DietaMedycyna niekonwencjonalnaOdchudzanieOjciec KlimuszkoZdrowie

Dieta. Odchudzanie – Jedz warzywa i chudnij

Odchudzanie – Jedz warzywa i chudnij. Warzywa w diecie odchudzajÄ…cej dla osób zmagajÄ…cych siÄ™ z otyÅ‚oÅ›ciÄ… oraz cukrzycÄ…

Nie na darmo na przestrzeni wieków czÅ‚owiek staraÅ‚ siÄ™ uprawiać wokół domostwa wybrane roÅ›liny, które dostarczaÅ‚y mu niezbÄ™dnego pokarmu lub z którymi lepiej smakowaÅ‚y potrawy z miÄ™sa. Można powiedzieć, że warzywa, bo o nich mowa, wÄ™drowaÅ‚y wszÄ™dzie za czÅ‚owiekiem. I tak jest do dziÅ› – to taka skrzÄ™tnie wyselekcjonowana grupa roÅ›lin jadalnych.

Wśród warzyw znajdują się i te bardzo przydatne w kuracjach odchudzających. Nie może ich zabraknąć w codziennym jadłospisie. Bez nich naprawdę trudno byłoby schudnąć i odtruć organizm.

Sałata w jadłospisie puszystych

Do wyboru mamy saÅ‚aty: masÅ‚owÄ…, kruchÄ…, rzymskÄ…, lodowÄ…, listkowÄ… itd. Najbardziej popularne na naszych stoÅ‚ach sÄ… saÅ‚aty masÅ‚owa i krucha. Aby naprawdÄ™ sprzyjaÅ‚y zdrowiu, muszÄ… być uprawiane wedÅ‚ug okreÅ›lonych zasad – bez nawozów sztucznych i oprysków Å›rodkami chemicznymi oraz z dala od ruchliwych dróg. 100 g saÅ‚aty masÅ‚owej zwykle stanowi 12-14 kalorii. 400 g tego warzywa gromadzi mniej wiÄ™cej 6 g wÄ™glowodanów. Zawiera witaminy C, B1, B6, P – rutynÄ™, PP oraz kwas foliowy – folacynÄ™. Dietetycy zaliczajÄ… jÄ… do najbogatszych źródeÅ‚ witaminy E. SaÅ‚ata ma mnóstwo potasu oraz magnezu, mangan, żelazo, miedź, siarkÄ™, wapÅ„, fosfor i rzadki jod.

Sałata obowiązkowo powinna wchodzić w skład codziennej diety ludzi chorych na cukrzycę, co najmniej z dwóch powodów:

  1. Obniża poziom cukru we krwi lub stabilizuje go;
  2. Pobudza pracÄ™ trzustki i wÄ…troby oraz skutecznie odtruwa organizm.

Dodatkowo uaktywnia proces przemiany materii w organizmie. Podobnie jak topinambur, gromadzi w swych liÅ›ciach nieocenionÄ… inulinÄ™ – polifruktan, a ta opóźnia wchÅ‚anianie w jelicie cienkim glukozy z pożywienia, chroni przed gwaÅ‚townym wzrostem poziomu glikozy we krwi. Opóźnia także przyswajanie tÅ‚uszczów w tym jelicie.

Sałatę spożywa się na różne sposoby. Przeważnie wraz z innymi nowalijkami i roślinami leczniczymi wykorzystywanymi wiosną np. z pokrzywą, mniszkiem lekarskim, robi się z niej wiosenne, pełne witamin i soli mineralnych surówki.

Rzodkiewka pełna zalet

ListÄ™ ulubionych nowalijek zawsze rozpoczyna rzodkiewka. Warto jÄ… wprowadzić do codziennego jadÅ‚ospisu, bo smakuje i leczy oraz sprzyja szczupÅ‚ej sylwetce – oczywiÅ›cie pod warunkiem, że pochodzi z upraw ekologicznych, gdzie nie stosuje siÄ™ nawozów sztucznych i Å›rodków chemicznych. Najsmaczniejsza jest wtedy, gdy jest krótszy dzieÅ„ i nieco chÅ‚odniej. Podczas suchej i upalnej pogody szybko wyrasta, staje siÄ™ twarda i bardzo piekÄ…ca.

Zawarty w rzodkiewce błonnik i roślinne enzymy poprawiają pracę jelit i usuwają zaparcia. Pobudza spowolniony metabolizm. Dzieje się to za sprawą prawdziwego bogactwa soli mineralnych m/in: potas, wapń oraz aktywnych enzymów roślinnych. Można je jadać wraz z młodymi liśćmi.

Rzodkiewka – podobnie jak dobrze znana w leczeniu niestrawnoÅ›ci czarna rzepa – skutecznie wspomaga pracÄ™ wÄ…troby – dziaÅ‚a żółciotwórczo. WpÅ‚ywa ponadto żółciopÄ™dnie – zapobiega zastojowicy. Likwiduje brak współpracy pomiÄ™dzy wÄ…trobÄ…, dwunastnicÄ… i trzustkÄ… – czÄ™sto objawiajÄ…cÄ… siÄ™ poważnÄ… niestrawnoÅ›ciÄ… i wzdÄ™ciami. Należy tu zjadać 5-10 rzodkiewek po posiÅ‚ku. UÅ‚atwia trawienie pokarmów ciężkostrawnych oraz tÅ‚uszczów. Wskazana jest też w stanach zapalnych dróg żółciowych i woreczka. Odtruwa wÄ…trobÄ™ i pomaga jÄ… sprawnie zregenerować. UaktywniajÄ…c proces przemiany materii i pracÄ™ nerek oraz jelit, pomaga w pozbywaniu siÄ™ zbÄ™dnych metabolitów, metali ciężkich i innych toksyn.

WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci bakterio – i grzybobójcze rzodkiewka zawdziÄ™cza zwiÄ…zkom siarki – nadajÄ…cy jej nieco piekÄ…cy smak. Trzeba wiedzieć, że bakterie gnilne żyjÄ…ce w jelitach wywoÅ‚ujÄ… gazy, poważnÄ… niestrawność i zÅ‚e przyswajanie skÅ‚adników pokarmowych oraz soli mineralnych, takich jak żelazo czy wapÅ„.

Z rzodkiewki robi się mnóstwo różnych prozdrowotnych surówek wraz z sałatą, szczypiorkiem, cebulą dymką i roślinami leczniczymi, takimi jak mniszek lekarski czy pokrzywa.

Seler naprawdę pomaga schudnąć

WÅ›ród warzyw mamy dwa różne selery. Pierwszy to popularny seler korzeniowy, chÄ™tnie wrzucany do zup, rosołów i używany do sporzÄ…dzania saÅ‚atek warzywnych. Substancje odżywcze magazynuje on w dobrze rozbudowanym korzeniu spichrzowym – roÅ›lina dwuletnia.

Seler naciowy lub liściasty wszystkie swoje substancje odżywcze gromadzi w silnej rozecie liści i mięsistych, soczystych ogonkach liściowych. Ma też bardziej wyrazisty aromat, dlatego chętnie dodaje się go do zup, rosołów, a nawet dietetycznych sosów i dań warzywnych.

Oczywiście największą wartość witaminową i odżywczą ma seler naciowy. Jest ulubionym warzywem gwiazd Hollywood.

Seler znamy przede wszystkim jako warzywo i przyprawÄ™, trochÄ™ mniej jako wartoÅ›ciowy lek. Walorami leczniczymi obdarzone sÄ… zarówno korzenie, jak i liÅ›cie selera. Latem i jesieniÄ… zadbajmy zatem, aby w naszym jadÅ‚ospisie nie zabrakÅ‚o tych Å›wieżych liÅ›ci. Możemy je dodawać z ogromnym pożytkiem dla zdrowia do przeróżnych dietetycznych saÅ‚atek i surówek, nie zapominajmy też o wrzucaniu ich do zup i rosołów. Z liÅ›ci warto także wyciskać tryskajÄ…cy witaminami i mineraÅ‚ami sok – najwiÄ™cej majÄ… go miÄ™siste liÅ›cie selera naciowego.

Najbardziej przydatny w kuracji odchudzajÄ…cej jest seler liÅ›ciowy – naciowy, którego aromatyczne liÅ›cie gromadzÄ… mnóstwo zwiÄ…zków sprzyjajÄ…cych redukcji nadwagi. WspomagajÄ… też leczenie innych chorób cywilizacyjnych np. nadciÅ›nienia tÄ™tniczego. UsuwajÄ… poza tym obrzÄ™ki nóg, rÄ…k i twarzy, a wiÄ™c objawy czÄ™sto towarzyszÄ…ce otyÅ‚oÅ›ci czy nadwadze. Zawarte w selerze liÅ›ciowym enzymy i sole mineralne aktywnie pobudzajÄ… metabolizm w organizmie.

LiÅ›cie i korzenie selera stanowiÄ… ważny skÅ‚adnik surówek i saÅ‚atek. Można z nich wyciskać sok o wyjÄ…tkowych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach leczniczych – najlepiej w leczeniu nadwagi i otyÅ‚oÅ›ci Å‚Ä…czyć go np. z sokiem z kwaÅ›nych jabÅ‚ek i odrobinÄ… soki ze strÄ…ków fasolki szparagowej.

Fasolka szparagowa – warzywo dla każdego

Niezależnie od odmian uprawianych typowo dla pozyskania strÄ…ków – fasolki szparagowej – korzystne dziaÅ‚anie w obniżaniu poziomu cukru we krwi i leczeniu otyÅ‚oÅ›ci ma również popularna fasola, która dostarcza nasion. Z wielkim powodzeniem wykorzystuje siÄ™ strÄ…ki po ich wyÅ‚uskaniu. Przydatność tej roÅ›liny w leczeniu cukrzycy znana jest od dawna.

Strąki fasoli zawierają ważne związki lecznicze jak pochodna guanidyny, fazeolan oraz kwas indolilootowy. Zmniejszają one rozpad insuliny, co ma wyjątkowe znaczenie, gdy trzustka produkuje tego hormonu za mało. Strąki fasoli to także źródło chromu, bez którego nie ma mowy o właściwej pracy trzustki. Wzbogacają poza tym organizm w tzw. krzemionkę organiczną, mającą duży wpływ na stabilizację membran komórkowych. 1 filiżanka naparu strąków fasoli ma takie samo działanie lecznicze jak 3 jednostki wstrzykiwanej insuliny.

Suszone, drobno rozkruszone strąki tej rośliny mają zastosowanie w wielu cenionych mieszankach ziołowych, które obniżają poziom cukru we krwi i są pomocne w leczeniu otyłości.

Ogórek w diecie odchudzającej i odkwaszającej organizm

Ogórek zawiera wprawdzie niewiele witamin, ale obfituje w cały komplet potrzebnych organizmowi soli mineralnych, z potasem na czele. 300g ogórków to źródło nie więcej niż 7 g węglowodanów i około 39 kalorii.

Dla chorych zmagajÄ…cych siÄ™ z nadwagÄ…, otyÅ‚oÅ›ciÄ…, a także dla chorych na cukrzycÄ™ dobrodziejstwem sÄ… nie tylko Å›wieże ogórki, ale także kwaszone. Te drugie wydajÄ… siÄ™ nawet dla nich bardziej przydatne. Regularne spożywanie Å›wieżych ogórków, oczywiÅ›cie bez tÅ‚ustej Å›mietany – jak to wielu z nas czyni – a z dodatkiem siekanego szczypiorku, cebuli dymki, zielonego koperku i ewentualnie z niewielkÄ… iloÅ›ciÄ… jogurtu naturalnego to dobre uzupeÅ‚nienie kuracji przeciwcukrzycowej. Ogórek ma zdolność obniżania poziomu cukru we krwi.

Kto cierpi z powodu postępującej cukrzycy, ten nie powinien się wzbraniać przed spożywaniem również ogórków nieco gorzkawych, które zdecydowanie szybciej obniżą stężenie glukozy we krwi. Warzywo to zawiera peptydy, które działa podobnie do insuliny. Jest to zwłaszcza ważne dla ludzi o skłonnościach do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi przy jednoczesnym niedostatku insuliny lub kiedy występuje insulinooporność. Ogórki skutecznie pobudzają proces przemiany materii w organizmie i ułatwiają spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Ponadto działają silnie moczopędnie, a więc ułatwiają pozbywania się nadmiaru wody, np. w zgromadzonej w tkance tłuszczowej i wywołującej uciążliwe obrzęki oraz ogólną ociężałość.

Spożywanie tego warzywa pomaga szybko odkwasić organizm, a to właśnie poważne jego zakwaszenie może prowadzić do nadwagi i otyłości, o czym zdarza nam się zapominać.

Cykoria sałatowa powinna częściej trafiać na stół

To zdrowe i smaczne warzywo. Mimo swych nieprzeciętnych zalet dietetyczno-zdrowotnych cykoria sałatowa raczej rzadko trafia na nasze stoły, a szkoda. Osoby chore na cukrzycę i dodatkowo cierpiące z powodu otyłości czy niestrawności powinny koniecznie wprowadzić ją do zimowego i wiosennego jadłospisu.

Cykoria saÅ‚atowa tworzy podczas zimowego i wiosennego „pÄ™dzenia” w szklarniach lub specjalnych inspektach zwarte główki o kremowych liÅ›ciach. „PÄ™dzenie”, czyli uprawa bez dostÄ™pu Å›wiatÅ‚a, sprawia, że liÅ›cie majÄ… delikatny, sÅ‚abo gorzkawy smak. Cykoria przypomina zatem wtedy prawdziwÄ… saÅ‚atÄ™.

100 g główek cykorii sałatowej to zaledwie 12 kalorii. 25 dag tego warzywa dostarcza organizmowi niewiele węglowodanów, bo około 8 g. Ponadto zawiera cenną inulinę, która ma znaczenie w odżywianiu ludzi cierpiących z powodu otyłości i tłuszczów z pożywienia. Stanowi pożywkę dla najbardziej przyjaznych zdrowiu bakterii kwasu mlekowego, które pozwalają szybciej schudnąć.

Goryczka cykorii pochodzi natomiast od glikozydu – intybiny – i wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki temu pobudza pracÄ™ wÄ…troby i trzustki. Ma zdolność obniżania i regulowania poziomu cukru we krwi, a także pobudzania ogólnego metabolizmu w organizmie.

Cykoria sałatowa to idealny składnik wielu smacznych i zdrowych surówek oraz sałatek. Jest najchętniej serwowana z sałatą, rzodkiewką i cebulą dymką lub szczypiorkiem.

Z korzeni cykorii udało się nawet otrzymać czystą postać inuliny w postaci białego proszku, którego z wielką korzyścią dla zdrowia otyli i chorzy na cukrzycę mogą używać do słodzenia np. dietetycznych ciast czy innych produktów żywnościowych.

Powiązane artykuły

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO