Alpinia Galgant

Alpinia lekarska (inne nazwy: galgat wielki, gałgant wielki, dziki kardamon) jest najszlachetniejszym przedstawicielem rodzaju Alpinia Roxb, liczącego około 230 gatunków bylin występujących w południowo – wchodniej Azji, Australii i Oceanii. Pierwotnie rosła na terenie Chin i na Tajwanie. Do Europy dotarła już w średniowieczu przywieziona przez arabskich lekarzy. Cenne właściwości lecznicze tej rośliny doceniała nawet św. Hildegarda z Bingen. Sławna XII-wieczna wizjonerka i uzdrowicielka tak opisywała zalety alpinii: „Galgant jest bardzo ciepły, nie ma w sobie chłodu i działa leczniczo. Kto cierpi na bóle i komu zagraża osłabienie krążenia krwi, niech natychmiast zje wystarczającą ilość galgantu i mu się polepszy”. Dobrą wiadomością zwłaszcza dla miłośników mocnych trunków jest fakt, że lecznicze składniki alpinii lekarskiej są najlepiej przyswajalne w postaci nalewki alkoholowej, której picie jest zalecane na poprawienie trawienia, bóle brzucha i reumatyzm.

Występowanie i uprawa.

Gatunek pochodzący z południowo-wschodniej Azjii. Na stanowiskach naturalnych zachował się jedynie w Malezji. Roślina uprawna. Uprawa alpinii jest możliwa również w Polsce, w ogrzewanych szklarniach. Do celów kulinarnych pozyskuje się kłącza rośliny, wykopywane w okresie jesiennym.

Zastosowanie.

Kłącze alpinii jest wykorzystywane w kuchni ze względu na aromatyczny, pieprzno-imbirowy smak, nieco delikatniejszy niż oryginalny imbir. Może być stosowane rozdrobnione, w kawałkach lub mielone, zarówno świeże jak i zasuszone. Roślina powszechnie stosowana w kuchniach tajlandzkiej, malezyjskiej, indonezyjskiej i indyjskiej. Używa się jej do przyprawiania zup (w szczególności grochowej i fasolowej), sosów i duszonych potraw mięsnych. Znajduje zastosowanie jako dodatek smakowy do ryb. Pokrojone w cienkie plasterki kłącze można wykorzystać jako przybranie bądź do doprawienia pieczywa. Sproszkowane zioło stosuje się do dań, do których tradycyjnie używa się świeżego imbiru. Jest ono głównym składnikiem curry i pasty z curry. W celach leczniczych pije się nalewkę z kłącza, zalecaną w przypadku niestrawności, bólu żołądka i jako specyfik pobudzający apetyt i ułatwiający trawienie.

Related Artykuły

Back to top button

Wyłącz Ad Block-a

Prosimy o wyłączenie Ad Block-a. Nie znajdziesz tutaj żadnych wirusów i innego tego typu niechcianych programów.