PodróżeAzjaCuda techniki

Wielki Mur

Cuda Techniki

Położenie: od zatoki Liaodong do Jiayuguan w górach Nan Shan.

Wielki Mur Chiński to największy obiekt wzniesiony przez człowieka, widoczny nawet z kosmosu – ma 6 tysięcy kilometrów długości, a prowadzi od zatoki Gansu. Pierwsze wzmianki o budowie muru pochodzą z 214 roku p.n.e. Do jego budowy wykorzystano głównie kamień i glinę.

Gigantyczne umocnienia wzdłuż północnej granicy miały uchronić państwo chińskie przed najazdami koczowniczych plemion mongolskich, miały też podkreślać prestiż cesarza i nowego państwa.

Na przestrzeni kolejnych dziewiętnastu wieków mur był niszczony i ponownie odbudowywany. W okresie panowania dynastii Ming (w XV i XVI wieku) wzniesiono go na nowo i wzmocniono. W tym czasie do budowy wprowadzono cegłę i wielkie bloki kamienne, dzięki czemu obiekt stał się jeszcze potężniejszy i trudniejszy do zdobycia. Wieże strażnicze służyły jako schronienie dla żołnierzy oraz umożliwiały szybki przekaz meldunków. Wzniesiono ich około 20 tysięcy na całej długości muru. Gdy zbliżał się nieprzyjaciel, w nocy na wieżach zapalano ogień, a w dzień wypuszczano dym, co umożliwiało szybkie przekazywanie sygnałów od wieży do wieży.

Jak wynika z obliczeń, do budowy muru wykorzystano 300 mln metrów sześciennych materiału. Mogłoby z tego powstać sto dwadzieścia piramid Cheopsa albo dwumetrowa ściana wzdłuż równika. Obecnie mur można zwiedzać tylko na kilku odcinkach, ponieważ zły stan techniczny nie pozwala na rozwój ruchu turystycznego we wszystkich miejscach. Najczęściej odwiedzane fragmenty są w okolicach Pekinu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button