Cuda technikiEuropaPodróżeSzwajcaria

Most Sunniberg

Szwajcaria. Położenie: kanton Gryzonia, Szwajcaria

Most Sunniberg. Sunnibergbrucke to most podwieszony na rzece Landquart w Gryzonii. Pełni rolę obwodnicy Klosters w ciągu drogi krajowej nr 28 na odcinku Mezzaselva-Selfranga. Filary zbudowane są z betonu – najwyższy sięga 75 metrów ponad dno doliny. Most zwraca uwagę delikatnością, wręcz elegancją.

Zaprojektowany przez szwajcarskiego architekta Christiana Menna według koncepcji przebiegu pochodzącej jeszcze z lat 70. XX wieku został zrealizowany w latach 1998-2005 przez Batigroup AG oraz Vetsch AG kosztem 24,8 miliona franków szwajcarskich.

Most Sunniberg jest o charakterze wantowym, o długości 526 metrów, liczący pięć przęseł, w tym kolejne przęsła: 59, 128, 140, 134 i 65 metrów. Szerokość to nieco ponad 12 metrów, na których mieszczą się dwa pasy ruchu. Jezdnia znajdująca się na wysokości 62 metry nad poziomem rzeki Landquart zakręca w poziomie na odcinku koła o promieniu 503 metry. Choć most Sunniberg należy do największych przepraw w całych Alpach, zarówno wanty, jak i filary robią wrażenie niemal filigranowych. Z kolei w panoramie Klosters, modnego alpejskiego ośrodka turystycznego, most wcale nie dominuje, z pewnych punktów jest nawet schowany przed obserwatorem. W konstrukcji zadbano o dopracowanie najdrobniejszych szczegółów, począwszy od wykroju filarów po barwę betonu. Estetyczna staranność to jedna z przyczyn, dla których Sunnibergbrucke tak świetnie komponuje się z otoczeniem. Dzieło Menna nie tylko zyskało światowy rozgłos, ale uważane jest wręcz za wzorcową konstrukcję mostową, często stawianą na politechnikach za przykład przyszłym inżynierom.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a