Cywilizacja MajówCywilizacjeHistoria

Powstanie człowieka według Majów

Cywilizacja Majów – Stworzenie człowieka według Majów

Wierzono, że w niebie było czterech bogów, a każdy z nich zasiadał na krześle by pilnować świata który znajdował się pod nim.

Wtedy jeden z bogów, Żółty Pan zaproponował aby stworzyli człowieka aby on cieszył się ziemią. Pozostali bogowie się zgodzili. Żółty Pan wziął bryłę żółtej gliny oraz zrobił z tego człowieka. Stworzenie niestety było słabe, rozpuściłoby się w wodzie i nie potrafiło stać pionowo.

Wtedy Pan Czerwony zaproponował, by stworzyć człowieka z drewna i na to pozostali bogowie się zgodzili się. Tak wiec Czerwony Pan wziął gałąź drzewa oraz wyrzeźbił w niej ludzkie kształty. Rozpoczęły się testy – najpierw sprawdzono czy człowiek będzie pływał, co zaliczył bez problemu. Próbę, która sprawdzała umiejętność pionowej postawy człowiek także z drewna zaliczył poprawnie. Niestety gdy bogowie wystawili go na test ognia, ten spłonął.

Czterech bogów znów poczęło się naradzać.

Czarny Pan zasugerował stworzenie człowieka ze złota. Człowiek ten był piękny oraz świecił się w słońcu – podobał się bogom. Przetrwał próbę ognia i pływania, po nich wręcz wyglądał bardziej dostojnie. Niestety nowe stworzenie nie potrafiło mówić, czuć, ruszać się oraz czcić swoich bogów – stworzycieli. Mimo to bogowie pozostawili człowieka ze złota na ziemi i zaczęli myśleć czego by spróbować by stworzyć doskonałego człowieka.

Czwarty z bogów, Bezbarwny Pan, postanowił stworzyć człowieka ze swojego własnego ciała. Odciął więc palce u lewej ręki i spadły one na Ziemię. Odtąd czterej panowie ledwo widzieli ludzi, którzy na Ziemi, daleko od nich starali się przeżyć. Z krzeseł niebiańskich, na którym stworzyciele siedzieli ludzie wyglądali jakby zapracowane mrówki.

Ludzie stworzeni z ciała Bezbarwnego Pana czcili swoich bogów oraz tworzyli dla nich dary. Wypełniali serca czterech panów radością. Jednego dnia jednak człowiek z ciała odnalazł człowieka ze złota, stworzonego niegdyś przez Czarnego Pana. Dotknął go, a on natomiast był zimny jak kamień, nie poruszał się oraz nic nie mówił. Jednak dobroć ludzi stworzonych przez czterech panów była na tyle wielka, iż rozgrzała serce człowieka ze złota – ten zyskał życie, mógł mówić, ruszać się, myśleć. W związku z tym, począł wysławiać bogom wielkość, dobroć i uczynność, jaką mieli w sobie.

Czterej panowie usłyszeli słowa, które dobiegały z Ziemi. Obudzili się i stanęli nad Ziemią w zachwycie. Nazwali wtedy człowieka stworzonego przez Pana Czarnego ze złota człowiekiem bogatym, natomiast stworzenie które powstało z ciała Bezbarwnego Pana nazwano człowiekiem biednym.

Od tego czasu powiedzieli, iż człowiek bogaty powinien opiekować się biednym. W wypadku, gdy ten nie wykona swojego boskiego obowiązku będzie skazany na śmierć. Od tego dnia, człowiek bogaty nie jest wpuszczany za bramy nieba pod warunkiem, iż nie przyniesie go tam człowiek biedny, którym się za życia opiekował.

„Oto opowieść o tym, jak wszystko znajdowało się w zawieszeniu, w spokoju, w ciszy; wszystko nieruchome, ciche, a przestrzeń nieba pusta. Oto pierwsza opowieść, pierwsze opisanie. Nie było jeszcze człowieka ni zwierzęcia, ptaków, ryb, krabów, drzew, kamieni, pieczar, wąwozów, ziół ani lasów: jedno tylko niebo istniało.(…)Wówczas zjawiło się słowo; zeszli się Tepeu i Gucumatz w ciemności, w nocy, i mówili ze sobą Tepeu i Gucumatz. Radzili, pytając się wzajemnie i rozważając, i zgodzili się, i połączyli swe słowa i myśli. A kiedy tak rozważali, okazało się jasno, że gdy wzejdzie jutrzenka, winien pojawić się człowiek. Nakazali więc, aby powstały i urosły drzewa i pnącza i aby narodziło się życie i został stworzony człowiek. W mrokach i pośród nocy postanowiło tak Serce Nieba, które zwie się Huracan.”

Zobacz też:

Majowie – wysoko rozwinięta cywilizacja

Majowie – system zapisu liczb

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a