Cuda technikiAzjaPodróżeSingapur

Esplanade

Singapur. Położenie: Singapur, południowy kraniec Półwyspu Malajskiego

Kompleks budynków nad brzegiem singapurskiej zatoki, nazwany Esplanade, to największe centrum sztuk scenicznych w Singapurze, a także jeden z największych ośrodków sztuki na świecie. Kolokwialnie budowle nazywane są durianami, ponieważ kształtem przypominają te azjatyckie owoce.

Esplanade składa się z dwóch teatrów (większy na dwa tysiące widzów), sali koncertowej (1600 miejsc na czterech piętrach), biblioteki, sceny plenerowej oraz części usługowej za sklepami i restauracjami. Otwarcie nastąpiło 12 października 2002 roku. Budowa pochłonęła 600 milionów dolarów singapurskich. Twórcami projektu były dwie pracownie architektoniczne: singapurska DP Architects i londyńska Michael Wilford & Partners. Projekt został zaprezentowany w 1994 roku. Rok później jednak brytyjscy architekci porzucili jego realizację i DPA sama przystąpiła do fazy wykonawczej.

Kompleks składa się z dwóch owalnych budynków pokrytych kratownicą wypełnioną szklanymi elementami w charakterystycznym kształcie, zgodnym z triangulacyjnym podziałem geometrycznym. W singapurskim centrum kulturalnym prezentowane są najróżniejsze formy sztuk scenicznych, od koncertów i widowisk operowych po kameralne recitale organizowane w specjalnym Recital Studio. Wnętrze głównego teatru naśladuje układ europejskich budynków operowych. Widownia została zbudowana w kształcie podkowy. Kanał dla orkiestry – jeden z największych na świecie – mieści setkę muzyków.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a