HiszpaniaCuda technikiEuropaPodróże

System tramwajowy – Tramvia Blau

Hiszpania. System tramwajowy – Tramvia Blau

Hiszpania. Położenie: Barcelona, stolica Katalonii, 618 kilometrów od Madrytu

Niebieski tramwaj to zabytkowa linia tramwajowa w Barcelonie. Znajduje się w górnej części stolicy Katalonii, a jej głównym zadaniem jest połączenie Paca Kennedy (ze stacją metra) w rezydencjonalnej dzielnicy Sarria-Sant Gervasi z Placa del Doctor Andreu, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki na górę Tibidabo.

Długość linii zelektryfikowanej pod napięciem 550 V wynosi tylko 1276 metrów, rozstaw szyn 1435 milimetrów, a przeciętna prędkość tylko 14 kilometrów na godzinę (w związku ze znacznymi pochyłościami). Na linii tramwajowej funkcjonuje dziesięć przystanków, a cały szlak ma charakter dwutorowy. Linię zbudowano w 1901 roku z inicjatywy popularnego katalońskiego farmaceuty i społecznika Salvadora Andreu i Grau, zwanego potocznie doktorem Andreu. Autorem projektu był inżynier Santiago Rubio i Tuduri. W 1905 roku trasa została przedłużona do Vallvidrera, ale jeszcze w 1936 roku, podczas wojny domowej, nastąpiła redukcja do obecnej długości. Pewne korekty przeprowadzono także w 1922 i 1958 roku. Warto wiedzieć, że w latach 1971-2004 Tramvia Blau była jedyną czynną linią tramwajową w Barcelonie. Dopiero od początku XXI wieku datuje się rozkwit transportu szynowego w mieście; obecnie są tu już trzy systemy o łącznej długości około 50 kilometrów.

Operatorem Tramvia Blau jest przedsiębiorstwo Transports Metropolitans de Barcelona. Linia ma własną zajezdnię Bosch i Alsina i Josep M`a Florensa, w której stacjonuje sześć zabytkowych wagonów dwukierunkowych, w tym pięć z 1904 roku, wyprodukowanych przez La Industrial Electrica, a także letniak z 1906 roku. Tramwaje kursują codziennie w godzinach 10.00 do 18.00.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a