Przyroda

Meszki – latające wampiry

Najpiękniejsze miesiące lata mogą nam zepsuć kąsające owady. Wśród nich wyjątkowo dokuczliwe są małe fruwające wampiry – meszki. Chmara meszek atakuje podstępnie wciskając się do nosa, oczu, ust, zostawiając na skórze czerwone swędzące ranki.

Drapieżne samiczki

Powiązane artykuły

Meszki czekają na parne gorące dni i duszne wieczory. Wtedy ożywiają się i atakują gromadnie. Żądne krwi, podobnie jak wśród komarów, są tylko samice. Krew ludzi i zwierząt stanowi dla nich źródło energii. Umożliwia także wylęganie się jajeczek w ich organizmach. Najczęściej odbywa się to w kwietniu lub maju – wtedy także rozpoczyna się okres ukąszeń. Dużą aktywność przejawiają jeszcze w czerwcu. Zajadłość meszek zależy także od przebiegu zimy. Jeżeli była długa, owady nie zdążają ze zgromadzeniem zapasów przed okresem wylęgania. Dlatego wczesną wiosną atakują ze zwiększoną zaciekłością.

Osoby pogryzione przez meszki twierdzą, że ich ukłucie jest bardziej przykre niż komara. Przyczyna tkwi w różnicach anatomicznych między owadami. Komar tnie skórę cieniutką kłującą jak strzykawką. Meszka natomiast uzbrojona jest w ssawkę o kłujkach podobnych do do sztylecików. Tym rozdrapuje skórę aby wyssać z niej krew. Dodatkowo w ślinie meszki znajduje się więcej substancji toksycznych niż w ślinie komara. Nierzadko w miejscu ukąszenia tworzy się grudka zapalna, która dość długo się goi.

Alergicy w niebezpieczeństwie

Ukąszenia meszek są wyjątkowo niebezpieczne dla osób uczulonych na toksyny zawarte w ślinie owadów, zwłaszcza os, pszczół i szerszeni. W najgroźniejszych przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Występuje podwyższona temperatura, duszność, obrzęki, zaczerwienienie skóry, zawroty głowy. Może dojść także do nagłego spadku ciśnienia tętniczego. Kiedy wystąpią takie objawy, potrzebna jest szybka pomoc lekarska. Można się także ratować wypijając rozpuszczoną tabletkę wapnia.

Jak sobie radzić?

Ślady po ukąszeniu meszek najlepiej przemyć od razu wodą z mydłem, aby zapobiec ewentualnej infekcji bakteryjnej. Mimo swędzenia, należy unikać drapania śladów po ukąszeniu. Można je przecierać spirytusem salicylowym, gencjaną lub wodą utlenioną. W ten sposób zdezynfekujemy ranki. Potem warto posmarować maściami lub żelami łagodzącymi. Pomóc może też kompres z lodu, który łagodzi ból i zapobiega opuchliźnie. Można też przykładać plasterki cebuli, cytryny i korzenia pietruszki.

Jak się chronić?

Jeżeli wybieramy się na spacer na teren podmokłych łąk, nad rzekę czy staw, do parku, w którym zarośla i krzaki, trzeba się odpowiednio ubrać, założyć długie spodnie i skarpetki, a także przylegającą bluzę z długim rękawem. Przed sezonem letnim warto zaopatrzyć się w repelenty czyli preparaty chroniące przed ukąszeniem owadów. Przed spacerem nacieramy ciało repelentem. Meszki odstrasza także zapach olejku waniliowego. Jeśli mieszkamy w pobliżu terenów, na których pojawiają się meszki, trzeba w oknie założyć gęstą siatkę, bardziej gęstą niż ta, która jest przeznaczona do ochrony przed komarami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a