Podróże

Kamienie szlachetne

Zrodzone na skutek działania ogromnego ciśnienia i ekstremalnie wysokiej temperatury, kamienie szlachetne leżą ukryte głęboko pod naszymi stopami. Jednak co jakiś czas, w wyniku ruchów skorupy ziemskiej, siły wody oraz wiatru trafiają na powierzchnię. Gdy kamienie szlachetne powstawały w głębinach skorupy ziemskiej, ludzkości jeszcze nie było. Są one cichymi świadkami historii planety, mieszaniną różnych substancji o najpiękniejszych kształtach, zabarwioną przez pierwiastki chemiczne na najwspanialsze i niepowtarzalne kolory. Na przykład rubin to odmiana korundu, minerału w czystej formie pozbawionego koloru, zabarwiona przez domieszkę chromu. A szafir, występujący zazwyczaj w niebieskim odcieniu, to korund zabarwiony żelazem. Dzisiaj geolodzy wiedzą, jak powstają i jaki jest ich skład chemiczny. Na międzynarodowej skali twardości Mohsa osiągają wartość co najmniej 7,0 (na 10).

Kolorowe minerały zachwycały człowieka już w epoce prehistorycznej. W wielu antycznych kulturach zdobiono nimi amulety, mające chronić właścicieli przed nieszczęściem i chorobami. Od tego czasu nieprzerwanie tra fascynacja kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Starożytni Egipcjanie tworzyli legendarną biżuterię z lapis lazuli, turkusów czy bursztynów. Hindusi już 2000 lat temu wydobywali rubiny w dzisiejszej Mjanmie, gdyż uważali je za święte. Pierwotni mieszkańcy Ameryki wykorzystywali onyks jako kamień leczniczy dla rodzących kobiet. Rzadkim minerałom przypisywano cechy wspomagające zdrowie lub wręcz boskie, dlatego szybko stały się pożądanym towarem handlowym, a także oznaką bogactwa i władzy. Do dzisiaj dodają blasku koronom i berłom europejskich monarchów oraz ozdobom noszonym przez najbogatszych przedstawicieli elit.

Rzadkie minerały otacza aura egzotyki, ponieważ dotarły do nas z dalekich krajów – wcześniej ich zdobycie wiązało się z koniecznością organizacji niebezpiecznych, pełnych wyrzeczeń ekspedycji. I choć cenne kamienie w sklepach jubilerskich zwykle nie pochodzą z Europy, to coraz więcej ludzi wyrusza na poszukiwanie kamieni szlachetnych w Polsce. Dlaczego?

Na każdym kontynencie istniały kiedyś warunki sprzyjające powstawaniu takich minerałów. I nawet jeśli w naszym kraju nie ma kopalni rubinów czy topazów, nie oznacza to wcale, iż nie można znaleźć tu cennych klejnotów. Zwłaszcza Sudety obfitują w niezwykle piękne kamienie. Można na nie trafić także na żwirowniach, na nadbałtyckich plażach, świeżo zaoranych polach, w korytach rzek, kraterach wulkanicznych lub powstałych po uderzeniu meteorytów. I choć większość poszukiwaczy nie odkryje wartościowych skarbów, to wystarczy jedno małe znalezisko, by złapać kolekcjonerskiego bakcyla.

Więcej na temat kamieni, gdzie można je znaleźć – znajdziecie w artykule: Klejnoty Polski.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a