
Goździkowiec wonny
A | B | C | Ć | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | Ń | O | P | Q | R | S | Ś | T | U | V | W | X | Y | Z | Ź | Ż
Eugenia caryophyllata, Syzygium aromaticum, Jambosa caryophyllus, Caryophyllus aromaticus; Rodzina: mirtowate (Myrtaceae)
Goździkowiec wonny. Nierozwinięte pączki kwiatowe pozyskiwane z drzewa goździkowca wonnego były już znane na dworze chińskich cesarzy z dynastii Han, która władała Państwem Środka ponad dwa tysiące lat temu.
Goździki (inne nazwy: goździkowiec aromatyczny, goździk korzenny, czapetka pachnąca, jambłusznik goździkowy) stosowano w pałacowych kuchniach i podawano cesarskim gościom jako odświeżacz oddechu. Miało to uchronić władcę przed przykrymi zapachami podczas rozmów z poddanymi. Po wielu latach dzięki arabskim karawanom kupieckim goździki trafiły na dwór cesarza władającego Bizancjum. O ich znaczeniu i wartości w tamtych czasach może świadczyć dar, jaki cesarz Konstanty Wielki wysłał papieżowi Sylwestrowi. Były nim bogato zdobione wazy wypełnione kilkudziesięcioma kilogramami goździków. Lecznicze i smakowe właściwości goździków zdobyły uznanie mieszkańców Europy w średniowieczu. Goździk pojawił się nawet na kartach poematów Dantego Alighieri, który w jednym z utworów gani marnotrawstwo mieszkańców Sieny, którzy używają cennych goździków do doprawiania mięsa.
WYSTĘPOWANIE I UPRAWA.
Gatunek pochodzący z Indonezji i Filipin, uprawiany w krajach o klimacie podzwrotnikowym. Rejony uprawy to Półwysep Malajski, Zanzibar i Madagaskar.
ZASTOSOWANIE.
Wykorzystywane są nierozwinięte pączki kwiatowe. Pozyskiwany z nich olejek zawiera do 22% olejku lotnego, garbniki, kariofylinę, eugeninę, kwas oleanowy i związki śluzowe. Olejek działa przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczo. Stosowany w stanach zapalnych błony śluzowej i gardła, jamy ustnej i nosa. Goździki pobudzają trawienie, działają antyseptycznie i przeciwbiegunkowo. Są używane w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i perfumeryjnym.