PodróżeReligiaTravel

20 najbardziej imponujących katedr z całego świata

Które sprawiają, że czujemy się mali

Katedry z całego świata – gotyckie elementy i współczesna architektura

Te artystyczne struktury, stworzone przez ludzkie ego, są dokładnie tam, gdzie spotyka się kunszt i najwyższa architektura.

Related Articles

Dzisiejsze majestatyczne, legendarne i dostojne katedry, napędzane niezgłębioną miłością do sztuki i poświęcenia, reprezentują jedne z najbardziej skomplikowanych projektów architektonicznych, jakie kiedykolwiek stworzył człowiek. Niektóre mają gotyckie elementy, podczas gdy inne zapożyczają nowoczesne style z dzisiejszej współczesnej architektury.

Dzięki swoim wspaniałym projektom, bogatemu zapleczu historycznemu i intensywnej aurze średniowiecza, poniższe katedry należą do najbardziej imponujących zabytków w Europie i poza nią. Budynki te są nie tylko miejscami kultu i centrami atrakcji dla odwiedzających, ale także źródłem dawno zapomnianych historii.

Od fascynującej katedry Duomo w Mediolanie we Włoszech, po katedrę św. Szczepana w Wiedniu w Austrii, podsumowaliśmy 20 najbardziej imponujących katedr, które wzbogacą Twój świat boskim akcentem.

Katedra Duomo W Mediolanie We Włoszech

Katedra Duomo w Mediolanie
Katedra Duomo w Mediolanie

Poza tym, że jest to całkowicie artystyczna konstrukcja, zbudowana w czasach średniowiecza, Duomo di Milan jest znana jako największa katedra we Włoszech. To wykwintne miejsce jest bezcennym klejnotem wśród większości europejskich budynków.

To średniowieczne piękno spoczywa na wielkim placu Piazza del Duomo w Mediolanie we Włoszech, a jego budowa zajęła ponad 600 lat.

Duomo di Milan, z biało-różowym marmurem z różowymi żyłkami i spektakularnym widokiem na taras z dachu, jest zabytkiem artystycznym, a także uprzywilejowanym miejscem pobożności związanym z pamięcią biskupów włoskich. Kiedy będziesz w Mediolanie, koniecznie odwiedź najpiękniejszą katedrę w mieście.

Katedra W Brasilii, Brasilia, Brazylia

Katedra w Brazylii
Katedra w Brazylii

Ta piękna brazylijska katedra, położona przy 12 Esplanada dos Ministérios lote, stanowi doskonałe połączenie duchowości i nowoczesności. Choć jest tak egzotyczna i wyraźna, to katedra ta jest uważana za jedno z najbardziej imponujących miejsc kultu w Brazylii i na całym świecie.

Budowa katedry w Brasilii rozpoczęła się w 1958 roku i została ukończona w ciągu zaledwie dwóch lat. Projektantem odpowiedzialnym za wyjątkową fasadę jest architekt Oscar Niemeyer. Gmach jest wykonany z litego betonu i rozciąga się na powierzchni 70 metrów. Do konstrukcji dodano później filary ze szklanym dachem, który jeszcze lepiej wzmacnia bajeczny budynek.

Notre-Dame De Paris, Francja

Katedra Norte Dame
Katedra Norte Dame

Notre-Dame de Paris jest bez wątpienia dość oszałamiającym widokiem, gdy wędrujesz wąskimi brukowanymi uliczkami Paryża, znanego również jako Miasto Światła. Ta katedra jest nie tylko niezwykłym miejscem kultu, ale także znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Majestatyczna, Notre-Dame de Paris zaprasza wszystkich podróżników w historyczną podróż przez rewolucję francuską, która również zaznaczyła swój wygląd.

Zaprojektowana przez biskupa Maurice’a w 1163 roku, Notre Dame De Paris natychmiast przyciąga wzrok cudownym posągiem Matki Boskiej, gotyckimi rysami i majestatycznymi fasadami zewnętrznymi.

Katedra Świętego Pawła, Londyn, Wielka Brytania.

Katedra Świętego Pawła w Londynie
Katedra Świętego Pawła w Londynie

Katedra Świętego Pawła jest w rzeczywistości pierwszą protestancką katedrą, która jest oficjalnym budynkiem Królewskiego Domu Anglii. Ta piękna katedra, zbudowana na początku XVII wieku, jest arcydziełem Sir Christophera Warrena.

Trzeba przyznać, że projekt architektoniczny katedry św. Pawła jest doskonały; nic dziwnego, że Sir Warren później zainspirował także budowę i projekt Bazyliki Świętego Piotra. W porównaniu z nią katedra św. Pawła w Londynie jest równie imponująca, pomimo jej znacznie mniejszych rozmiarów.

Dziś oszałamiający gmach w Londynie symbolizuje potęgę i wspólnotę narodu.

Santa Maria Del Fiore, Florencja, Włochy.

Katedra Santa Maria
Katedra Santa Maria

Ta fantastyczna katedra, położona w malowniczym mieście Florencja, jest eksplozją sztuki, duchowości i kultury.

To włoskie arcydzieło, oficjalnie poświęcone w XIV wieku, jest domem dla pięknego Muzeum Opery, a także Krypty Santa Reparata, Campanile of Giotto i Baptysterium San Giovanni. Również łuk murowany, zbudowany i zaprojektowany przez Brunelleschi, nadaje jego architekturze poczucie wielkości i wyjątkowości.

Ze wspaniałą fasadą, dzwonnicą i autentycznym muzeum na świeżym powietrzu, katedra Santa Marie Del Fiore to fantastyczny dzień w kolorowym mieście Florencja.

Katedra León, León, Hiszpania

Katedra Leon Hiszpania
Katedra Leon Hiszpania

Położona w północnej Hiszpanii Katedra León to wyjątkowa gotycka architektura z pięknymi witrażami. Wiele wieków temu wspaniała katedra służyła jako Pałac Królewski hiszpańskiego króla Ordogna II, który później podarował majestatyczny pałac kościołowi, oddając go w ręce Potężnego Boga. Minęły dziesięciolecia, aż rozpoczęły się prace nad budową. Odbudowę Katedry Leon prowadził architekt Maestro Enrique do 1255 r., później prace zostały wstrzymane, a następnie wznowione przy wsparciu biskupa Fernandeza i króla Kastylii i Leona, Alfonsa X.

Katedra Świętego Karola, Wiedeń, Austria.

Dzięki pompatycznej kopule i barokowej architekturze katedra św. Karola w Wiedniu w Austrii jest cenionym miejscem zarówno dla fotografów, jak i osób chodzących do kościoła.

Katedra św. Karola w Wiedniu, znana również jako Karlskirche, została zaprojektowana przez austriackiego architekta Bernharda Fischera von Erlacha, najbardziej znanego z ekstrawaganckich projektów architektonicznych i skomplikowanych pomysłów.

Ten elegancki budynek, oficjalnie ukończony w 1739 r. Jest także domem dla wspaniałych ogrodów i kolorowych fresków autorstwa Johannesa Rottmayra. 

Katedra W Winchester, Winchester, Wielka Brytania.

Katedra w Winchester jest historycznie znana jako siedziba społeczności benedyktynów. W rzeczywistości Katedra Winchester, zbudowana w 1079 roku, pozostaje jednym z najpiękniejszych kościołów chrześcijańskich. Kilka dekad temu katedra w Winchester została wyposażona w pięknie rzeźbione drewniane dachy w kształcie smoków, kwiatów, jeźdźców i roślin. Dziś ta wielka katedra jest także głównym kościołem diecezji anglikańskiej.

Katedra w Winchester gości również tron ​​biskupa Winchester a jej liczne kaplice uwieczniające pamięć o biskupach, którzy prowadzili kościół.

Bazylika Świętego Piotra, Watykan, Włochy.

Imponująca architektura światowej sławy Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie zajęła ponad sto lat. Ze względu na swoją piękną i delikatną budowę miasto Rzym zaangażowało najbardziej utalentowanych architektów swoich czasów. Trzeba przyznać, że Bazylika św. Piotra jest pięknym odzwierciedleniem późnorenesansowej architektury. Po wejściu do tego wspaniałego miejsca kultu zostajemy otoczeni pięknymi toskańskimi kolumnadami. Sama bazylika składa się z dużego kwadratu z 25-metrowym obeliskiem pośrodku. Jeśli chodzi o barokową fasadę, włoski architekt Maderno naszkicował spektakularną katedrę zbudowaną w całości z kamienia trawertynowego, a wynik zapiera dech w piersiach.

Sagrada Familia, Barcelona, ​​Hiszpania.

Mówienie, że Sagrada Familia jest tylko urocza, byłoby niedopowiedzeniem.

Ta legendarna katedra, zbudowana w latach 1852–1926, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest domem dla wież Pasji i Narodzenia.

To jeden z największych kościołów rzymskokatolickich w Europie, Sagrada Familia jest wizją katalońskiego artysty Antoniego Gaudiego, przewiduje się, że ekstrawagancka architektura Sagrada Familia zostanie ukończona w 100% w 2026 r.

Bazylika Św. Szczepana, Budapeszt, Węgry.

Po węgierskim parlamencie bazylika św. Szczepana jest największa w Budapeszcie. Budowa tej wspaniałej katedry, która wynosi 96 m (maksymalna wysokość dozwolona w stolicy), trwała ponad pół wieku.

Kopuła św. Szczepana, znana również jako Szent Istvan Bazilika, prawie się zawaliła, więc całą bazylikę trzeba było odbudować. Otoczona przez dwie piękne dzwonnice, Bazylika św. Szczepana oferuje panoramiczne widoki na miasto. 

„Biała Kolumna”, Kolomenskoje, Rosja.

Ta olśniewająco biała struktura znajduje się w rosyjskim mieście Kolomenskoje, odbiega od tradycyjnych prawosławnych wzorów i kształtów. W przeciwieństwie do innych ekstrawaganckich rosyjskich katedr, takich jak ta w Dubrowicy, Biała Kolumna została nazwana elegancką konstrukcją o niezrównanym pięknie. Bajeczna fasada Białej kolumny była dziełem rosyjskiej rodziny królewskiej, która zbudowała ją jako bogatą deklarację narodzin nowego rosyjskiego księcia Iwana. Później ten książę stał się Iwanem Groźnym, czyli zdobywcą Syberii.

Bazylika Św. Piotra, Ryga, Łotwa.

To jedna z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych katedr na świecie z 1209 roku.

Bazylika św. Piotra w Rydze na Łotwie została wyposażona w windę, która prowadzi na szczyt katedry.  Po prawej stronie bazyliki znajduje się muzeum miasta. Barokowy kościół, który ma prawie 403 stóp wysokości, góruje nad uroczym miastem Ryga, a jego sala osiąga wysokość 30 metrów.

The Kölner Dom, Kolonia, Niemcy.

Magnificent Kölner Dom jest technicznie najbardziej spektakularną gotycką katedrą w Europie. Jego strzeliste podwójne wieże i trudne schody na szczyt sprawiają, że jest bardziej interesujące i ekscytujące. Ta imponująca gotycka katedra wychodzi na piękne miasto Kolonia, a jednocześnie czuwa nad niemiecką rzeką Ren.

Dzięki ogromnej skali, duchowemu sercu i bliźniaczym iglicom, Kölner Dom jest po prostu pełen sztuki i skarbów. 

Hallgrimskirkja, Reykjavik, Islandia.

Budowa Hallgrimskirkja, która obecnie znajduje się na szczycie ulicy Skolavordustigur, rozpoczęła się w 1986 roku i jej ukończenie zajęło prawie cztery dekady.

Kościół Hallgrimskirkja, symbolizujący Reykjavík, jest praktycznie widoczny z każdego miejsca w Reykjaviku. Ten fantastyczny budynek ma wysokość 74,5 mi oferuje niebiański widok na Reykjavík.

Święta Matka Boża, Dubrovitsy.

Świątynia Matki Bożej, zwana także „Świątynią Matki Bożej”, została zbudowana z białego kamienia w latach 1690–1703. Chociaż architektura jest dość niezwykła i prawie zbyt skromna dla Rosji, jest to jeden z najpiękniejszych zabytków we wsi Dubrovitsy w Moskwie. Ta imponująca cerkiew, położona w obwodzie moskiewskim, została zbudowana przez sojusznika Piotra Wielkiego.

W języku greckim „Matka Boża” prawie dosłownie tłumaczy się jako „Kościół Theotokos”. Dziś ta piękna rosyjska świątynia leży na południe od stolicy i wychodzi na rzekę Desnę.

Katedra Św. Wita W Pradze, Republika Czeska.

Położona w gotyckiej Pradze, St. Vitus jest rzeczywiście jedną z najbardziej dramatycznych katedr o gotyckich klimatach i cechach w całym tym miejscu.

Katedra św. Wita jest widoczna niemal z każdego miejsca w Pradze. Według legendy miasta św. Wita był chrześcijaninem ściganym przez Rzymian. Chociaż niewiele wiadomo o człowieku, który został wyeliminowany przez Rzymian około 303 r. n.e, kult św. Wita nadal ewoluował w niektórych częściach współczesnej Republiki Czeskiej i Niemiec.

Borgund Stavkirke, Borgund, Norwegia.

Ta unikalna norweska struktura pięcioliniowa niczym nie przypomina nowoczesnych świątyń na całym świecie. Wygląda nie tylko na starożytną świątynię azjatycką, ale Borgund Stavkirke wydaje się być dość autentycznym przykładem tego, jak wyglądały norweskie kościoły w dawnych czasach.

Położone w Borgund w Norwegii to cudowne miejsce kultu zbudowane jest ze spadzistych dachów w kształcie krzyża na szczycie.

Ta tradycyjna konstrukcja typu klepka, znana jako Borgund Stavkirke, jest w całości wykonana z pionowych desek.

Le Mont Saint-Michel, Normandia, Francja.

Jako kolejne historycznie ważne miejsce kultu, Le Mont St. Michel jest również wpisane na listę UNESCO. To wspaniałe miejsce, położone na wyspie, to jedno z najbardziej fantastycznych zabytków w Normandii. Le Mont Saint-Michel został zbudowany w VIII wieku naszej ery i był niegdyś strategicznym umocnieniem, a także siedzibą starożytnego klasztoru.

W momencie budowy Le Mont Saint-Michel siedział na suchym lądzie, dopóki poziom wody nie podniósł się, zmieniając go w surrealistyczną wyspę.

Na wyspie mieszka nie więcej niż dwa lub trzy tuziny ludzi, w Le Mont St Michel znajduje się kilka wielkich sal, opactwo i piękny klasztor.

Trinity Lavra Of St. Sergius, Sergiyev Posad, Rosja.

Trójca Ławra z Sergiusza w Siergijew Posad pokazuje Rosję jako kraj religijny z milionami rosyjskich wielbicieli. Odrębna architektura tego kraju jest jak odbicie innego świata. Dziś w Trójcy Ławra św. Sergiusza mieszka ponad 300 mnichów, którzy mieszkają i modlą się w pięknych kamiennych ścianach. Ten cudowny zespół świątyń znajduje się również na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a