PodróżeJezioraTravel

Jezioro Bodeńskie

Jezioro Bodeńskie jest trzecim co do wielkości jeziorem w Europie Środkowej i oferuje, dzięki swojej wyjątkowej sytuacji i łagodnemu klimatowi, ekskluzywne warunki do relaksu i sportu. Cztery kraje dzielą region Jeziora Bodeńskiego – Niemcy, Austria, Liechtenstein i Szwajcaria. Kraj związkowy Bade-Württemberg i Bawaria znajdują się na granicy niemieckiej.

Na Jeziorze Bodeńskim są trzy wyspy: Mainau, Reichenau i półwysep Lindau. Mainau, znana również jako Wyspa kwiatów z powodu kwitnienia, jest jedną z największych atrakcji w regionie. Reichenau, największa wyspa Jeziora Bodeńskiego, znana jest między innymi z ogrodnictwa i uprawy ziół.

Wyspa została uznana przez UNESCO za Światowe Dziedzictwo Kulturowe i przybiera turystów w innym wymiarze. Podróż nad Reichenau jest koniecznością raz nad Jeziorem Bodeńskim, czy to dla trzech rzymskich kościołów, ogrodów ziołowych i warzywnych, czy też spacer po chronionych naturalnych krajobrazach.

Między deltą Renu na austriackim wybrzeżu a imponującymi wodospadami Renu w pobliżu Schaffhausen (Szwajcaria) znajdują się piękne krajobrazy warte zobaczenia i rozciągające się na kilometry. Wzdłuż dobrze ułożonych tras rowerowych i pieszych znajdują się malownicze miejsca, rozległe sady, obszary uprawy winorośli i liczne rezerwaty przyrody.

Historyczne budynki i pomniki opowiadają historię regionu, który rozpoczął się około 5000 lat temu od pierwszych osadników nad Jeziorem Bodeńskim. Epokę kamienia i epokę brązu można doświadczyć w skansenie w osadzie domów palowych na brzegu Unteruhldingen.

Program kulturalny w regionie jeziora jest kompleksowy. „Bregenzer Festspiele” (Bregenz Festival) i Hohentwiel Festival, a także koncerty religijne w barokowym kościele w Birnau należą do głównych atrakcji letniego koncertu. Tradycyjne uroczystości obchodzone są przez cały rok około 2,5 miliona osób w regionie Jeziora Bodeńskiego.

Powierzchnia wody 536 km2 i obwód 273 km sprawiają, że jest to trzecie co do wielkości jezioro w Europie Środkowej. Ma 63 km długości i 14 km szerokości. Przeciwny brzeg często znika w horyzoncie. Jego najgłębsze miejsce to ponad 251 m. 

Ścieżka rowerowa nad Jeziorem Bodeńskim

Obwód jeziora o długości 273 km najlepiej zwiedzać na rowerze! Ścieżka rowerowa po Jeziorze Bodeńskim jest jedną z najpopularniejszych tras w całej Europie. I słusznie, ponieważ spełnia prawie wszystkie oczekiwania rowerzystów. Niezależnie od tego, czy chcesz krótkie odcinki wzdłuż poziomych tras wzdłuż brzegów jeziora, czy jesteś bardziej atletyczny i chcesz spędzić jeden lub kilka dni na całym jeziorze, lub masz ochotę odkrywać zaplecze na rowerze górskim – Jezioro Bodeńskie jest popularne wśród wszystkich rowerzystów ze względu na jego różnorodność. Jest tam wiele do odkrycia: na przykład motyle na kwiatowej wyspie Mainau, dziwaczne małpy w Salem lub muzeum Zeppelin w Friedrichshafen – przerwy, które robisz, nie mogą być bardziej różne. Ale jedno pozostaje takie samo: w całym Jeziorze Bodeńskim lśniąca woda nigdy nie jest daleko.

Jezioro Górne jest największą częścią Jeziora Bodeńskiego. Niemcy, Austria i Szwajcaria dzielą banki; najdłuższy odcinek znajduje się w Niemczech, a najkrótszy w Austrii. Jezioro Górne w wielu miejscach jest piękne jak pocztówka: w Meersburgu lub Lindau można spacerować po urokliwych, zabytkowych dzielnicach z krętymi uliczkami i domami o drewnianej konstrukcji. Z długiej promenady nad jeziorem w Friedrichshafen podziwiać można niepowtarzalne widoki na wodę i ośnieżone szczyty Alp. Nad waszymi głowami widać bezdźwięczny przelot Zeppelina, którego historia jest ściśle związana z Jeziorem Bodeńskim i miastem Friedrichshafen.

Überlinger See, górna część Jeziora Bodeńskiego, między Meersburgiem, Bodman-Ludwigshafen i Konstancją ma zupełnie inny charakter: brzegi Jeziora Bodeńskiego są bardziej strome i pagórkowate, a na zachodzie widać delikatne kratery wulkaniczne regionu Hegau. Wyspa kwiatowa Mainau znajduje się nad jeziorem Überlinger, a domy z palami – w Unteruhldingen. Będąc tam, nie przegap wizyty w zabawnych małpach w Salem!

Wielu rowerzystów uważa Dolne Jezioro za najpiękniejszą część Jeziora Bodeńskiego. Szwajcarskie brzegi i półwysep Höri, które kiedyś tak zainspirowały Hermanna Hessego, tworzą różnorodny krajobraz, poprzecinany wspaniałymi ścieżkami rowerowymi. Z Constance i Stein am Rhein masz dwa unikalne miasta na zachód i wschód od jeziora Lower. Oba miasta nie zostały zepsute przez wojnę i dziś prezentują się nietknięte, z kolorowo pomalowanymi drewnianymi domami i małymi krętymi uliczkami.

Uważaj na burze
W miesiącach letnich na jeziorze panuje duża aktywność wyścigowa, jak na przykład słynny wyścig Round the Lake Race z dużą liczbą zawodników, a średnie wiatry są idealne do żeglugi z prędkością około czterech Bft. Ale burze mogą być trudne, a nawet niebezpieczne na Jeziorze Bodeńskim. Pojawiają się nagle z wielką siłą, a na jeziorze gromadzi się duża i stroma fala, która może być raczej niebezpieczna dla mniejszych łodzi. Wokół jeziora znajduje się system wczesnego ostrzegania, ale tak jak w przypadku wszystkich ostrzeżeń pogodowych, zbyt łatwo byłoby polegać tylko na tym.

Piękna wyspa kwiatów – Insel Mainau

Uderzająca „wyspa kwiatów” o powierzchni 110 akrów zapiera dech w piersiach lub odciąga od stóp. Dzięki pięknym parkom, ogrodom i bujnej tropikalnej i półtropikalnej roślinności przyciąga wielu turystów.

Wejdź na wyspę kładką dla pieszych lub łodzią i zobacz szansę na Schloss, wspaniały pałac zbudowany na początku lat 40. XVIII wieku dla Wielkiego Księcia Badenii. Wnętrze obejmuje bramę, oryginalną wieżę obronną i atrakcyjną Białą Salę.

Stare Stare Miasto w Konstancji

Blisko granicy szwajcarskiej Konstancja jest największym miastem Jeziora Bodeńskiego i znaczącym ośrodkiem kulturalnym. Jednym z wielu uderzających, starożytnych budynków jest Konstanz Minster, symbol z XI wieku.

Wejdź na wieżę, aby podziwiać widoki na urocze miasto, podziwiając drzwi z XV wieku, XIII-wieczny Grobowiec i stragany z lat 60. XIX wieku.

Inne atrakcje na Starym Mieście to:

  • Przyciągający uwagę XV-wieczny Hohenzollernhaus
  • Urzekający XVI-wieczny Rathaus
  • Haus Zum Rosengarten
  • Dom gildii średniowiecznego rzeźnika, w którym obecnie znajduje się muzeum

Powabna Lindau

Lindau jest największym spośród miast na bawarskim wybrzeżu Jeziora Bodeńskiego. Skorzystaj z mostu Neue Seebrucke, aby dostać się na wyspę ze stoków kontynentu i odwrotnie.

Port przyciąga wielu odwiedzających ze względu na swoją godną uwagi latarnię morską i Mangturm z XVII wieku.

Miasto tylko dla pieszych ma wiele starożytnych i pięknie zachowanych renesansowych, gotyckich i barokowych domów, w tym:

Maximilianstrasse, główna ulica z bistro, fontannami, kawiarniami i kolumnadami.
Słynny Ratusz Staromiejski, zbudowany w 1436 r.
Kościół św. Piotra (Peterskirche), założony w X wieku.
Uferweg, za zniewalające widoki ze Sternschanze i Gerbershanze.

Uderzający Wollmatinger Ried-Untersee-Gnadensee

Wollmatinger Ried-Untersee-Gnadensee to miejsce, w którym Ren spotyka Untersee z głównego jeziora. Rezerwat przyrody jest największy na niemieckim brzegu jeziora, z ponad 290 gatunkami ptaków i ponad 600 roślinami kwiatowymi i paprociami.

Centrum NABU to doskonałe miejsce do odkrywania gatunków fauny i flory Jeziora Bodeńskiego oraz rezerwatu przyrody.

Największa wyspa na Jeziorze Bodeńskim, Reichenau

W pobliżu Konstancji Reichenau obejmuje 1057 akrów. Jest wiele starożytnych miejsc do zobaczenia, w tym:

Trzy kościoły należące do znanego opactwa Reichenau; od kościoła św. Jerzego z malowidłami ściennymi z epoki ottońskiej, po starożytne kościoły świętych Piotra i Pawła w Niederzell.

Znani są z zamku Schloss Windegg na północno-zachodnim krańcu wyspy, którego historia sięga 1300 roku.

Szlak rowerowy z Bodensee do Rundwanderweg

Szlak Jeziora Bodeńskiego, idealny dla spacerowiczów i entuzjastów jazdy na rowerze, obejmuje jezioro w bezpiecznych odległościach od jego pięknych brzegów przez około 272 kilometry.

Najważniejsze atrakcje słynnego szlaku to:

  • Wollmatinger Ried Nature Reserve
  • Historyczne miasta Konstancja i Lindau
  • Wyspy Mainau i Reichenau
  • Większość małych wiosek Jeziora Bodeńskiego

Niezależnie od tego, czy jest to wędrówka trwająca kilka dni, czy zwykła jazda na rowerze, szlak jest łatwo dostępny z wielu miejsc wokół Jeziora Bodeńskiego.

Archaiczne niemieckie muzeum Stilthouse

Jednym ze szczytów wizyty w Jeziorze Bodeńskim jest spektakularne Pfahlbaumuseum Unteruhldingen, niemieckie muzeum na świeżym powietrzu z renowacjami dawnych domów. Odblokowany na początku 1920 roku, jest świetnym sposobem na spędzenie czasu, badając historię rodzimych mieszkańców jeziora, którzy umawiają się ponad 6000 lat temu.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a