UrodaCiało

Naturalne oleje do pielęgnacji

Naturalne oleje do pielęgnacji

Kiedy słyszymy słowo olej pierwsze co przychodzi nam na myśl, to olej jadalny, stosowany w celach spożywczych, w kuchni. Początkowo więc dziwnym może wydawać się wykorzystanie tych produktów w kosmetyce, a dokładniej w pielęgnacji. Jednak kiedy przyglądniemy się dokładniej, z czego składają się oleje i porównamy z budową naszej skóry okazuje się, że dzięki podobieństwom te pierwsze mogą być szeroko stosowane w naszej codziennej pielęgnacji. Oczywistym jest, że ową pielęgnację trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb naszej skóry, co nie jest takie trudne, kiedy poznamy podstawowe właściwości różnych olejów.

Olej co to takiego?

Olej to substancja nierozpuszczalna w wodzie, śliska i lepka. Oleje można pozyskiwać z różnych źródeł i w odmiennych celach je wykorzystywać. Mają ogrom dobroczynnych właściwości. Zawierają wiele cennych składników, takich jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, K, z których część ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe. W olejach znajdziemy także związki mineralne, które mają właściwości przeciwzapalne. Jedno o czym należy pamiętać, to choć oleje mają podobny skład, nie są uniwersalne. Każdy typ cery, każde miejsce na naszym ciele, które chcemy olejem pielęgnować ma inne potrzeby. Znając skład poszczególnych olejów możemy śmiało pielęgnować nimi niemal całe ciało, począwszy już od skóry dziecięcej, aż po zarost na męskiej twarzy.

Podstawowy podział olejów wyróżnia trzy typy:

Oleje schnące – taki typ oleju wchłania się bardzo szybko pozostawiając skórę matową, np. olej z wiesiołka, czy ogórecznika.

Oleje półschnące – to te o lekkiej konsystencji, po wchłonięciu nie pozostawiają skóry lepkiej, np. olej arganowy czy słonecznikowy.

Oleje nieschnące – najbogatsze z gamy olejów, wchłaniają się wolno, pozostawiając na skórze tłustą warstwę, np. olej kokosowy, czy makadamia.

Jeżeli decydujemy się na włączenie olejów do naszej pielęgnacji wybierajmy te ze sprawdzonych źródeł, najlepiej certyfikowanych źródeł. Najlepsze dla naszej skóry będą oleje tłoczone na zimno, nierafinowane, bez żadnych dodatków. Najdłużej swoją trwałość będą zachowywały oleje przechowywane w ciemnych butelkach.

Naturalne oleje do pielęgnacji

Olej kokosowy

Ze względu na posiadany profil kwasów tłuszczowych, jest uważany za najbardziej wszechstronny. Wykazuje działanie łagodzące stany zapalne, odżywia i nawilża skórę. Co ciekawe, po zmieszaniu go np. z sodą oczyszczoną możemy uzyskać domową pastę do zębów.

Olej z wiesiołka

Należy do grupy olejków schnących. Dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego, doskonale nawilża i łagodzi skórę.

Olej z pestek moreli

To również olejek z grupy suchych, należy do niej ze względu na swoją budowę, która jest podobna do budowy warstwy lipidowej naszej skóry. Dzięki czemu wchłania się bardzo szybko. Posiada lekki zapach marcepanu, co może dodatkowo uprzyjemnić jego stosowanie.

Olej z czarnuszki

Ze względu na swoje właściwości przeciwalergiczne i przeciwświądowe znajduje zastosowanie w łagodzeniu problemów skórnych u chorych cierpiących m/in na atopowe zapalenie skóry.

Olej konopny i olej z pestek malin

Wykazują właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, łagodzące i wygładzające.

Olej z drzewa herbacianego

Stosowany od dawna jako naturalny i bardzo skuteczny środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy

Olej tamanu

Rozjaśnia przebarwienia i łagodzi stany zapalne.

Olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej makadamia

Popularne oleje stosowane w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Ma szerokie właściwości wygładzające, ujędrniające, antyseptyczne, przeciwzmarszczkowe, nawilżające.

Olej z awokado

Ze względu na dużą zawartość witamin i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych ma niezwykłe działanie odżywcze. Jest wykorzystywany jako składnik w kosmetykach przeciwalergicznych.

W pielęgnacji skóry twarzy oleje wykorzystujemy jako samodzielne preparaty lub możemy je dodać do ulubionego kremu czy maseczki. Pamiętajmy jedynie o konieczności nałożenia bezpośrednio na skórę, pod olej, produktu silnie nawilżającego takiego jak tonik lub hydrolat. Niestety sam olej stosowany przez długi czas może skórę wysuszać. Olej śmiało możemy wykorzystać na początku wieczornej pielęgnacji w celu rozpuszczenia i zmycia zanieczyszczeń oraz makijażu.

W pielęgnacji ciała, możemy oleje wykorzystać już na etapie kąpieli jako dodatek do wody. Warto zwrócić uwagę na konieczność dokładnego spłukania wanny po takiej kąpieli, gdyż na dnie może pozostać tłusta i niebezpiecznie śliska warstwa. Olejem możemy posmarować jeszcze mokre ciało bezpośrednio po wyjściu spod prysznica, możemy dodać go do balsamu do ciała lub zastosować jako pomoc w masażu ciała. Ciekawym sposobem na wykorzystanie fusów z kawy lub soli, czy cukru jest dodanie ich do oleju i stosowanie takiej mieszanki jako gruboziarnistego peelingu.

Na świecie od dawna wybrane oleje wykorzystywane są w pielęgnacji włosów. Najbardziej popularnym i pożądanym w takiej pielęgnacji będzie olej arganowy. Olej odpowiednio dobrany do typu łuski włosa, przyczyni się do poprawy wyglądu włosów. Włosy kręcone najbardziej ze wszystkich typów włosów lubią być pielęgnowane właśnie olejami.

Olejami możemy pielęgnować także brwi i rzęsy. Można tutaj między innymi wykorzystać łatwo dostępny olej rycynowy. Regularnie stosowany przyczyni się do poprawy ich kondycji, przyspieszy wzrost i wzmocni, a także wyraźnie poprawi kolor.

Sporo mężczyzn zapuszcza brody i z ogromną starannością dba o swój zarost. Panom również mogą pomóc w ich codziennej pielęgnacji. Stosowanie oleju makadamia czy jojoba sprawi, że zarost będzie bardziej miękki i wygładzony. Modelowanie brody stanie się dzięki takim olejom prostsze, a skóra która podczas zapuszczania zarostu może się przesuszać, będzie odpowiednio nawilżona i złagodzona.

Oprócz pielęgnacji skóry i włosów, olejami możemy wzmacniać także skórki i paznokcie. Skórki będą nawilżone i miękkie, a paznokcie dzięki lekkiemu masażowi, który wykonamy aby wetrzeć olej będą odżywione i przyspieszy się ich wzrost.

W ostatnich latach poszerzyła się lista naturalnych olejów roślinnych stosowanych w codziennej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane produkty z powodzeniem możemy stosować nawet już u niemowląt. Również u osób dorosłych olej wykorzystuje się w pielęgnacji niemal całego ciała. Począwszy od olejowania włosów, rytuału który swój początek miał w Indiach, przez pielęgnację zarostu u mężczyzn, demakijażu u kobiet, stosowanie olejów zamiast balsamów do ciała, jak również w pielęgnacji skóry twarzy – wszędzie znajdą tam zastosowanie surowce o właściwościach regenerujących, kojących, wspomagających pracę naszego organu jakim jest skóra.

Powiązane artykuły

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO