ZdrowieŻywność

Zdrowie w tłuszczu

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są nam naprawdę niezbędne. Wspierają pracę najważniejszych organów naszego ciała – mózgu i serca.

Najbardziej pożądane są kwasy omega-3, które wspomagają funkcjonowanie organizmu na wielu różnych poziomach.

Zacznijmy od układu krążenia. Kwasy omega-3 przede wszystkim równoważą poziom cholesterolu, a tym samym zapobiegają zatykaniu się tętnic. Jak wiadomo mamy dwa rodzaje cholesterolu w organizmie. HDL to tzw. dobry cholesterol, nasz sprzymierzeniec, LDL to ten zły i jego chcemy mieć w żyłach i tętnicach jak najmniej. Kwasy omega-3 korzystnie wpływają na poziom cholesterolu HDL w naszej krwi, a jednocześnie obniżają stężenie LDL, a tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, udar, zawał serca czy choroby układu krążenia. Także mózg potrzebuje tych niezbędnych kwasów. Obliczono, że kora mózgowa w 60% składa się z jednego z kwasów omega-3 – DHA, tak więc bez stałego ich dopływu do organizmu nie mogliśmy się uczyć i koncentrować. No i nie odczuwalibyśmy szczęścia, bo kwasy omega-3 zwiększają poziom hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Dodatkowo omega-3 korzystnie wpływają na skórę, paznokcie i włosy.

Najlepszym źródłem tych kwasów są rośliny. Dlaczego? Bo są bezpieczne. Kupując ryby czy owoce morza, musimy bardzo uważać, jak i gdzie są łowione i czy aby nie pochodzą z nielicencjonowanych hodowli.

TRZY KWASY Z RODZINY OMEGA

EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy) – najwięcej tych kwasów znajdziemy w rybach morskich, owocach morza, a także w kawiorze.
ALA (kwas alfa-linolenowy) to kwas roślinny, znajdziemy go bowiem w orzechach, nasionach i zielonych warzywach liściastych.

Oleje roślinne możemy tłoczyć samodzielnie. Na przykład olej z orzechów włoskich, które wystarczy rozłupać i odcisnąć w domowej wyciskarce czy prasce. Można też kupić gotowy certyfikowany produkt i cieszyć się jego smakiem.

Dla panów wskazany jest olej dyniowy, który przeciwdziała przerostowi prostaty. Dzieje się tak za sprawą wysokiego stężenia naturalnego fitosterolu o nazwie beta-sitosterol, który zmniejsza szkodliwe skutki działania hormonu DHT wynikające z jego nadmiernej produkcji przez organizm. Olej z pestek dyni pomaga ograniczyć negatywny wpływ nadmiaru DHT na pracę prostaty oraz zmniejszyć skłonność do łysienia, również będącą wynikiem nadprodukcji DHT. Olej ten zawiera również łagodne steroidy – delta-7-sterine- które konkurują z hormonami DHT i zapobiegają rozmnażaniu się komórek gruczołu krokowego.

Panie z pewnością docenią wszechstronne właściwości oleju z wiesiołka, który łagodzi m.in objawy menopauzy. Nadaje się do użytku wewnętrznego, można go też stosować zewnętrznie, na skórę i włosy zamiast kremu czy odżywki.

Żeby oleje dobrze nam posłużyły, a kwasy omega-3 przeniknęły do komórek, musimy pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu: tylko w ciemnej butelce, z dala od źródeł ciepła, ale też nie zawsze w lodówce (nie wskazane w przypadku oleju z orzechów włoskich). Ich termin ważności to około pół roku, pod warunkiem, że po każdym użyciu będą szczelnie zamykane. Ważne jest, do czego takiego oleju używamy – nie wolno na nim smażyć, bo straci swoje właściwości. Stosujemy go tylko na zimno, np. jako dressing do sałatek.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock