WorldWydarzenia

Analiza: teoretycy spisku łączą koronawirusa z 5G i „chemtrails”.

Teoretycy spiskowi w mediach społecznościowych obwiniają rozprzestrzenianie się koronawirusa Wuhan (Covid-19). Ich obawy są związane z technologią mobilną 5G, rozpylaniem chemicznym z samolotów komercyjnych i postrzeganiem spisku rządowego w celu kontrolowania populacji.

Related Articles

Jeden post, który był udostępniany tysiące razy, twierdzi, że epidemia jest w rzeczywistości rządowym spiskiem mającym na celu zapewnienie „zgodności” poprzez cyfrową aktywację wirusa i zdalne zamykanie ludzkich narządów.

Inne posty, w których obwiniają 5G – szybką technologię bezprzewodową dla cyfrowych sieci komórkowych – jako przyczynę wybuchu koronawirusa, przedstawiają podobne twierdzenia dotyczące przeskoku logiki, które nie mają podstaw naukowych.

Te teorie spiskowe są typowe dla sposobu, w jaki takie dezinformacje rozprzestrzeniają się w Internecie, ponieważ znajdują pożądaną publiczność wśród osób, które odrzucają opinie ekspertów na rzecz bezpodstawnych i często dziwacznych alternatyw.

Co mówią te posty?
Jeden z postów na Facebooku z 23 lutego, który został udostępniony 1600 razy, twierdzi, że za wybuchem kryje się szereg czynników, takich jak obowiązkowe szczepienia, „fale 5G”, wdychanie „inteligentnego pyłu” z tak zwanych „chemtrails” i złośliwe przepisywanie ludzkiego RNA poprzez „uzbrojoną technologię”.

Oprócz akcji „organicznych” post został ujęty w obraz, który można udostępnić, i jest publikowany na wielu stronach Facebooka przeciw 5G, a także tych wspierających skrajnie prawicowe spiski, strony przeciw szczepionkom i medycyny alternatywnej oraz strony wspierające teorie spiskowe.

Został również dostosowany przez inne strony spiskowe, aby twierdzić, że koronawirus jest „ przykrywką dla zatrucia promieniowaniem 5G ”.

„Chemtrails” odnosi się do błędnej teorii, że ślady oparów samolotów są w rzeczywistości lekami rozpylanymi z samolotów w ramach pewnej części globalnej populacji – lub spisku kontroli umysłu. Są to w rzeczywistości gorące gazy spalinowe skraplające się po napotkaniu zamarzającego powietrza na wysokości.

Niektórzy teoretycy spisku twierdzą, że obowiązkowe programy szczepień nie są kampaniami na rzecz zdrowia publicznego, mającymi na celu powstrzymanie chorób, którym można zapobiegać, ale są środkiem dla rządów do kontrolowania i / lub zatruwania populacji.

Konspiracje 5G wykorzystują istniejące zdemaskowane tropy dotyczące promieniowania niejonizującego, aby wysunąć roszczenia dotyczące zdrowia i kontroli umysłu na temat wprowadzenia tej technologii. Twierdzenia te wydają się być bardziej głośne niż te dotyczące kampanii anty-4G i -3G i zostały promowane przez dezinformację rosyjskich mediów państwowych .

Nie ma dowodów na to, że koronawirus jest powiązany z którąkolwiek z tych rzeczy.


Śmieciowa nauka
Inni użytkownicy mediów społecznościowych polegają na śmieciowej wiedzy, aby połączyć Covid-19 z jakimś spiskiem broni biologicznej.

Strona na Facebooku The Liberty Beacon, strona internetowa obsługująca wiele teorii spiskowych, to taka, która opublikowała twierdzenia, że ​​„koronę” w koronawirusie wynika z tego, że ma wokół niej wyładowanie koronowe . Tak nie jest – koronawirusy są nazywane, ponieważ wyglądają jak korona ozdobiona klejnotami.

Z tego błędnego twierdzenia wynika, że ​​rozprzestrzenianie się wirusa było spowodowane obecnością technologii 5G w Wuhan, nazywając go złożonym spiskiem kryminalnym podjętym przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone „w celu prowadzenia wojny biologicznej przeciwko Chinom”.

Jednym z powszechnych tropów jest mylenie lub ignorowanie różnicy między promieniowaniem niejonizującym (np. Falami radiowymi, światłem widzialnym) a promieniowaniem jonizującym (promieniami rentgenowskimi, promieniowaniem ze źródeł promieniotwórczych), aby sprawiać wrażenie, że sygnały 3G, 4G i 5G są niebezpieczne dla zdrowia .

To podobna historia od autora i nadawcy Davida Icke , którego popularne osie czasu na Facebooku i Twitterze łączą koronawirusa z 5G, który nazywa „ukierunkowaną bronią energetyczną”.

„Co się stanie, jeśli 5G zostanie użyte do otwarcia skóry osób w Wuhan, aby nowy koronawirus mógł łatwiej infiltrować?” On pyta.

Post Michaela Salli, którego obecność na Facebooku i w Internecie jest w dużej mierze skierowana w przestrzeń kosmiczną, technologię i UFO, twierdzi, że wybuch Wuhan może być eksperymentem w wojnie biologicznej .

Twierdzi, że Wuhan wprowadził 5G w 2019 r. „Nasyconych” mieszkańców promieniowaniem [niejonizującym], otwierając ich na wirusa Covid-19. „Czy jakaś nieznana grupa chciała przetestować, jak populacja osłabiona przez promieniowanie RF 5G zareaguje na broń opracowaną biologicznie?”, Pyta.

Nie ma dowodów na to, że tak się stało. Eksperci medyczni twierdzą, że wysoce zakaźny wirus przenosił się z nietoperzy na ludzi, prawdopodobnie z rynku żywych zwierząt w Wuhan.

Jak rozprzestrzeniają się teorie spiskowe
Teorie spiskowe wykorzystują zachowania stada, przekonując ludzi, że ich pomysł jest bardziej atrakcyjny niż racjonalne wyjaśnienie problemu lub zdarzenia.

Wykorzystują również rosnące podejrzenie ekspertów, często przedstawiając uproszczone wyjaśnienie, które jest bardziej atrakcyjne niż zróżnicowane podejście oferowane przez specjalistów.

Równość opinii przekazywanych przez media społecznościowe oznacza, że ​​znane media i ośrodki naukowe walczą o uwagę z populistycznymi programami, wrogimi aktorami i tymi, którzy w nim działają, o zyski pieniężne, niezależnie od faktycznej prawdy.

Raz ustanowione, nawet całkowicie zdemaskowane spiski (na przykład: „Szczepionki powodują autyzm”) są trudne do usunięcia ze świadomości publicznej.

Dr Sander van der Linden z Uniwersytetu Cambridge napisał w 2015 r., Że teorie spiskowe „trzymają się”, ponieważ są odporne na nowe dowody, a ludzie prawdopodobnie uwierzą, że wiele teorii spiskowych jako naukowy pogląd na świat jest odrzucany.

Dzięki mediom społecznościowym ułatwiającym dzielenie się opiniami – poprawnymi lub niepoprawnymi – wirusowe rozpowszechnianie teorii dezinformacji i spiskowych jest znacznie bardziej prawdopodobne w społeczeństwie sieci elektronicznej.

Źródło BBC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a