Cuda technikiEgiptPodróże

Piramidy w Gizie

Położenie: Giza, lewy brzeg Nilu, naprzeciw Kairu, północna część Egiptu

Piramidy w Gizie to jedyne z najbardziej niezwykłych i budzących fantazję budowli ludzkości. Choć pochodzą z bardzo odległych epok, ich ogrom i przyjęte rozwiązania wprawiają w podziw również współczesnego człowieka.

Piramidy to budowle w kształcie ostrosłupa, skonstruowane najczęściej na podstawie czworokąta. Pełniły przeważnie funkcje grobowe, należały także do zespołów świątynnych. Najstarsze piramidy egipskie miały formę schodkową (np. w Sakkrze koło Memfis), potem łamaną (piramida Czerwona króla Snofru w Dahszur). Ich najbardziej znaną odmianą stały się piramidy w formie prawidłowego ostrosłupa.

Wielkie piramidy w Gizie pochodzą z okresu czwartej dynastii (lata 2575-2465 p.n.e.). Na ich kompleks składają się: piramida Cheopsa (Wielka Piramida), już w starożytności zaliczana do grupy siedmiu cudów świata (podstawa boku 227 m, wysokość 137 m) piramida Chefrena (wysokość 137 m); piramida Mykerinosa (wysokość 65 m); mniejsze piramidy wzniesione jako grobowce królowych i dostojników państwowych. Całości dopełniają posągi faraonów. Należy do nich też wspaniały Sfinks przy piramidzie Chefrena, łączący głowę faraona (prawdopodobnie właśnie Chefrena) i ciało lwa. Z wnętrz najlepiej zachowane pomieszczenia piramidy Mykerinosa, w których odkryto słynne Triady Mykerinosa, ukazujące władcę w towarzystwie bogiń.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a