WorldKorporacje

Imperial Chemical Industries PLC

Brytyjska korporacja

To się naprawdę dzieje!

Imperial Chemical Industries PLC (ICI) , to duża brytyjska korporacja, która została założona w 1926 roku jako Imperial Chemical Industries Ltd. Połączyła cztery główne brytyjskie firmy chemiczne: Brunner, Mond & Co. Ltd., Nobel Industries Ltd., United Alkali Company Ltd., i British Dyestuffs Corporation Ltd.

W okresie między I i II wojną światową ICI był głównym konkurentem niemieckiego kartelu IG Farben , utworzonego w 1925 r. i rozwiązanego przez aliantów po II wojnie światowej . 

Pod koniec lat siedemdziesiątych ICI znalazło się poniżej wszystkich trzech następców IG Farben ( Hoechst , BASF i Bayerkorporacje) pod względem sprzedaży, ale nadal był największym koncernem chemicznym w Wielkiej Brytanii. Siedziba ICI znajdowała się w Londynie .

Spółki wchodzące w skład ICI w 1926 roku produkowały chemikalia, barwniki , materiały wybuchowe , nawozy sztuczne , włókna , metale nieżelazne i farby , a grupa zaczęła produkować szerszą gamę chemikaliów, farb, farmaceutyków, włókien syntetycznych (zwłaszcza poliestrów i nylonu ) oraz tworzyw sztucznych. . 

W 1993 roku ICI podzielił swoje koncerny zajmujące się lekami, pestycydami i specjalistycznymi chemikaliami do nowej firmy o nazwie: Zeneca Group PLC, która połączyła się w 1999 r. ze szwedzką firmą Astra AB i przekształciła się w AstraZeneca.  

Spółka macierzysta kontynuowała produkcję polimerów przemysłowych i innych chemikaliów, farb i materiałów wybuchowych. W 1997 roku ICI kupił dział chemii specjalistycznej Unilever . Jednak to przejęcie spowodowało, że firma miała około czterech miliardów funtów długu. Następnie ICI odsprzedał znaczną część swojej działalności, aż pozostała z firmą National Starch zajmującą się klejami i skrobią oraz marką farb Dulux. 

Holenderska firma AkzoNobel kupiła ICI w 2008 r., Sprzedała National Starch niemieckiej firmie Henkel, a pozostałą część firmy przejęła na własną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a