzi od żółci i czerwieni – jesteś wiosną lub jesienią.

Jeśli Twoja skóra wygląda korzystniej w towarzystwie chłodnych barw, jej podstawowy odcień pochodzi od błękitu – jesteś latem lub zimą.

CZTERY PORY ROKU: TYP ZIMOWY | TYP LETNI | TYP JESIENNY | TYP WIOSENNY

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a