Medycyna niekonwencjonalnaDietaMaseczkiMedycynaTwarzUrodaWitaminyZdrowie

Pierzga pszczela czy py艂ek pszczeli??? A mo偶e jedno i drugie ;-)

Nasze zdrowie. Pierzga pszczela czy py艂ek pszczeli??? A mo偶e jedno i drugie ;-)

Sk膮d si臋 bierze py艂ek pszczeli, a sk膮d pierzga?

Pszczo艂y zbieraczki lataj膮c od kwiatka do kwiatka zbieraj膮 py艂ek, mieszaj膮 go z odrobin膮 miodu i 艣liny i przyklejaj膮 w formie okr膮g艂ych grudek py艂kowych (obn贸偶y) do trzeciej pary n贸偶ek. Nast臋pnie pszczo艂y zbieraczki wracaj膮 do ula, sk艂adaj膮 grudki py艂kowe w kom贸rkach plastr贸w i dalsz膮 prac臋 pozostawiaj膮 pszczo艂om ulowym.

Pszczo艂y ulowe mieszaj膮 py艂kowe kulki ze swoj膮 艣lin膮 i miodem, ubijaj膮 tak膮 mas臋 w kom贸rkach plastra, gdzie 鈥 uwaga 鈥 ta mieszanka, w sprzyjaj膮cych warunkach ula i przy udziale bakterii kwasu mlekowego, fermentuje.

Czyli pszczo艂y w ten spos贸b konserwuj膮 sobie py艂ek, tak jak ludzie og贸rki i kapust臋 na zim臋.

I tak oto powstaje pierzga. Pierzga jest tak膮 pszczel膮 kiszonk膮 鈥 ich podstawowym pokarmem.

Jak przechwytuje si臋 py艂ek od pszcz贸艂?

Aby pozyska膰 tak cenny py艂ek, pszczelarze montuj膮 na ulach specjale urz膮dzenia. Po艂awiacze py艂ku mog膮 by膰 wylotowe, dennicowe, plastrowe lub powa艂kowe. Wszystkie opieraj膮 si臋 z grubsza na tej samej metodzie dzia艂ania. Wlatuj膮ce do ula pszczo艂y musz膮 przej艣膰 przez tzw. przegrod臋 str膮caj膮c膮. Jest to bariera z otworami o 艣rednicy cia艂a pszczo艂y 鈥 kiedy owady przechodz膮 przez te szczeliny, zahaczaj膮 obn贸偶ami o jej brzegi i gubi膮 py艂ek, kt贸ry spada do specjalnego zasobnika. Warto zaznaczy膰, 偶e pozyskiwanie py艂ku nie wi膮偶e si臋 z 偶adn膮 wyrz膮dzan膮 pszczo艂om krzywd膮. Po艂awiacze s膮 w stanie przechwyci膰 tylko niewielk膮 cz臋艣膰 pszczelich zbior贸w, a gdy pszczo艂y zorientuj膮 si臋, 偶e dostarczy艂y py艂ku zbyt ma艂o, po prostu chwil臋 odpoczn膮 i wyrusz膮 po niego ponownie.

Jak wygl膮da i smakuje pierzga pszczela?

Pierzga ma form臋 grudek o ciemnobr膮zowej barwie i nieregularnym kszta艂cie. Nie jest tak kulista, jak py艂ek, ma te偶 du偶o twardsz膮 konsystencj臋. Cz臋sto wskazuje si臋 na mniej przyjemnym smak, kt贸ry opisywany jest jako bardziej 偶ywiczny, kwaskowaty – mo偶na go nieco zamaskowa膰, stosuj膮c np. pierzg臋 w miodzie.

Jak pachnie i smakuje py艂ek pszczeli?

Zapach py艂ku w du偶ej mierze zale偶y od ro艣liny, z kt贸rej zosta艂 pozyskany. Zwykle jednak jest to zapach bardzo przyjemny 鈥 z wyra藕n膮 kwiatowo-miodow膮 nut膮. Smak py艂ku mo偶e by膰 s艂odkawy, kwaskowaty, gorzkawy, a nawet odrobin臋 piek膮cy. Niekt贸rym osobom py艂ek na pewno wyda si臋 smaczny, innym za艣 w pierwszej chwili mo偶e on niespecjalnie przypa艣膰 do gustu. Do smaku py艂ku 鈥 podobnie jak do napar贸w zio艂owych 鈥 cz艂owiek przyzwyczaja si臋 z czasem i po kilku/kilkunastu porcjach to, co wpierw wydawa艂o nam si臋 nieszczeg贸lnie apetyczne, staje si臋 dla nas neutralne, a nawet przyjemne.

CA7916A0 A70D 4A98 84DE 6AE2E5F12E2E 768x768 1
Z lewej strony pierzga, z prawej py艂ek.

Sk艂ad pierzgi pszczelej i jej w艂a艣ciwo艣ci

W sk艂ad pierzgi pszczelej wchodz膮 mi贸d, 艣lina oraz py艂ek kwiatowy przygotowywane przez pszczo艂y. Stanowi ona zbit膮 mas臋, kt贸ra jest zbierana z ramek w ulach. Aby uzyska膰 1 kg pierzgi, konieczne jest wyczyszczenie przez pszczelarza od 5 do nawet 30 ramek. Wszystko uzale偶nione jest od tego, jak du偶o pszcz贸艂 znajduje si臋 w danym momencie w pasiece. Pierzga pszczela znana jest z w艂a艣ciwo艣ci prozdrowotnych. W jej sk艂adzie mo偶na znale藕膰 szereg witamin (A, B1, B2, B3, B6, C, PP, E, D, H, K, B12) oraz minera艂贸w (偶elazo, fosfor, potas, mied藕, s贸d).

Sk艂ad py艂ku pszczelego i jego w艂a艣ciwo艣ci

Py艂ek kwiatowy zawiera praktycznie wszystkie sk艂adniki od偶ywcze, kt贸rych potrzebuje ludzki organizm do prawid艂owego funkcjonowania.

W 100 gramach py艂ku jest tyle samo bia艂ka, co w 100 gramach mi臋sa! A je艣li to por贸wnanie nie jest wystarczaj膮co obrazowe, dodajmy, 偶e 100 gram贸w py艂ku zapewni nam mniej wi臋cej tyle niezb臋dnych do 偶ycia aminokwas贸w, co 7 jaj, a wi臋c 5-7 razy wi臋cej ni偶 twar贸g. Ju偶 30 gram贸w py艂ku zaspokoi 100% naszego zapotrzebowania na aminokwasy. Py艂ek pszczeli zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne (lizyna, leucyna i izoleucyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan, walina), czyli takie, kt贸rych nasz organizm nie syntetyzuje samodzielnie i trzeba je dostarczy膰 wraz z po偶ywieniem. Aminokwasy egzogenne odpowiadaj膮 za prawid艂ow膮 prac臋 m贸zgu, budow臋 mi臋艣ni i chrz膮stek oraz przemian臋 lipidow膮.

Py艂ek pszczeli/kwiatowy to r贸wnie偶 cenne 藕r贸d艂o w臋glowodan贸w 鈥 podstawowego 藕r贸d艂a energii dla organizmu cz艂owieka. Zawarty w py艂ku b艂onnik (pod postaci膮 celulozy) jest odpowiedzialny za prawid艂owe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. W py艂ku nie brakuje tak偶e jedno- i wielonasyconych kwas贸w t艂uszczowych: omega3, omega6, fitosterole i fosfolipidy. To kolejne substancje, kt贸re musimy dostarcza膰 wraz z po偶ywieniem. Ich znaczenie jest ogromne: m.in. odpowiadaj膮 z prawid艂owy wzrost dzieci i m艂odzie偶y oraz zachowanie odpowiedniego stanu zdrowia. Zwi膮zki fenolowe, g艂贸wnie flawonoidy, ale te偶 katechiny i kwasy fenolowe, to doskona艂e antyoksydanty, przeciwdzia艂aj膮ce spot臋gowanym procesom utleniania w organizmie. 

Przejd藕my teraz do witamin, kt贸rych w py艂ku jest bezliku. Jest to jeden z nielicznych dar贸w natury, kt贸ry zawiera pe艂en zestaw potrzebnych nam witamin. Py艂ek pszczeli to m.in. pe艂na paleta witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B8, B9, B12), kt贸re wp艂ywaj膮 na prawid艂ow膮 prac臋 uk艂adu nerwowego, uk艂adu kr膮偶enia, uk艂adu odporno艣ciowego i pokarmowego.

Prawid艂owe funkcjonowanie organizmu jest niemo偶liwe bez 14 sk艂adnik贸w mineralnych. W py艂ku znajdziemy ich a偶 11! 呕elazo, mangan, cynk, mied藕, nikiel, fosfor, magnez, wap艅虂, s贸d, potas 鈥 py艂ek pszczeli doskonale zast膮pi wi臋kszo艣膰 dost臋pnych na rynku preparat贸w mineralnych.

Wszystko to sprawia, 偶e py艂ek pszczeli jest niezwykle pomocnym suplementem diety dla os贸b starszych, niedo偶ywionych, ci臋偶ko pracuj膮cych fizycznie, sportowc贸w, os贸b podatnych na infekcj臋, os贸b ucz膮cych si臋 i pracuj膮cych umys艂owo.

wlasciwosci pylku i pierzgi 1024x640 2
Pierzga pszczela czy py艂ek pszczeli??? A mo偶e jedno i drugie ;-) 5

Stosowanie pierzgi:

Pierzg臋 mo偶na je艣膰 prosto z opakowania, wolno gryz膮c granulki. Mo偶na r贸wnie偶 zmiesza膰 j膮 z wod膮 (p贸艂 艂y偶eczki na p贸艂 szklanki wody) lub z miodem.
Zwyk艂a profilaktyczna dawka pierzgi wynosi 10-20 g dziennie spo偶ywana na raz albo podzielona na dwie cz臋艣ci, zawsze 30-45 minut po posi艂ku, aby nie wyst膮pi艂y dolegliwo艣ci 偶o艂膮dkowe. Nie powinno si臋 przekracza膰 dziennej dawki 30 g dla osoby doros艂ej.

Jak dawkowa膰 py艂ek kwiatowy?

Py艂ek pszczeli mo偶na spo偶ywa膰 ka偶dego dnia przez ca艂y rok, jak r贸wnie偶 stosowa膰 kuracje miesi臋czne, np. w okresie jesienno-zimowym lub w czasie wiosennego przesilenia. Najkorzystniejsze jest przyjmowanie py艂ku 3 razy w ci膮gu dnia 鈥 od p贸艂 godziny przed posi艂kiem do dw贸ch godzin po nim. Py艂ek pszczeli, w odpowiednio zredukowanych porcjach, jest odpowiedni tak偶e dla dzieci.

  • Dzieci w wieku 3-5 lat 鈥 10 gram贸w dziennie.
  • Dzieci w wieku 6-12 lat 鈥 15 gram贸w dziennie.
  • Dzieci w wieku 6-12 lat 鈥 15 gram贸w dziennie.
  • Dzieci powy偶ej 12 lat oraz doro艣li 鈥 20 gram贸w dziennie.
  • Doro艣li podczas leczenia 鈥 30-40 gram贸w dziennie.

(jedna 艂y偶eczka od herbaty to oko艂o 5 gram贸w pszczelego py艂ku)

Pierzga pszczela 鈥 przeciwwskazania

Pierzga pszczela to substancja, kt贸ra nie powinna by膰 stosowana przez osoby uczulone na produkty pszczele. Mo偶e ona w贸wczas wywo艂ywa膰 reakcje alergiczne. W innych wypadkach i tak nale偶y spo偶ywa膰 j膮 z umiarem. Gdy w trakcie korzystania z niej pojawi膮 si臋 dodatkowe dolegliwo艣ci, nale偶y skonsultowa膰 si臋 z lekarzem. Warto wiedzie膰 tak偶e o tym, 偶e pierzga jest wyrobem, kt贸rego co prawda nie mo偶na przedawkowa膰, ale spo偶ywanie go w nadmiernej ilo艣ci przyczynia si臋 po艣rednio do przybierania na wadze, poniewa偶 jedn膮 z jego sk艂adowych jest bogaty w cukry mi贸d.

Przeciwwskazania do stosowania py艂ku

Jak ka偶dy preparat, kt贸ry mo偶e pom贸c, py艂ek pszczeli 鈥 w pewnych rzadkich przypadkach 鈥 mo偶e tak偶e zaszkodzi膰. G艂贸wne przeciwwskazanie do suplementacji py艂kiem pszczelim to alergia na produkty pszczele oraz alergie na py艂ki kwiat贸w, ro艣lin i drzew. Zdaniem lekarzy alergia na py艂ek jako taki wyst臋puje sporadycznie i dotyka mniej ni偶 10% populacji. W razie wyst膮pienie takich objaw贸w jak: duszno艣ci, wzd臋cie warg, wymioty czy biegunka natychmiast udajmy si臋 do lekarza. Osobom, kt贸re dopiero rozpoczynaj膮 przygod臋 z pszczelim py艂kiem, sugerujemy, aby zacz臋艂y kuracj臋 od bardzo ma艂ych dawek i stopniowo je zwi臋ksza艂y.

Inne przeciwwskazania to ci臋偶kie uszkodzenie nerek, sk艂onno艣膰 do zaburze艅 jelitowo-偶o艂膮dkowych, nowotwory gruczo艂u krokowego. W takich sytuacjach nim w艂膮czymy py艂ek do codziennej diety, powinni艣my wpierw skonsultowa膰 t臋 decyzj臋 z lekarzem.

Ciekawostki o py艂ku kwiatowym

  • Staro偶ytnie Egipcjanie nazywali py艂ek pszczeli 鈥炁紋ciodajnym py艂em鈥.
  • 鈥濷jcowie zachodniej medycyny鈥 鈥 Hipokrates, Pliniusz Starszy i Pitagoras 鈥 bardzo ufali py艂kowi pszczelemu i regularnie zalecali go swoim pacjentom
  • Nazwa 鈥瀙y艂ek pszczeli鈥 po raz pierwszy pojawia si臋 w 1686 roku w dziele Historia Plantarum Johna Raya.
  • Spo偶ycie py艂ku pszczelego na wi臋ksz膮 skal臋 zaczyna si臋 dopiero po II Wojnie 艢wiatowej, wraz z wynalezieniem przez pszczelarzy montowanych w ulach po艂awiaczy.
  • Py艂ek ma w艂a艣ciwo艣ci adaptogenne 鈥 pomaga przyzwyczai膰 si臋 do wi臋kszego obci膮偶enia fizycznego czy ni偶szej zawarto艣ci tlenu w powietrzu. Dlatego jest on sta艂ym elementem diety rosyjskich kosmonaut贸w.

Przepisy z py艂kiem.

UWAGA!Przed zastosowaniem okre艣lonego przepisu, wskazane jest zaczerpni臋cie konsultacji z lekarzem, niekt贸re osoby mog膮 by膰 uczulone na py艂ek kwiatowy.

Stosuje si臋 wiele sposob贸w na sporz膮dzanie od偶ywek oraz lek贸w z udzia艂em py艂ku pszczelego.

Nap贸j py艂kowy. Do 陆 szklanki letniej wody, mleka wsypa膰 艂y偶k臋 py艂ku i pozostawi膰 na kilka godzin. Nast臋pnie lekko podgrza膰, dos艂odzi膰 miodem do smaku. Spo偶ywa膰 na czczo rano i wieczorem. Zalecana d艂ugo艣膰 kuracji 1-2 miesi膮ce

Py艂ek sproszkowany. Sproszkowa膰 py艂ek w m艂ynku do kawy. Za偶ywa膰 z dodatkiem napoj贸w.

Krem py艂kowy. Wymiesza膰 20% py艂ku z 80% miodu. Zamiast miodu mo偶e by膰 u偶yty serek, d偶em.

Pasta py艂kowa. Wymiesza膰 500 gram py艂ku z 500 gramami miodu, przekr臋ci膰 kilka razy przez maszynk臋 do mi臋sa.

Py艂ek przy alergii. Do 100 gram py艂ku doda膰 900 gram miodu, wymiesza膰. Trzytygodniow膮 kuracj臋 rozpocz膮膰 na 3-4 tygodnie przed przewidywanym atakiem kataru siennego, astmy. Zacz膮膰 od ma艂ych dawek py艂ku, codziennie zwi臋kszanych do 11 dnia, nast臋pnie dawki stopniowo zmniejszamy.

Deser py艂kowy. Do 戮l 艣mietanki lub mleka doda膰 艂y偶k臋 py艂ku kwiatowego. Odczeka膰 kilka godzin, doda膰 2 艂y偶ki miodu, 2 艂y偶ki rozdrobnionych orzech贸w, wi贸rk贸w kokosowych lub migda艂贸w, nast臋pnie zmiksowa膰.

Py艂ek pszczeli w kosmetyce.

Maseczka 1. Wymiesza膰 1 艂y偶eczk臋 sproszkowanego py艂ku z 1 偶贸艂tkiem. Mo偶na doda膰 艂y偶eczk臋 miodu. Nanie艣膰 na twarz, pozostawi膰 na 陆 godz. Wyg艂adza i od偶ywia sk贸r臋.

Maseczka 2. Wymiesza膰 dwie 艂y偶eczki sproszkowanego py艂ku w ma艂ej ilo艣ci wody dla uzyskania papki. Na艂o偶y膰 na twarz na 30 minut.

Maseczka 3. Wymiesza膰 2 艂y偶ki py艂ku, 2 艂y偶ki miodu, 1 偶贸艂tko, 1 艂y偶k臋 twarogu. Na艂o偶y膰 na twarz na 30 minut. Wzmacnia, upi臋ksza sk贸r臋.

Przechowywanie pierzgi i py艂ku

Pierzg臋 i py艂ek nale偶y przechowywa膰 w szczelnie zamkni臋tym naczyniu, w ch艂odnym (do 5掳C) i zacienionym miejscu.

pylek2
Pierzga pszczela czy py艂ek pszczeli??? A mo偶e jedno i drugie ;-) 6

Powi膮zane artyku艂y

Dodaj komentarz

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *

Sprawd藕 te偶
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO