ZdrowieCzy wiesz, że?Medycyna

ŻYWORÓDKA NA ZDROWIE

Żyworódka na zdrowie

Żyworódka wywodzi się z rodziny sukulentów (roślin gruboszowatych), a jej korzeni należy szukać na Madagaskarze. Obecnie występuje ona na terenach m.in. Azji, Australii, Ameryki Środkowej, a także na wyspach Pacyfiku i tam osiąga nawet 1,8 metra wysokości. Do Polski żyworódka trafiła z Chin. U nas hodowana jest najczęściej w doniczkach na parapecie w mieszkaniu. Tym samym roślina, która od lat wykorzystywana jest w medycynie chińskiej, zaczęła być doceniana także w naszym kraju. Jej polska nazwa związana jest ze sposobem rozmnażania. Mianowicie z brzegów liści żyworódki wyrastają rozmnóżki, które po umieszczeniu ich na wilgotnym podłożu, dają nowe rośliny. Bardzo dobrze radzi sobie w warunkach ograniczonej dostępności do wody. Ta z pozoru niewielka roślina kryje w sobie wielkie właściwości lecznicze. Warto przyjrzeć się jej bliżej jak działa na nasze zdrowie.

Powiązane artykuły

Żyworódka ma wiele odmian, ale najpopularniejsze to:

  • żyworódka Daigremonta – Kalanchoe Daigremontiana.
800 20160820183020 930 ddee9 1
ŻYWORÓDKA NA ZDROWIE 8
  • żyworódka pierzasta – Kalanchoe Pinnata,
5e14874b0c303 p
ŻYWORÓDKA NA ZDROWIE 9

Żyworódkę Daigremonta można stosować wyłącznie zewnętrznie, natomiast żyworódka pierzasta jest bezpieczna do spożycia i stosowania na powłoki ciała.

Żyworodka Diegremonta ma pojedyncze, duże, ciemne i ostro zakończone liście, jej krewniaczka zaś mniejsze, o sercowatym kształcie, składające się z kilku pojedynczych listków. Żyworódka Daigremonta wypuszcza na brzechach liści rozmnóżki, które dodają jej uroku. Żyworódka pierzasta również wypuszcza drobniutkie rozmnóżki, ale tylko wtedy, gdy liść odpadnie od rośliny na ziemię.

Uprawa tej rośliny nie jest wcale trudna. Rozmnażanie jest bardzo proste i mało skomplikowane. Wykorzystuje się do tego małe rozmnóżki umiejscowione na krawędziach liści. Rozmnóżki mają korzenie, a gdy opadają, są już gotowe do rozmnożenia. Wtedy można je z powodzeniem ukorzenić we wcześniej przygotowanym podłożu, które będzie glebą suchą, mało zasobną z domieszką piasku. Żyworódka Daigremonta to kwiat doniczkowy, który wymaga stanowiska słonecznego, ale ważne, by nie było to bezpośrednie nasłonecznienie. Dobre będą parapety z wystawą wschodnią i zachodnią, a także południową. Dobrze, gdy gleby są ciepłe, przepuszczalne, mało zasobne i najlepiej z dodatkiem piasku. Muszą one mieć małą wilgotność, a lepiej, gdy będą suche.

Zimą żyworódce należy się odpoczynek.

Żyworódka dobrze czuje się na południowym lub południowo-zachodnim oknie.

Zimą żyworódce trzeba dać odpocząć, czyli nieco ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia. Dobrze byłoby też wynieść ją do chłodniejszego pomieszczenia (nie powinno być tam jednak mniej niż 15 stopni Celsjusza).

zyworodka daigemonta 750x481 1
ŻYWORÓDKA NA ZDROWIE 10

Żyworódka pierzasta bywa niezwykle pomocna zarówno, jeżeli chodzi o dolegliwości wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dlatego zalecane jest jej stosowanie w formie okładów z liści lub w postaci soków oraz nalewek. Dzięki zawartości m.in. miedzi, selenu, cynku, żelaza, wapnia, manganu i krzemu, a także bogactwu witaminy C roślina działa ta przeciwzapalnie, niszcząc bakterie oraz rozkładając ich toksyny. Doprowadza także do zmniejszenia obrzęków i przekrwień. Ponadto zabija bakterie paciorkowca i gronkowca. 

Zastosowanie Żyworódki Pierzastej:

  • angina, katar;
  • zapalenie spojówek;
  • trudno gojące się rany;
  • kurzajki, grzybice;
  • stany zapalne, stłuczenia;
  • odleżyny, wrzody;
  • swędzenie skóry;
  • stabilizuje poziom cukru;
  • na zmęczone stopy;
  • przykry zapach stóp;
  • zgaga, przykry;
  • zapach z ust (mimo zadbanych zębów);
  • bóle głowy, bóle reumatyczne;
  • egzemy, obrzęki;
  • trądzik, liszaje;
  • oparzenia, ukąszenia;
  • paradontoza, nadwrażliwe dziąsła.
Sposoby na zastosowanie żyworódki:

Świeży liść żyworódki: Można go użyć do bezpośredniego przyłożenia na chorobowo zmienioną skórę. Najpierw należy go odciąć od rośliny. Potem zdjąć z niego cienką błonkę. Przyłożyć do chorego miejsca, nałożyć na niego folię i zabandażować lub – jeśli jest to np. policzek – przyłożyć kawałek gazy i umocować ją plastrem. Kompres trzeba zmieniać co 4–5 godzin, aż do zagojenia leczonego miejsca. Przed przyłożeniem do skóry można też liść lekko zgnieść.

Przy bólu głowy (także migrenowym) należy zrobić okład z liścia przygotowanego jw. w miejscu gdzie ból się zaczął. Po 20-30 min. czuje się już znaczną ulgę, a po 40-50 min. ustępuje całkowicie. Jeżeli ból odczuwany jest jeszcze w innym miejscu głowy, to należy przesunąć liść na to miejsce.

Angina kawałek liścia żuć bardzo wolno kilka razy dziennie, lub 3 x po 30 kropli soku konserwowanego spirytusem wymieszać ze śliną i połknąć Można także dodawać kawałki liścia do sałatek, co pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Smakuje podobnie jak szczaw.

Katar smarować zewnętrznie rejon zatok czołowych i przynosowych kilka razy dziennie.

Zapalenie spojówek dobrze umyty i przygotowany do okładu liść przykładać kilka razy dziennie po 20-30 minut na zamknięte powieki.
trudno gojące się rany, odleżyny, wrzody – dobrze umyty liść przykładać na kilka godzin . Przerwa na 1-2 godziny powtórzyć jeszcze raz okład. Powtarzać przez kilka dni. Można także użyć soku z żyworódki (konserwowany spirytusem) polewając nim takie miejsce co 2-3 godziny.

Kurzajki kawałek liścia przygotowanego do okładu przyłożyć do kurzajki nakładając na niego mały kawałek folii (aby sok nieodparowywał zbyt szybko) przymocowując go przylepcem lub bandażem na noc. Okład należy wykonywać przez 3-7 nocy. Kurzajki giną.

Stłuczenia położyć okład z przygotowanego liścia, na to kawałeczek foli (wielkości liścia), przymocować lepcem lub bandażem. Okład trzymać kilka godzin. Można do tego wykorzystać też sok konserwowany spirytusem nasączając gazę którą przykłada się do stłuczenia (należy na gazę przyłożyć kawałek folii i przymocować lepcem lub bandażem). Stłuczenia giną już po kilkunastu godzinach.

Swędzenie skóry swędzenie alergiczne lub po ukąszeniu owadów smarować sokiem. Swędzenie ustępuje praktycznie natychmiast.

Wysoki poziom cukru zjadanie 3 x dziennie po kawałku liścia lub 3 x 30 kropli soku potrafi zmniejszyć poziom cukru a także stabilizuje jego skoki.

Zmęczone stopy smarowanie stopy sokiem z żyworódki na wierzchu stopy połączenia palców i stopy oraz pod spodem palców i stopy a także haluksa i kostki po zewnętrznej stronie, sprawia, że zmęczenie stóp mija po kilku minutach. Warto wykonać taką czynność przed „imprezą” na której dużo będzie się tańczyć, gdyż znacznie opóźni się zmęczenie stóp.

Przykry zapach stóp posmarowanie stóp likwiduje przykry zapach niemalże natychmiast. Aby uporać się z tym problemem warto też częściej spożywać pomidory, banany, kiwi.

Zgaga 30 kropli soku wymieszać ze śliną, połknąć. Po chwili zgaga mija. Stosować taką czynność 3 x po 30 kropli soku przez 1-3 tygodnie. Zgaga powinna ustąpić całkowicie (pod warunkiem zaprzestania jedzenia słodyczy ew. potraw smażonych).

Przykry zapach z ust wlać na łyżkę trochę wody, do tego 30 kropli soku i wypić. Przykry zapach ginie natychmiast, a stosowanie 2 x po 30 kropli soku przez kilka dni przyczynę zapachu likwiduje na długo.

Bóle głowy, reumatyczne, kręgosłupa smarować dany rejon dotknięty bólem kilka razy dziennie.

Paradontoza troszkę soku wymieszać ze śliną, przytrzymać jak najdłużej w okolicy dziąsła dotkniętego zmianami. 3 x po 30 kropli można połknąć, ale większe ilości należy wypluć.

Jak wykonać sok samemu ?

Zamiast liści można używać wyciśnięty sok (zmiksować umyte liście, wycisnąć sok). Żeby wydłużyć jego trwałość należy zmieszać sok ze spirytusem w proporcji 1/3 spirytusu 2/3 soku.

Dawkowanie:

Dla dorosłych: 3 x dziennie po 20 kropli czystego soku lub 3 x dziennie po 30 kropli soku konserwowanego spirytusem.
Dawkowanie dla dzieci: 2-3 x dziennie po 10 kropli czystego soku.

Przeciwwskazania:

Spożywanie soku z żyworódki konserwowanego spirytusem nie jest wskazane dla osób, u których zawartość potasu mieści się w górnej granicy normy lub ją przekracza. Ze względu na zawartość ok. 23% alkoholu soku z żyworódki nie powinny spożywać dzieci.

Źródło pomocnicze:

Poradnik zdrowie, cefarm 24, arkadia-polonia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock