PrzepowiednieHistoriaMagicNauka

Jak działał Nostradamus?

Kiedy dochodzi do doniosłej katastrofy, ludzie reagują na różne sposoby. Jedną z odpowiedzi jest poszukiwanie proroctw związanych z wydarzeniem, które zapowiadają jego nadejście. Prognozy te mogą być pocieszające, ponieważ sugerują, że te okropne incydenty były nieuniknione, że miały miejsce w ramach większego planu. W ciągu historii ludzkości istniały setki wybitnych proroków, ale w wyniku współczesnych tragedii wydaje się, że jedno imię pojawia się bardziej niż inne: Nostradamus .

Nostradamusowi przypisywano przepowiadanie dziesiątek kluczowych epizodów w najnowszej historii, w tym powstania Adolfa Hitlera, zabójstwa Johna F. Kennedy’ego, a ostatnio zniszczenia wież World Trade Center. W Internecie zarówno zwolennicy, jak i mistyfikatorzy Nostradamusa opracowali szczegółowe interpretacje dzieł Nostradamusa, a także sfabrykowane fragmenty.

WCZESNE LATA.

Nostradamus to łacińskie imię Michela de Nostredame , lekarza i astrologa, który mieszkał w XVI-wiecznej Francji. Szczegóły jego życia nie zawsze są jasne i są przedmiotem gorących dyskusji wśród współczesnych wyznawców i krytyków Nostradamusa. 

Nostradamus (1503-1566)

Powszechnie uważa się, że Nostradamus urodził się w 1503 r. W wykształconej, zamożnej rodzinie handlarzy zbożem. Najwyraźniej od najmłodszych lat był instruowany w szerokim zakresie przedmiotów akademickich, w tym nauk tradycyjnych, matematyki, języków (łacina, greka i hebrajski) oraz astrologii.

Nostradamus otrzymał także szerokie wykształcenie religijne. Strona jego ojca była żydowska, ale przeszła na katolicyzm, zarówno wtedy, gdy Nostradamus był młody, jak i przed jego urodzeniem. Według niektórych relacji to dziedzictwo skłoniło Nostradamusa do studiowania pism żydowskich, a także ksiąg Nowego Testamentu. Według legendy Nostradamus przez całe życie interesował się apokaliptycznymi proroctwami z Księgi Objawienia, a także Kabałą , mistyczną gałęzią judaizmu.

EDUKACJA I WCZESNA PRACA.

Według większości biografii Nostradamus opuścił dom w 1522 r., Aby studiować medycynę w Montpellier. Po ukończeniu edukacji krótko pracował jako profesor medycyny, zanim zaczął praktykować jako lekarz w całej południowej Francji. Z biegiem lat zyskał rozgłos w leczeniu osób cierpiących na dżumę dymieniczą. Zachęcając do odpowiednich warunków sanitarnych i opracowując innowacyjne leki, był w stanie wyleczyć niektórych poważnie chorych pacjentów (choć w 1538 r. Stracił dzieci i pierwszą żonę).

Pod koniec lat 40. XX wieku Nostradamus ożenił się ponownie i przeprowadził do Salon, francuskiego miasta w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego. W ciągu następnej dekady poświęcił swoją uwagę formułowaniu proroctw, przede wszystkim dotyczących bitew i katastrof w nadchodzących latach. Te złowieszcze ostrzeżenia zyskały mu rozgłos w całej Europie.

JEGO PISMA

Główne dzieło proroctw Nostradamusa, zwane teraz „ stuleciami ”, było publikowane w odcinkach przez kilka lat. Praca składała się z około tysiąca czterowierszy , czterowierszowych wierszy zebranych w grupach. Tytuł „Stulecia”, który odnosi się do struktury organizacyjnej dzieła, a nie do okresów, został najwyraźniej dodany po czasach Nostradamusa. Jego oryginalny tytuł brzmiał po prostu „Proroctwa Michela Nostradamusa”.

Nostradamus powiedział, że był w stanie przewidzieć przyszłość poprzez połączenie badań astrologicznych i boskiej inspiracji. Od dawna badał domniemany związek między ruchem ciał niebieskich a wydarzeniami ziemskimi i twierdził, że duch anielski pomógł mu zrozumieć, w jaki sposób siły te przejawiają się. Inspiracji szukał poprzez różne formy medytacji , skupiając się na ogniu lub wodzie, być może pod wpływem łagodnych halucynogenów, takich jak gałka muszkatołowa. Medytując późno w nocy, twierdził Nostradamus, zobaczy i zrozumie wydarzenia w niedalekiej i dalekiej przyszłości.

Każdy czterowiersz, napisany głównie po francusku, z pewną częścią łacińską, grecką i włoską, przepowiada określone wydarzenie lub epokę. Te relacje są niezaprzeczalnie mylące: są pełne ezoterycznej metafory i anagramów; zawierają kilka dat lub konkretne odniesienia geograficzne i nie są ułożone w porządku chronologicznym.

Według przedmowy dzieła, listu Nostradamusa do jego syna Cezara (dziecka z drugiego małżeństwa) wersety miały być mistyfikujące. Nostradamus powiedział, że boi się, że zostanie prześladowany, a jego praca zostanie zniszczona, jeśli władze w jego czasach w pełni zrozumieją jego prognozy. Według niego, jego tajemnicze proroctwa będą lepiej zrozumiane przez oświeconych ludzi w przyszłości.

Wiele osób dzisiaj uważa, że ​​posiadają takie oświecenie. Mówią, że jeśli poprawnie interpretuje się quatrains, jasne jest, że wiele prognoz Nostradamusa już się spełniło.

PRECYZJA

Przez lata wyznawcy Nostradamusa odnotowali setki przypadków, w których „Wieki” opisują współczesne wydarzenia. Jednym z najbardziej znanych jest domniemana przepowiednia Nostradamusa o nazistowskim reżimie Adolfa Hitlera.

Wielu uważa, że ​​Nostradamus przewidział powstanie i upadek Hitlera i Mussoliniego.

Znany quatrain (Century 2, Quatrain 24) brzmi:
Bestie okrutnie głodne przepłyną rzeki,

większa część pola bitwy będzie przeciwko Histerowi.

Wielki zostanie wciągnięty do żelaznej klatki,

gdy dziecko Niemiec nic nie zauważy.

Zwolennicy Nostradamusa twierdzą, że nazwa „Hister” jest bezpośrednim odniesieniem do Hitlera. Inny czterowiersz odnosi się do bezwzględnego przywódcy urodzonego w Europie Zachodniej, biednych rodziców (jak Hitler), a jeszcze inny odnosi się do konfliktu Histera z Azją i Afryką.

Sceptycy przypisują pozorną dokładność tych czwartorzędów (i innych) dwóm głównym czynnikom: problemom z tłumaczeniem i prostemu przypadkowi .

SCEPTYCZNA INTERPRETACJA

Ogólnie rzecz biorąc, wiele proroctw Nostradamusa zawiera XVI-wieczne francuskie terminy, które nie są jasne dla większości współczesnych tłumaczy . Poszczególne słowa można interpretować na wiele sposobów i można je łatwo przekręcić w celu dopasowania do rzeczywistego zdarzenia. Na przykład w czasach Nostradamusa „Hister” odnosi się do regionu geograficznego w pobliżu Dunaju. Najprawdopodobniej sceptycy twierdzą, że Nostradamus miał na myśli ten obszar, a nie osobę. (Hitler urodził się w pobliżu Dunaju, więc wielu wierzących faktycznie przyjmuje tę interpretację).

Najbardziej przekonującym argumentem przeciwko mocom Nostradamusa jest to, że jego pozorne „uderzenia” są wynikiem przypadkowej szansy i twórczej interpretacji. Istnieje około tysiąca czterowierszy, z których większość zawiera więcej niż jedną prognozę, a wszystkie oprócz kilku opisanych w niejasnych terminach. W ciągu setek lat z pewnością możliwe jest, że niektóre wydarzenia będą zgodne z pewnymi przewidywaniami, po prostu przez przypadek.

W rzeczywistości Nostradamus mógł sformułować swoje proroctwa właśnie z myślą o tym. Większość czterowierszy odnosi się do śmierci, wojen lub klęsk żywiołowych, wydarzeń, które z pewnością będą miały miejsce w historii.

Ezoteryczny styl Nostradamusa zwiększa również szanse na postrzegane trafienie. Jego metaforyczne pismo podkreśla ogólne relacje i konflikty, a nie konkretne szczegóły. Ludzie, a być może narody, są określani jako zwierzęta; do głównych liczb odnoszą się ich atrybuty. Powyższy czterowiersz odnosi się na przykład do „bestii okrutnie głodnych”, „wielkiej” i „żelaznej klatki” – wszystkie ogólne terminy z elementami metaforycznymi. Ten nieprecyzyjny język dobrze nadaje się do subiektywnej interpretacji – gdy dokładne znaczenie jest niejasne, łatwo jest podłączyć własne doświadczenia, aby osiągnąć pewien poziom zrozumienia.

To bardzo przypomina współczesne horoskopy. Horoskopy zazwyczaj opisują rzeczy, których regularnie doświadcza szeroka gama ludzi, takie jak „konflikty w pracy”, „szczęście w związkach” lub „ekscytujące nowe zmiany”. Możliwe, że prognozy te będą zgodne z twoim życiem, przynajmniej przez pewien czas.

11 WRZEŚNIA 2001

Po ataku terrorystycznym na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. Ponownie zainteresowano się Nostradamusem i jego przepowiedniami.

Według niektórych wierzących Nostradamus przewidział miasto Nowy Jork i atak, który zniszczył wieże World Trade Center. 
W kilku quatrainach opisuje „nowe miasto”, często sugerując atak na to miasto. 
Odnosi się także do „pustych gór”, które wielu uważa za wieżowce.

Duże zainteresowanie wzbudziła seria wiadomości e-mail . Jedna anonimowa wiadomość, szeroko rozpowszechniana w Stanach Zjednoczonych, twierdziła, że ​​Nostradamus w pewnym stopniu przepowiedział zniszczenie. Wiadomość zawierała ten quatrain:
W Mieście Bożym będzie wielki grzmot,

Dwaj Bracia rozerwani przez Chaos,

Podczas gdy forteca przetrwa, wielki przywódca ulegnie.

Trzecia wielka wojna rozpocznie się, gdy wielkie miasto się pali.

Pozornie „dwaj bracia” odnoszą się do bliźniaczych wież, „forteca” odnosi się do Pentagonu, „wielki przywódca” odnosi się do prezydenta Busha, a „duże miasto” odnosi się do Nowego Jorku. W rzeczywistości ten czterowiersz nie jest dziełem Nostradamusa – jest to kompletna fabryka .

Pierwsze trzy wiersze zostały zaczerpnięte z eseju napisanego kilka lat temu przez Neila Marshalla, wówczas studenta na Uniwersytecie Brock w Kanadzie. Podobno Marshall umieścił linie w eseju, aby zademonstrować, w jaki sposób Nostradamus poskładał ogólne, niejasne obrazy, które pasowałyby do szerokiej gamy wydarzeń. Najwyraźniej ktoś podniósł wiersze z sieci, dodał dodatkową linię i rozprowadził quatrain przez Internet. Jeśli te linie zostały napisane kilka lat temu, krytycy Nostradamus twierdzą, że popierają przypadek, że Nostradamus nie miał specjalnego talentu – każda niejasna prognoza, nawet przez niewiernego takiego jak Marshall, ma duże szanse na połączenie z późniejszymi wydarzeniami.

Potem pojawiło się kilka innych wiadomości e-mail związanych z Nostradamusem. Jeden opisał „metalowe ptaki” rozbijające się na „dwa wysokie posągi”, obraz, który nigdzie nie pojawia się w „Stuleciach”. Inni mówili o „mieście Yorku”, inny wynalazek miał brzmieć jak Nostradamus. Jedna szeroko rozpowszechniona wiadomość zawierała następujące linie:
W roku nowego wieku i dziewięciu miesiącach

z nieba nadejdzie wielki król terroru.

Niebo spłonie w temperaturze czterdziestu pięciu stopni.

Ogień zbliża się do wielkiego nowego miasta.

Chociaż ten czterowiersz jako taki nie jest dziełem Nostradamusa, zawiera on niektóre z jego wierszy. Jest to adaptacja dwóch różnych czterowierszy:

Wiek 10, Quatrain 72 :
W 1999 roku siedem miesięcy

z nieba nadejdzie wielki król terroru.

Aby reanimować wielkiego króla Mongołów.

Przed i po Marsie rządzi szczęście.

Wiek 6, Quatrain 97 :
Przy czterdziestu pięciu stopniach niebo będzie płonąć,

Ogień zbliża się do wielkiego nowego miasta:

W jednej chwili wyskoczy wielki rozproszony płomień,

Gdy ktoś będzie chciał żądać dowodu na Normanów.

Wielu wyznawców Nostradamusa uważa, że ​​oba Quatrains odnoszą się do ataku na World Trade Center . Argumentują, że odniesienia do ognia i terroru z nieba pasują do ataku z powietrza, a miasto Nowy Jork ma około 40 ° 5 'szerokości geograficznej północnej (stosunkowo blisko „czterdziestu pięciu” stopni). Data też nie jest daleko. Ponadto kilka innych czterowierszy odnosi się do antychrysta o imieniu „Mabus”, który podobno rozpocznie wojnę światową. Litery w Mabusie można zmienić tak, aby przeliterować Usam B, co powoduje, że niektórzy uważają, że Nostradamus widział nadejście Osamy bin Ladena .

Sceptycy sugerują, że wierzący zwracają uwagę tylko na elementy, które pasują, i ignorują części, które nie pasują (na przykład „wielki król Mongołów”). Ponadto twierdzą, że „wielkie nowe miasto” jest wypaczonym tłumaczeniem linii Nostradamusa. W oryginalnym języku francuskim Nostradamus odnosi się do „Villeneuve”, co dosłownie oznacza „nowe miasto”, ale jest także nazwą miasta poza Paryżem, blisko 45 stopni szerokości geograficznej. Krytycy przypisują podobieństwo Mabusa i Osamy bin Ladena do zbiegu okoliczności, zauważając, że do niedawna wielu wyznawców Nostradamusa twierdziło, że Saddam Hussein był Mabusem (Mabus przeliterowany od tyłu to Subam).

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a