Cuda technikiAzjaDubajPodróże

Wyspy Palmowe

Zjednoczone Emiraty Arabskie. Położenie: wybrzeże miasta Dubaj, północna część Zjednoczonych Emiratów Arabskich

U wybrzeży Dubaju, na wodach Zatoki Perskiej powstał zespół największych sztucznych wysp na świecie. Swoją nazwę – Wyspy Palmowe – zawdzięcza kształtom przypominającym rozłożyste palmy. Pustynny Dubaj postanowił wykorzystać swoje nadmorskie położenie i stworzyć ekskluzywne miejsce dla bogaczy, z licznymi atrakcjami turystycznymi.

W czerwcu 2001 roku zaprawione w wydzieraniu ziemi oceanowi przedsiębiorstwa Van Oord z Holandii oraz Jan de Nul z Belgii przystąpiły do wydobywania z dna ponad 80 milionów metrów sześciennych materiału skalnego i piasku. Usypany w nowych miejscach stworzył trzy nowe wyspy: Dżamira, Dżabal Ali oraz Dira. Z lotu ptaka każda z wysp ma kształt palmy otoczonej półksiężycem. Ich zewnętrzne brzegi otaczają skalne falochrony. Na ugruntowanych podłożach powstały już kompleksy mieszkalne, luksusowe hotele, obiekty sportowe i centra rozrywki. Ponad 500 kilometrów linii brzegowej zagospodarowano jako plaże.

Najstarsza, gdyż ukończona najwcześniej, wyspa Dżamira ma formę pnia i szesnastu liści palmowych o wymiarach 5×5 kilometrów. Pierwsi mieszkańcy osiedlili się w 2005 roku. Na wyspie powstały już między innymi liczne kompleksy budynków mieszkalnych. Największą atrakcją wyspy są jednak domy letniskowe usytuowane na „liściach palmy”, które zostały rozsprzedane w ciągu trzech dni od wystawienia przez dewelopera.

Tworzenie Dżabal Ali rozpoczęto w 2002 roku, a prace trwają do dziś. Wyspa będzie większa od Dżamiry – jej docelowe wymiary to 7 x 8 kilometrów. Powstają tam przede wszystkim luksusowe kompleksy mieszkaniowe i wypoczynkowe z przystaniami jachtowymi, ponadto zespół parkowy i tzw. morska wioska.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a