Nowa ZelandiaArtykułyPodróże

Auckland

Miasto w Nowej Zelandii

To największe miasto w Nowej Zelandii i wielkie centrum handlu. Miasto położone jest na Wyspie Północnej, pomiędzy oceanem Spokojnym a Morzem Tasmana. Otaczają je bujne lasy podzwrotnikowe, porastające okoliczne wzgórza, tereny wulkaniczne i pobliskie wyspy. Auckland jest wymieniane w gronie najbogatszych miast świata, zapewnia mieszkańcom wysoki standard życia. Rozwija się dzięki turystyce, branży finansowej, wytwórstwu oraz innowacyjnym gałęziom gospodarki.

Artium on Elliot na czterech poziomach mieści wyspecjalizowane sklepy Spa oraz mnóstwo restauracji i kawiarni.

Co warto zobaczyć?

Sky Tower – ikona miasta, wieża obserwacyjna i radiowa, najwyższa budowla na półkuli południowej (wysokość całkowita – 328 m), jej budowę rozpoczęto w 1994 roku a oddana do użytku została w 1997 roku.

Eleganccy goście, żądni przygód skoczkowie i podróżnicy chcący uchwycić jedne z najlepszych panoram miasta należą do osób, które przyciągają ten oszałamiający architektoniczny punkt orientacyjny.

Góra Eden (Maungawhau) – Najwyższy naturalny punkt Auckland, góra Eden (znana również pod nazwą Maorys Maungawhau) to uśpiony stożek wulkaniczny, który wznosi się na wysokość 196 metrów (643 stóp) nad poziomem morza. Zadziwiający krater przypominający miskę o głębokości 50 metrów, jest tak samo atrakcją szczytu, jak i spektakularne 360 -stopniowe panoramy miasta.

One Tree Hill (Maungakiekie) – to 182-metrowy wulkan, który służy jako ważne miejsce pamięci Maorysów i innych Nowozelandczyków. Maungakiekie, czyli „góra winorośli kiekie”, była domem największej przed europejskiej kolonizacji rdzennej pa (osady obronnej). Na szczycie wzniesiono także 30-metrowy kamienny obelisk na szczycie, aby uczcić stulecie Auckland w 1940 r.

Wyspa Waiheke – z centrum Auckland wystarczy 40 minut promem aby dotrzeć na miejsce. Wyspa znajduje się w zatoce Hauraki i ma długość 19 kilometrów (12 mil). Ten lokalny klejnot przyciąga odwiedzających ze względu na słynne winnice, malownicze plaże i cudowne naturalne krajobrazy.

Położona na zachód od Auckland piaszczysta plaża Piha słynie z mocnych warunków do surfowania i zapierającej dech w piersiach scenerii. Fotografów krajobrazu szczególnie interesuje plaża Lion Rock i otaczające ją maoryskie rzeźby. Miłośnicy kina poznają także malowniczą plażę dzięki kamei w filmach takich jak dramat Piano z 1993 roku .

Wyspa Tiritiri Matangi – to rezerwat dzikiej przyrody dla zagrożonych rodzimych ptaków i gatunków gadów. Do wyspy można dotrzeć promem z miasta Auckland. Po krótkim wstępnym spacerze od lokalnego strażnika po przyjeździe goście mogą wziąć udział w spacerach z przewodnikiem lub po prostu samodzielnie zwiedzić okoliczne ścieżki i plaże.

Park regionalny Shakespear – położony na końcu półwyspu Whangaparoa, 50 km na północ od centrum Auckland, jest najczęściej odwiedzanym i dostępnym sanktuarium w regionie. Koncentrując się na ochronie i hodowli, park stanowi siedlisko wolne od szkodników dla zagrożonej przyrody – w takim stopniu, że psy i inne zwierzęta domowe nie są w nim dozwolone.

Wielka Wyspa Barier –  znana również jako Aotea, jest szóstą co do wielkości wyspą w Nowej Zelandii. Oprócz jedynego wielodniowego spaceru w dziczy w regionie Auckland (Aotea Track), Wielka Wyspa Barier jest także domem dla wielu pięknych plaż i jest jedyną wyspą na świecie, która ma status Dark Sky Sanctuary .

Wyspa Rangititi – powstała około 600 lat temu wyspa Rangitoto jest najmłodszym wulkanem w Auckland . Z każdego jej punktu jest widok na Zatokę Hauraki. Wyspa jest popularnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, a także uwielbianym miejscem dla kajakarzy i żeglarzy.

Devonport – nadmorskie przedmieście nie przyciągnie miłośników historii, miłośników plaży, entuzjastów morskich i początkujących smakoszy chętnych do wypróbowania tętniących życiem kawiarni i restauracji. Do tego klejnotu North Shore wystarczy 12 minut promem z miasta.

Mission Bay – znajduje się dość blisko centralnej dzielnicy biznesowej Auckland na Tamaki Drive. Aucklanders szczególnie przyciągają miejscową plażę, ponieważ jest tak blisko miasta. Mission Bay jest również lubiane ze względu na kawiarnie i restauracje oraz malowniczy park, który znajduje się tuż przy plaży.

Ogrody Botaniczne Auckland – znajduje się na przedmieściach Manurewa w południowej Auckland, około 24 kilometrów od miasta. Obejmuje 64 hektary (158,15 akrów) wspaniałych kwiatów, liści i rodzimego leśnictwa, które z pewnością zachwycą odwiedzających. Wstęp jest bezpłatny, a ogród organizuje szereg wydarzeń, takich jak warsztaty i szkolne programy wakacyjne dla gości w każdym wieku.

Szlak spacerowy Lovers Lanne – prócz tego, że jest najstarszym parkiem w Auckland, Auckland Domain jest największym w mieście. Park obejmuje cały krater eksplozyjny i większość krateru wulkanu Puketawa. Jest także domem dla wielu boisk sportowych, spokojnych szlaków turystycznych i znaczących atrakcji turystycznych, takich jak Domain Wintergardens i Auckland War Memorial Museum.

War Memorial Museum – było pierwszym tego rodzaju obiektem w Nowej Zelandii; obecnie służy jako miejsce pamięci ofiar wojennych i zawiera jedne z najważniejszych archiwów i skarbów dziedzictwa narodowego. Muzeum jest szczególnie godne uwagi ze względu na bogatą kolekcję maoryskich i pacyficznych artefaktów oraz doroczne obchody Dnia Świtu ANZAC.

Dzięki kolekcji obejmującej ponad 15 000 dzieł, Auckland Art Gallery jest największą instytucją sztuki w Nowej Zelandii. Galeria została otwarta w 1887 roku i od tego czasu przeszła ogromną transformację architektoniczną. Jego nowoczesny budynek jest obecnie domem dla dzieł sztuki i kolekcji z Nowej Zelandii, Pacyfiku i za granicą, a także gospodarzem wielu międzynarodowych wystaw przez cały rok.

Muzeum Transportu i Technologii (MOTAT) – jest najlepszym miejscem dla ciekawskich umysłów. Innowacyjne wystawy oparte na maszynach, niezwykłe pokazy lotnicze, wzorcowa kolej i kolekcja fascynujących zabytków historycznych łączą się, aby edukować zwiedzających muzeum o ewolucji transportu i technologii w Nowej Zelandii i jej wpływie na życie w ogóle.

Zoo w Auckland – przeszło długą drogę, odkąd otworzyło swoje podwoje w 1922 roku. Wraz z największą kolekcją dzikiej przyrody w Nowej Zelandii, zoo rozszerzyło zakres swojej działalności o szereg działań w zakresie ochrony i badań środowiskowych. Odwiedzający miłośników zwierząt mogą wziąć udział w wielu spotkaniach, takich jak kulisy, noce safari i rozmowy zoo keeper, między innymi wydarzeniami i czynnościami.

Sea Life Aquarium Kelly Tarlton – zachwyca miłośników morskiej przyrody od 1985 roku. Akwarium było pomysłem nurka i archeologa morskiego Kelly Tarlton, który nie tylko zbudował tę niezwykłą atrakcję wodną z nieużywanych zbiorników ściekowych, ale jest również znany z budowy pierwszej pływalności kombinezon kompensacyjny w Nowej Zelandii. Transfer z centrum miasta może zabrać odwiedzających do akwarium, gdzie mogą zobaczyć wiele gatunków, a nawet przejść przez tunel rekina.

Teatr Civic – zrówna się z architekturą, centrum sztuk widowiskowych i miejscem koncertów na żywo. Zbudowane w 1929 roku, było to pierwsze kino „talkies”, które pojawiło się w Nowej Zelandii; obecnie jest to pierwszorzędne miejsce teatralne z ponad 2300 miejscami siedzącymi i gwiaździstą widownią zaprojektowaną do odtwarzania nieba na półkuli południowej. Civic jest głównie otwarty na występy, chociaż czasami oferowane są specjalne wycieczki z przewodnikiem.

Pomnik Michaela Josepha Savage’a – upamiętnia pierwszego premiera Pracy w Nowej Zelandii, który był powszechnie szanowany zarówno przez Maorysów, jak i europejskich Nowozelandczyków za odegranie integralnej roli w rozwoju systemu opieki społecznej w tym kraju. Pomnik znajduje się na Bastion Point i obejmuje obelisk i mauzoleum otoczone pięknym ogrodem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a