Cuda technikiEuropaPodróżeWłochy

Most Rialto w Wenecji

Włochy. Położenie: północne Włochy, Wenecja, 534 kilometry na północny wschód od Rzymu

Most Rialto – Ponte di Rialto był przez wieki jedynym weneckim mostem przecinającym cieśninę Canal Grande. Pierwszą przeprawą w tym miejscu był ukończony w 1181 roku pontonowy most Monety, zbudowany przez Nicolo Barattieriego. W latach 1588-1591 powstała istniejąca obecnie budowla kamienna o długości 22,9 metrów, zrealizowana według projektu Antonia da Pontego.

W 1255 roku pierwszy kamienny most nad Canal Grande zastąpiono konstrukcją drewnianą, która z czasem okazała się niebezpieczna w użytkowaniu – zawaliła się dwukrotnie pod ciężarem tłumu. Obecny most to konstrukcja jednoprzęsłowa, zgodnie z dawną modą zabudowana kramami kupieckimi rozdzielonymi uliczką dla pieszych, z trzybiegowymi schodami. Według źródeł stanowi niemal dokładne odwzorowanie poprzedniej, drewnianej przeprawy. Ma rozpiętość 28,8 metrów, a wznosi się 7,3 metrów nad lustrem wody. Charakterystyczny rys budowli nadają ciągnące się na całej długości arkady, wyznaczające niegdyś miejsce prowadzenia transakcji, a także podwyższony łuk, ulokowany pośrodku. Dla umocnienia przyczółków z każdej strony wbito na dno kanału 6 tysięcy dębowych pali. Był to jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, które kosztowały astronomiczną sumę ćwierć miliona dukatów.

Aż do 1854 roku Ponte di Rialto stanowił jedyną stałą przeprawę nad Canal Grande (obecnie istnieją cztery). Wyznaczał także tradycyjną granicę dzielnic San Marco i San Polo. Naokoło niego znajdowało się handlowe i finansowe centrum miasta. Tradycje handlowe przetrwały tam do dzisiaj.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a