NaukaArcheologiaAzjaEuropaPodróżeTurcjaTurcja

Gobekli Tepe

Jakie sekrety skrywa Wzgórze Pępka?

Gobekli Tepe. Jeden z najsłynniejszych budowli neolitycznych, Stonehenge, ma około pięciu tysięcy lat – nieco mniej niż cywilizacja Sumeru. W tym okresie kamienne kręgi w Globekli Tepe w dzisiejszej Turcji od dawna spoczywały już pod zwałami ziemi.

Musimy przesunąć licznik o kolejnych siedem tysięcy lat wstecz, aby natknąć się na twórców tego zagadkowego obiektu. Konstrukcje na Wzgórzu Pępka wznieśli ludzie nieznający ceramiki, wytopu metali, koła ani rolnictwa. W jaki więc sposób transportowali ogromne kamienne bloki na miejsce przeznaczenia? I po co?

Globekli Tepe, odkryte przez profesora Klausa Schmidta w 1994 roku, ma około 15 metrów wysokości i 300 szerokości. Archeolodzy przeszukują ten rejon od 25 lat, lecz dotąd odkopano zaledwie ułamek całości. Z użyciem gradiometru i innego oprzyrządowania służącego do analizy anomalii magnetycznych w gruncie oraz stworzonych na tej podstawie map oszacowano, że znajduje się tam aż 20 kamiennych kręgów składających się łącznie z około 200 postawionych pionowo głazów. Te największe mają sześć metrów wysokości i ważą do 20 ton! Pokrywają je liczne wizerunki zwierząt. Wśród nich są lizy, dziki sępy oraz skorpiony. Same filary w kształcie litery T mogą odzwierciedlać ludzkie korpusy.

Czy kręgi stanowiły rodzaj prehistorycznej świątyni? A może raczej obserwatorium astronomicznego? Na słuszność tej ostatniej hipotezy wskazują wyniki symulacji komputerowych opublikowane w 2017 roku przez specjalistów z Uniwersytetu w Edynburgu. Dowodzą one, iż znajdujące się na kolumnach płaskorzeźby przedstawicieli fauny odpowiadają – gwiazdozbiorom. Co prawda teoria ta wciąż budzi wątpliwości, ale wiele przemawia za tym, że właśnie w rejonie Gobekli Tepe zrodziły się pierwsze systemy religijne, które być może wykształciły się w oparciu o precyzyjną wiedzę astronomiczną. A to wszystko około 12 tysięcy lat temu!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a