Cuda technikiAmeryka PółnocnaPodróżeStany Zjednoczone

EMP Museum

Stany Zjednoczone Ameryki. Położenie: Seattle, stan Waszyngton, północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych Ameryki

Experience Music Project and Science Fiction Museum and Hall of Fame, poświęcone jest współczesnej kulturze popularnej, zwłaszcza muzyce oraz fantastyce naukowej. Powstało w obrębie parku Seatle Center. Placówka mająca status organizacji non-profit powstała dzięki fundacji współzałożyciela firmy Microsoft Paula Allena. Efektowna elewacja wykonana została ze stali nierdzewnej i aluminium.

Spektakularną siedzibę EMP Museum wybudowano w latach 2000-2004. Postmodernistyczną budowlę, na którą składają się trzy ogromne bryły o pofalowanej powierzchni, zaprojektował Frank Owen Gehry. Jak sam przyznał, inspiracją do stworzenia nietypowego projektu były gitary elektryczne Stratocaster – pochodzące z nich struny podobno posłużyły mu do stworzenia pierwszych modeli. Budynek spotkał się z miażdżącą krytyką. Prasa równocześnie jednak podkreślała, że stanowi on wyjątkowe epitafium Jimiego Hendrixa i amerykańskiego rocka. Twórcy muzeum złożyli bowiem hołd muzykowi, nazywając główną salę koncertową Sky Church. Hendrix określił tym mianem miejsce, w którym ludzie w różnym wieku i różnej narodowości mogą wspólnie doświadczyć muzyki.

Gładkie tafle metalowych powierzchni lśnią w słońcu, tworząc niespotykane efekty świetlne. Elewację wykonano z około trzech tysięcy paneli, a każdy z nich składa się z kilku arkuszy o niepowtarzalnym kształcie. Powierzchnia muzeum wynosi 13 tysięcy metrów kwadratowych. W centralnym miejscu znajduje się Kościół Nieba. Główną przestrzeń wystawienniczą o nazwie – Skrzyżowanie – przeznaczono na interaktywną wystawę poświęconą historii amerykańskiej muzyki popularnej. W Laboratorium Dźwięku dzięki najnowocześniejszym technologiom zwiedzający mogą samodzielnie stworzyć najbardziej wymyślne brzmienia. W 2004 roku do EMP Museum przeniesiono z Uniwersytetu w Kansas kolekcję Muzeum Science Fiction, która zajęła osobne pomieszczenie.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a