ZdrowieMedycyna niekonwencjonalna

Babka lancetowata – lek z polskich łąk

Babka lancetowata Plantago lanceolata bywa też nazywana wąskolistną, koniczynową lub języczkami polnymi. Posiada wielowiekową tradycję wykorzystania w leczeniu różnych schorzeń. To roślina wieloletnia, o wysokości 20-50 centymetrów. Tworzy zwartą rozetę lancetowatych liści w kolorze jasno- bądź ciemnozielonym – górą zaostrzonych, pokrywają je małe jedwabiste włoski.

Wiosną występuje w nich dużo soku, który po wyschnięciu robi się prawie czarny. Kwiatostany babki lancetowatej umieszczone są na dość długich pędach i mają kształt małego kłosa o długości 1-3 centymetrów. Kwitnienie tej rośliny trwa zazwyczaj od maja do czerwca. Kwitnące rośliny można spotkać nawet u schyłku lata, kiedy były ścinane.

Wartość leczniczą przedstawiają liście babki lancetowatej. Zbiera się je w czasie słonecznej pogody, zwykle w pełni kwitnienia rośliny, tj. w czerwcu i lipcu. Surowiec ten zaraz po zbiorze należy szybko rozłożyć bardzo cienką warstwą, np. na siatkach lub czystym papierze, bo łatwo zaparza się i czernieje. Liście suszy się wyłącznie w miejscach zadaszonych i przewiewnych. Na potrzebę domowego leczenia można wykorzystać także świeżo zerwane liście tej babki. Robi się z nich np. wyjątkowy syrop lub wyciska sok.

W liściach babki lancetowatej znajdujemy wartościowe glikozydy, flawonoidy, a poza tym fitosterole, enzymy proteolityczne i polisacharydy. Gromadzą ponadto dużo soli mineralnych, np. krzem, wapń, cynk, fosfor, potas i inne.

Idealny lek na kaszel

We współczesnej medycynie babka lancetowata uchodzi przede wszystkim za nadzwyczaj skuteczny środek stosowany w chorobach układu oddechowego. Działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i powlekająco za zainfekowane drogi oddechowe. Łagodzi napady kaszlu i pomaga szybko zregenerować uszkodzone przez infekcje błony śluzowe dróg oddechowych, wpływa też na nie ochronnie.

Badanie kliniczne potwierdziły, że babka lancetowata wzmaga siły odpornościowe organizmu i chroni skutecznie przed wieloma chorobami z przeziębienia oraz grypą.

Babka lancetowata ma poza tym sprawdzone działanie gojące, często robi się z niej okłady, np. ze świeżych liści przy skaleczeniach, otarciach naskórka, poparzeniach, owrzodzeniach, czyrakach i w przypadku użądleń przez owady lub stłuczeń. Jest zalecana w stanach zapalnych i nieżytowych przewodu pokarmowego oraz w uszkodzeniu błon śluzowych żołądka w skutek choroby wrzodowej. Przydaje się ponadto w leczeniu owrzodzenia dwunastnicy i stanów zapalnych jelit. Stanowi dobrodziejstwo w zapaleniu gardła i krtani. Niesie pomoc w zapaleniu spojówek i powiek – w postaci okładów.

Zarówno z ususzonych, jak świeżych liści babki lancetowatej nietrudno przy odrobinie chęci przygotować mnóstwo cennych specyfików do domowej apteczki.

Zobacz: Przepis na syrop z babki lancetowatej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO