KorporacjeWorld

AstraZeneca

AstraZeneca plc – brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny z siedzibą w Londynie. Koncern powstał w 1999 r. z połączenia brytyjskiej spółki Zeneca Ltd i szwedzkiej Astra AB. Spółka jest notowana na giełdach w Nowym Jorku, Sztokholmie i Londynie. Jej główni konkurenci na rynku leków to Pfizer, GlaxoSmithKline, Sanofi, Novartis, Roche, Johnson & Johnson.

Firma produkuje leki na potrzeby siedmiu działów: medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, neurologii, anestezjologii oraz antybiotykoterapii.

AstraZeneca działa w ponad 100 krajach i produkuje leki w 16 miejscach na całym świecie.

Firma intensywnie inwestuje w badania naukowe i rozwój w Wielkiej Brytanii i ma siedziby w całym kraju.

Ale, nieco ironicznie, historia AstraZeneca to labiryntowa lista połączeń, sięgająca końca XIX wieku.

astrazeneca
astrazeneca

Najwcześniejsze korzenie firmy AstraZeneca sięgają kilku firm założonych pod koniec XIX wieku.

Nobel Industries zostało założone w 1870 roku przez szwedzkiego chemika i przemysłowca Alfreda Nobla w celu produkcji nowego wybuchowego dynamitu. Później rozszerzyła swoją działalność na produkcję żelatyny strzałowej i balistytu, który był prekursorem kordytu, materiału wybuchowego używanego w uzbrojeniu.

Firma produkująca chemię Brunner Mond została założona w Cheshire jako spółka osobowa w 1873 r. (Przekształcając się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w 1881 r.) Przez Johna Brunnera i Ludwiga Monda.

United Alkali powstało w 1890 roku, kiedy połączyło się 48 firm chemicznych z Tyne, Szkocji, Irlandii i Lancashire.

1910 roku: W międzyczasie w 1913 roku w Sodertalje w Szwecji powstała Astra AB jako międzynarodowa grupa farmaceutyczna zajmująca się badaniami, rozwojem, produkcją i wprowadzaniem do obrotu produktów farmaceutycznych.

W 1926 roku powstało Imperial Chemical Industries (ICI) z połączenia British Dyestuffs Corporation, United Alkali, Brunner Mond i Nobel Industries.

Plan nowej firmy został uzgodniony na pokładzie statku Cunard Aquitania podczas rejsu z Nowego Jorku do Southampton.

Architektami połączenia byli Sir Harry McGowan, dyrektor generalny Nobel Industries i Sir Alfred Mond, późniejszy Lord Melchett, prezes Brunner, Mond & Company, który został pierwszym prezesem ICI.

Lata 90: W 1993 roku ICI wyłączył swoją działalność chemiczną i farmaceutyczną w ramach planowanego podziału, nazywając ją Zeneca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a