Ojciec KlimuszkoMedycynaMedycyna niekonwencjonalnaZdrowie

Z tradycji Ojca Klimuszki – Odtruwanie wątroby

Z tradycji Ojca Klimuszki – Skuteczne odtruwanie wątroby

Nauka zna dziś około 6 milionów związków chemicznych. Udowodniono, że każdego dnia możemy mieć styczność z 10 tysiącami chemikaliów. Co gorsze! Wśród 2300 najczęściej spotykanych substancji chemicznych aż 97% to takie, których nie da się rozpoznać ani za pomocą smaku, ani zapachu.

Spośród najczęściej nękających chorób dziś ludzkość, przeszło 80%, ma swój początek w skandalicznie wręcz jakości wody pitnej – i wcale nie dotyczy to krajów zaniedbanych gospodarczo. W Polsce około miliona rodzin mieszkających na wsi pije na co dzień wodę z zabójczymi azotynami. Również, do przedwczesnej śmierci i groźnych, często nieuleczalnych chorób, przyczynia się, postępujące coraz szybciej, z roku na rok, zatrucie środowiska naturalnego. Coraz śmielej, mówi się, że aż 80% społeczeństwa skazane jest na zamieszkiwanie w zanieczyszczonym środowisku. Rocznie tylko przez Wisłę przepływają 173 tony ołowiu, 50 ton rtęci i 14 ton kadmu – najgorszych trucizn, jakie kiedykolwiek znano! 60% produktów żywnościowych dostępnych na rynku może zawierać substancje pochodzące z organizmów genetycznie modyfikowanych – GMO.

Aby być świadomym otaczających nas toksyn, należy ciągle się edukować. Zatoksycznienie organizmu prowadzi do trudnych w leczeniu chorób, łącznie z nowotworami, przedwczesnego starzenia się lub przedwczesnej śmierci. Niewiedza lub ukrywanie prawdy o konsekwencjach zatrucia organizmu przez różne związki chemiczne to plaga naszych czasów. Trzeba już dziś dogłębnie zrewidować ro, co jemy, co pijemy i czego używamy na co dzień.

Jak rozpoznać, że organizm wymaga odtrucia?

Na początku procesu zatrucia organizmu toksynami wszystko przebiega z pozoru niewinnie i tylko wyostrzona czujność i znajomość tematu pozwalają określić, że znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka. Symptomy pojawiają się i zazwyczaj po jakimś czasie mijają. Organizm sam próbuje jakoś naprawić szkody wywołane przedostawaniem się do niego i gromadzeniem się w nim przeróżnych toksyn. W jaki sposób? Na przykład kumuluje je w tkance tłuszczowej, dlatego zwolniony jest metabolizm, aby taką zbędną tkankę zgromadzić.

Tkanka tłuszczowa to istna spiżarnia niebezpiecznych toksyn i trucizn!

Zwolnienie metabolizmu i chwilowe „upakowanie” związków toksycznych w tkance tłuszczowej nie rozwiązuje jednak problemu. Co jakiś czas organizm otrzymuje kolejną dawkę i pomimo wielkiego wysiłku często przeciążonej i zatrutej wątroby oraz nerek, zaczynają one powoli zakłócać podstawowe czynności całego ustroju.

Najczęstsze objawy, które wysyła do nas zatruty organizm:

  • ospałość lub, odwrotnie, problemy z zasypianiem,
  • białawy nalot na języku widoczny zwłaszcza rano,
  • cuchnący oddech pomimo dbałości o higienę jamy ustnej,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • bardzo nieprzyjemny, niemal piekący zapach potu – często przypominający mocznik,
  • nadmierna potliwość w czasie snu,
  • dokuczliwe wzdęcia,
  • cuchnące gazy,
  • bardzo cuchnący kał,
  • pasożyty w kale,
  • uporczywe biegunki lub trudne do opanowania zaparcia,
  • zespół jelita drażliwego,
  • nadwaga albo gwałtowna skłonność chudnięcia,
  • pojawienie się hemoroidów,
  • gromadzenie się złogów wody w organizmie, ociężałość i obrzęki,
  • migrenowe bóle głowy,
  • kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją myśli,
  • wzmożona drażliwość i utrata sił witalnych,
  • stłuszczenie wątroby,
  • bóle stawów, kręgosłupa, silne napięcie ścięgien,
  • szaroziemista cera,
  • nadmierne wypadanie włosów lub nawet łysienie
  • brązowe lub brązowosine przebarwienia wokół oczu,
  • obrzęk powiek.

Dobry czas na odtrucie organizmu

Każdy czas jest dobry na przeprowadzenie kompleksowej kuracji odtruwającej organizm. Jednak, niektóre organy wewnętrzne w pewnych porach roku czy nawet miesiącach dysponują większym zasobem energii, co warto wykorzystać w procesie samoodtruwania, jednak jeśli czujemy taką potrzebę, do kuracji przystąpmy niezwłocznie.

Wątroba najlepiej odtruwa się we wrześniu i wiosną, jelito grube – w kwietniu, nerki w lipcu, a żołądek w marcu.

Na kurację odtruwającą warto zdecydować się wiosną, ponieważ po zimie gromadzi się w naszym ustroju o wiele więcej toksyn. W okresie jesienno-zimowym zjadamy zazwyczaj większe porcje kalorycznego pożywienia, z większą zawartością tłuszczów zwierzęcych, natomiast mniej owoców i warzyw, zaniedbujemy ruch na świeżym powietrzu, często skazani jesteśmy na przebywanie w niewystarczająco wietrzonych pomieszczeniach. Niektórzy zażywają w czasie infekcji antybiotyki, które osadzają się w postaci szkodliwych metabolitów, a także niszczą przyjazną florę bakteryjną w jelitach, bez której nie może być mowy o normalnym procesie samoodtruwania całego organizmu.

PROGRAM ODTRUWANIA I REGENEROWANIA WĄTROBY

Zdrowa wątroba – zdrowy człowiek

Wątroba to skomplikowane laboratorium organizmu. Ma zdolność regenerowania się, ale pod warunkiem, że nie jest trwale uszkodzona, np. przez wirusy czy silne substancje toksyczne. Ma wiele podstawowych funkcji, jej zadaniem jest m.in odtruwanie organizmu z toksyn, zamiast cukrów prostych ma łatwo przyswajalną glukozę i na odwrót – magazynowanie glukozy w postaci glikogenu, produkcja albumin – które biorą aktywny udział m.in w utrzymaniu właściwego ciśnienia krwi oraz protrombiny i fibrynogenu – koniecznych do po procesu krzepnięcia krwi. Wątroba wytwarza także cholesterol, trójglicerydy i fosfolipidy oraz substancje białkowe pobudzające podziały komórkowe. Produkuje ponadto żółć. Z produktów przemiany białek powstaje z niej mocznik, który następnie wydalany jest przez nerki lub częściowo wraz z potem – szczególnie gdy występuje upośledzona funkcja nerek.

Warto wiedzieć, że to właśnie w niej magazynowane są witamina B12, miedź i żelazo, a także wytwarzana jest witamina A z karotenu.

Stłuszczenie wątroby

U osób z nadwagą i otyłością często stwierdza się stłuszczenie wątroby. Dolegliwość ta polega na zwiększonej skłonności do odkładania się tłuszczów w komórkach wątrobowych – hepatocytach. Rozwija się ona przy stwierdzonych zaburzeniach metabolicznych tego narządu. Najczęściej spotyka się ją u osób z nadwagą, otyłych oraz z tzw. zespołem metabolicznym – kiedy jednocześnie diagnozuje się u chorego np. otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze.

Wyróżnia się dwa rodzaje stłuszczenia wątroby: alkoholowe i niealkoholowe.

Stłuszczenie wątroby przez jakiś czas może nawet przebiegać bezobjawowo. Sygnały potwierdzające tę dolegliwość pojawiają się np. gdy pacjent przesadzi ze spożyciem ciężkostrawnych produktów. Wtedy odczuwa się zazwyczaj rozpierający ucisk w prawym podżebrzu – w okolicach wątroby, niekiedy towarzyszy mu dyskomfort trawienny – wzdęcia, uczucie pełności. Prawie zawsze jest też powodem nagłego zmęczenia, czasem manifestuje się zaburzeniami snu.

Zioła, unikanie tłustych potraw i ruch

Nie ma preparatów bezpośrednio pomagających w stłuszczeniu wątroby. Oczywiście warto sięgać po leki roślinne, które mogą wzmagać metabolizm w komórkach wątrobowych i wpływać na nie ochronnie. Najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się jednak, korzystając z naturalnych specyfików, a jednocześnie rozstając się z dawnymi nawykami żywieniowymi, związanymi z dużą ilością tłuszczów nasyconych i słodyczy, a także zażywając zdecydowanie więcej ruchu na świeżym powietrzu. Z doświadczenia wiadomo, że to właśnie wzmożona aktywność fizyczna pobudza komórki wątrobowe do pozbywania się gromadzonego zapasu tłuszczów.

Jakie produkty wybrać aby skutecznie wspomóc odtruwanie wątroby dla prawidłowego jej funkcjonowania?

Zob: Karczoch – w trosce o zdrową wątrobę | Z tradycji Ojca Klimuszki – Ostropest plamisty | Zdrowie. Zielona Encyklopedia Zdrowia – Mniszek lekarski | Zielona Encyklopedia Zdrowia – Tominambur | Zielona Encyklopedia Zdrowia – Zielona herbata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button