Adwent jest okresem rozpoczynającym kolejny rok liturgiczny. Trwa cztery niedziele. Jest to czas radosnego i pobożnego przygotowania do Narodzin Jezusa, które obchodzimy 25 grudnia.
Adwent rozpoczyna się od I Niedzieli Adwentu i trwa do uroczystości Narodzenia Pańskiego 25 grudnia (kończy się więc wieczorem 24 grudnia). Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje 4 kolejne niedziele. W Adwencie odbywają się Roraty: poranne msze św do Maryi, podczas tych mszy szaty mają kolor niebieski.
Rok liturgiczny – przyjęty w danej religii to cykliczny podział roku z wyróżnieniem obchodzonych dni świątecznych, obrzędów i innych, związanych z liturgią i teologią danego wyznania.
W Kościele katolickim rok liturgiczny to cykl wspomnień historii zbawienia w oparciu o wydarzenia z życia i śmierci Jezusa Chrystusa zawarte w ciągu jednego roku kalendarzowego. Rok liturgiczny rozpoczyna się w pierwszą niedzielę adwentu, która przypada między 27 listopada a 3 grudnia. Ponadto, w cykl wspomnień życia i śmierci Jezusa wpisane są wspomnienia świętych i wydarzeń z życia Kościoła.
Symbole adwentu:
Roraty, adwentowe msze odprawiane przed wschodem SÅ‚oÅ„ca, podkreÅ›lajÄ… wyjÄ…tkowość tego okresu. Nazwa „roraty” pochodzi od zwyczajowej pieÅ›ni na wejÅ›cie, rozpoczynajÄ…cej siÄ™ od słów „Rorate caeli desuper” – „Spuśćcie rosÄ™ niebiosa”.
Msza roratnia jest mszą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu. Ta msza jest jednym ze znaków szczególnej obecności Maryi w okresie adewntu, gdyz to Ona oczekiwała Mesjasza w sposób szczególny. Przeżywała Ona adwent oczekiwania jako córka Izraela, jako Matka Pana Jezusa i jako Matka Kościoła.
W czasie odprawiania Mszy Å›w. roratniej zapala siÄ™ dodatkowÄ… Å›wiecÄ™, która symbolizuje patronkÄ™ adwentowego oczekiwanie – MaryjÄ™. Roraty majÄ… nam szczególnie przypominać MaryjÄ™, gdyż to Ona, podobnie jak jutrzenka wyprzedza wschód sÅ‚oÅ„ca, poprzedziÅ‚a przyjÅ›cie ÅšwiatÅ‚oÅ›ci Å›wiata Jezusa Chrystusa.
Jako córka Narodu Wybranego wraz z wszystkimi pokoleniami czekała na Jego przyjście. Od chwili jednak, kiedy anioł Gabriel zwiastował Jej, że pocznie i porodzi Syna który ma być obiecanym Emanuelem, oczekiwała w szczególny sposób na Życie, które wzrastało pod Jej sercem. Teraz razem z Kościołem czeka na ponowne przyjście chwalebnego, uwielbionego Chrystusa, a królując w niebie razem z Nim, wspiera Kościół w jego oczekiwaniu na ostateczny Dzień Pański.
Jednym z najbardziej wymownych zwyczajów adwentowych jest wieniec adwentowy, który ustawia siÄ™ koÅ‚o oÅ‚tarza. Wykonuje siÄ™ go z gaÅ‚Ä…zek szlachetnych drzew iglastych, takich jak: Å›wierk, jodÅ‚a czy sosna. Na wieÅ„cu sÄ… umieszczone cztery Å›wiece symbolizujÄ…ce cztery niedziele adwentowe. Åšwiece zapala siÄ™ w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jednÄ…, potem dwie itd). Zapalanie Å›wiec oznacza czuwanie i gotowość na przyjÅ›cie Chrystusa. Wiąże siÄ™ to ze sÅ‚owami Chrystusa, który okreÅ›laÅ‚ siebie mianem „Å›wiatÅ‚oÅ›ci Å›wiata”.
W okresie Adwentu bardzo ważnym, wymownym i czÄ™sto stosowanym znakiem w liturgii jest Å›wieca. Åšwiece i lampiony posiadajÄ… bogatÄ… symbolikÄ™. ÅšwiatÅ‚o jest symbolem Chrystusa, gdyż prorocy zapowiadali Go jako Å›wiatÅ‚ość, a także sam Chrystus mówi o sobie: „Ja jestem Å›wiatÅ‚oÅ›ciÄ… Å›wiata, kto idzie za MnÄ…, nie bÄ™dzie chodziÅ‚ w ciemnoÅ›ci, lecz bÄ™dzie miaÅ‚ Å›wiatÅ‚o życia”. Åšwieca Maryjna-Roratka: Zazwyczaj jest to wysoka Å›wieca koloru biaÅ‚ego lub jasnożółtego, przewiÄ…zana biaÅ‚Ä… wstążkÄ… i udekorowana zieleniÄ…. W koÅ›cioÅ‚ach umieszczana w Å›rodku wieÅ„ca adwentowego lub na oÅ‚tarzu i zapalana w czasie roratnich Mszy Å›wiÄ™tych. Symbolizuje MaryjÄ™, która w mroczny czas adwentowy w swoim Å‚onie niesie Å›wiatu Chrystusa – ÅšwiatÅ‚ość PrawdziwÄ….
Zwyczaj umieszczania jej na oÅ‚tarzu pochodzi z czasów BolesÅ‚awa Wstydliwego (XIII w.). Wówczas na poczÄ…tku Adwentu przed oÅ‚tarzem w katedrze stawali przedstawiciele wszystkich siedmiu stanów – król, prymas, senator, szlachcic, żoÅ‚nierz, kupiec, chÅ‚op – i trzymajÄ…c w dÅ‚oniach zapalone Å›wiece każdy oznajmiaÅ‚ zebranym: „Jestem gotów na sÄ…d Boży”.
Kościół katolicki obchodzi 8 grudnia Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Choć dogmat został ogłoszony w 1854 r. Prawda ta od wieków była obecna w Kościele. Według niej, Maryja została obdarzona przez Boga szczególną łaską, łaską poczęcia bez grzechu pierworodnego. Według Kościoła Katolickiego konsekwencją owego daru była bezgrzeszność w całym żywocie Maryi.