WorldPrzemysł

Co to jest olej palmowy?

I dlaczego olej palmowy jest praktycznie we wszystkim?

Olej palmowy to jadalny olej roślinny, który pochodzi z pulpy owoców palmy olejowej. Pochodząca z Afryki Zachodniej palma olejowa jest obecnie najczęściej uprawiana w tropikach Azji Południowo-Wschodniej. 

Olej palmowy jest najczęściej produkowanym olejem roślinnym na świecie i jest włączony do szerokiej gamy produktów, w tym wielu artykułów spożywczych, kosmetyków i biopaliw. Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) roczna światowa produkcja ropy naftowej w latach 2018-2019 wyniosła prawie 81,6 miliona ton i oczekuje się, że do 2050 roku osiągnie 264 miliony ton, The Guardian podał w 2019 r. Dla porównania globalna roczna produkcja oleju sojowego, drugiego najczęściej produkowanego oleju na świecie, wynosiła około 63 milionów ton w latach 2018-2019, zgodnie z USDA. 

Światowy rynek oleju palmowego rośnie z każdym rokiem: według danych Światowej Organizacji Zdrowia do 2022 r. Jego wartość szacowana jest na 88 miliardów dolarów . Największymi światowymi dostawcami oleju palmowego są Indonezja, a następnie Malezja. Łącznie kraje te wytwarzają około 85% światowego oleju palmowego. 

Produkcja oleju palmowego jest kontrowersyjna, ponieważ plantacje palm olejowych zajmują tysiące hektarów skoszonych lasów, przez co produkcja oleju palmowego jest jednym z największych czynników powodujących wylesianie . Z drugiej strony, produkcja oleju palmowego zapewnia miejsca pracy milionom ludzi i jest ważnym zasobem naturalnym na obszarach świata o trudnej gospodarce. 

Dlaczego olej palmowy jest we wszystkim?

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) eksperci oszacowali, że olej palmowy można znaleźć w około 50% zapakowanych artykułów w supermarkecie . Obejmuje to wszystko, od detergentów, kosmetyków po cukierki. 

Atrakcyjność oleju palmowego dla producentów polega na jego niskich kosztach i wszechstronności. Ma znacznie wyższą wydajność produkcji na hektar niż jakikolwiek inny olej roślinny i do produkcji wymaga stosunkowo niewielkich ilości energii, nawozów i pestycydów. Olej palmowy wytwarza około 35% całego oleju roślinnego na mniej niż 10% ziemi przeznaczonej pod uprawy oliwne. Według World Wildlife Fund (WWF), aby uzyskać taką samą ilość alternatywnych olejów, takich jak olej sojowy lub olej kokosowy, potrzeba będzie od 4 do 10 razy więcej ziemi . 

Olej palmowy jest najpopularniejszym olejem do gotowania w Azji, a Indie, Chiny i Indonezja odpowiadają za prawie 40% całego oleju palmowego spożywanego na całym świecie. Jest to popularny olej do gotowania ze względu na wysoką odporność na ciepło, długi okres trwałości i, co najważniejsze, niską cenę. 

Dlaczego olej palmowy jest szkodliwy dla środowiska?

Produkcja oleju palmowego jest postrzegana jako droga wyjścia z ubóstwa dla ludności krajów rozwijających się, w której jest produkowana, ponieważ napędza rozwój gospodarczy. Trend ten rozprzestrzenił się na całym świecie; kolejne plantacje oleju palmowego zaczynają pojawiać się w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Według raportu Humanity United przemysł oleju palmowego zatrudnia aż 3,5 miliona pracowników w Indonezji i Malezji . 

Jednak szybki rozwój plantacji palmy olejowej oznacza, że ​​produkcja oleju palmowego jest również głównym czynnikiem przyczyniającym się do wylesiania na dużą skalę . Według badań przeprowadzonych w czasopiśmie Scientific Reports od 2005 r. Plantacje palm przemysłowych powodują 56% wylesiania na wyspie Borneo 

Rosnące przeznaczenie gruntów niegdyś zajmowanych przez lasy tropikalne i inne bogate w gatunki siedliska na plantacje oleju palmowego spowodowało, że produkcja oleju palmowego stanowi poważne zagrożenie dla różnorodności biologicznej. Ekspansja plantacji doprowadziła do coraz bardziej poważnego zagrożenia wyginięciem dla orangutana , karłowatego słonia i sumatrzańskiego nosorożca . Produkcja oleju palmowego dotyczy co najmniej 193 gatunków zagrożonych, zgodnie z Czerwoną listą gatunków zagrożonych IUCN . 

Plantacje oleju palmowego są również ogromnym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Ponieważ zazwyczaj powstają na gruntach przekształconych z lasów bagiennych, oczyszczanie terenu uwalnia duże ilości dwutlenku węgla i metanu. Najczęstszą metodą oczyszczania jest spalanie lub tak zwane „praktyki cięcia i spalania”, które również przyczyniają się do regionalnego zamglenia dymu i zanieczyszczenia wody .

Ścieki z rafinerii oleju palmowego to kolejne ogromne źródło metanu. Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change wykazało, że metan wytwarzany przez pojedynczy staw ścieków z rafinerii palmowej ma taki sam roczny wpływ na klimat jak 22 000 samochodów. 

Czy olej palmowy może być kiedykolwiek zrównoważony? 

Konsumenci dbający o środowisko mogą pomyśleć, że bojkotowanie produktów zawierających olej palmowy – albo poprzez ich niekupienie, albo poprzez wywieranie presji na sprzedawców detalicznych, aby zrezygnowali z niego – jest najlepszą drogą do wyeliminowania szkód wyrządzonych środowisku przez plantacje oleju palmowego. Ale to nie jest takie proste. 

Gdyby ograniczenie stosowania oleju palmowego było ograniczone, należałoby go zastąpić innymi rodzajami olejów roślinnych, aby zaspokoić globalny popyt na nie. Nie ma jednak równej alternatywy. Inne oleje, takie jak rzepak, słonecznik i soja, nie są tak wydajne w produkcji jak palma. W 2018 r. IUCN opublikowało raport opisujący, w jaki sposób bojkot oleju palmowego po prostu przesunąłby wpływ różnorodności biologicznej uprawy na regiony, w których produkowane są oleje zastępcze, takie jak lasy tropikalne i sawanny Ameryki Południowej. 

„Jeśli zmienisz popyt na mniej wydajną ropę, będziesz potrzebować więcej ziemi, a więcej ziemi będzie kosztować naturalne siedliska, które wszyscy kochamy i kochamy na całym świecie”, powiedział Matthew Struebig, tropikalny konserwator przyrody na University of Kent w Wielkiej Brytanii.

Naszą najlepszą nadzieją na zmniejszenie wpływu oleju palmowego na środowisko jest dążenie „do bardziej zrównoważonej produkcji” – powiedział Live Science Struebig. A to oznacza więcej niż tylko wyeliminowanie zagrożenia dla zagrożonych gatunków. 

„Zrównoważony rozwój jest znacznie szerszy niż ochrona gatunków. Chodzi o środki utrzymania ludzi; chodzi o ich dobrostan; chodzi o emisje gazów cieplarnianych; chodzi o czystą, zdrową wodę; chodzi o dostęp do godnej płacy” – powiedział. „Występujące tam problemy są znacznie szersze niż orangutany”. 

Według 2020 r. Prawie 20% oleju palmowego jest wytwarzane w sposób zrównoważony, zgodnie z Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO), globalną inicjatywą utworzoną w 2004 r., Która ustanawia szczególne standardy dotyczące wylesiania, zgodności z prawem, przejrzystości i wpływu społecznego – normy, które muszą muszą być spełnione, aby olej palmowy mógł być uważany za pozyskiwany w sposób zrównoważony. Firmy takie jak PepsiCo, Unilever, Nestlé i General Mills zobowiązały się do pozyskiwania w 100% certyfikowanego przez RSPO zrównoważonego oleju palmowego.

Kilka organizacji non-profit pracuje również nad bardziej zrównoważonym przemysłem oleju palmowego w krajach, w których miliony są zależne od jego dalszego istnienia. Na przykład inicjatywa z Malezji o nazwie Wild Asia pomaga zorganizować setki drobnych rolników w większe grupy, które mogą uzyskać certyfikat sprzedaży owoców palmowych, które spełniają wymagania malezyjskiego zrównoważonego oleju palmowego (MSPO) i standardu produkcji RSPO, więc przynosi korzyści zarówno rolnikom, jak i środowisku. 

Olej palmowy wkrótce nie zniknie. Zatem najskuteczniejszym sposobem ograniczenia wpływu oleju palmowego na środowisko jest wspieranie inicjatyw i marek zaangażowanych w bardziej zrównoważony przemysł oleju palmowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a