MedycynaMedycyna niekonwencjonalnaUrodaZdrowie

Miedziana bransoletka a korzyści zdrowotne wynikające z jej noszenia

Zdrowie i miedziana bransoletka

Istnieje wiele potencjalnych korzyści z miedzianej bransoletki, które można uzyskać, jeśli uczynisz ten niewielki dodatek częścią swojego życia i zdrowia.

Czym jest bransoletka z miedzi?

Tradycja medycyny ludowej noszenia bransoletki miedzianej istnieje już od tysięcy lat. Zwolennicy uważają, że noszenie bransoletki pozwala śladowym ilościom miedzi, niezbędnego minerału, wetrzeć się w skórę i zostać bezpośrednio przeniesione do krwiobiegu . Nawet dziś bransoletki z miedzi można znaleźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością .

Niestety, wiele twierdzeń dotyczących noszenia bransoletki z miedzi nie zostało zweryfikowanych przez badania. Jednak sama miedź jako dodatek ma wiele zalet. Jest naturalnie obecny w wielu produktach spożywczych, takich jak orzechy i skorupiaki, a braki miedzi są bardzo rzadkie. Wysokie dawki cynku lub witaminy C mogą powodować niedobór miedzi lub mogą być skutkiem ubocznym alkoholizmu . Ludzie mogą również odziedziczyć genetyczną niezdolność do absorpcji miedzi, lub może to być wynikiem pewnych warunków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy.

Zalety bransoletki miedzianej

Noszenie miedzianej bransoletki może potencjalnie pomóc złagodzić zapalenie stawów i ból, zwiększyć odporność i leczyć dolegliwości skóry.

Artretyzm

Zwolennicy miedzianych bransoletek twierdzą, że miedź jest absorbowana przez organizm, co pomaga w regeneracji chrząstki w stawach, co może w ten sposób łagodzić zapalenie stawów i ból. Niestety badania nie uzasadniły tego twierdzenia. Dowody sugerują, że bransoletki miedziane działają jak placebo na ludzi, mimo że badania na zwierzętach zapewniają pewną wiarygodność miedzi jako zdolnej do opóźniania zwyrodnienia stawów.

Przeciwbakteryjny

Sama miedź ma długą historię stosowania do sterylizacji ran . Miedź jest rzeczywiście antybakteryjna , zabijając 99% bakterii w ciągu 2 godzin od ekspozycji. Jednakże, aby te właściwości antybakteryjne były skuteczne, potrzebny jest bezpośredni kontakt , a bransoletek miedzianych nie zaleca się podawać bezpośrednio na ranę.

Wsparcie systemu immunologicznego

Miedź jest integralną częścią produkcji i dystrybucji białych krwinek. Niedobór miedzi może spowodować stan zwany neutropenią, który charakteryzuje się zbyt małą ilością białych krwinek, powodując, że organizm nie jest w stanie zwalczyć infekcji . Jest to najczęściej obserwowane u niemowląt, na przykład w studium przypadku opublikowanym w Antioxidant Nutrients and Immune Functions, prowadzonym przez  Josepha R. Prohaska i  Omelan A. Lukasewycz, a także  u niemowląt urodzonych z Menkes, co powoduje ciężkie niedobór miedzi. W badaniu przeprowadzonym na małej grupie niemowląt z niedoborem miedzi suplementy miedzi wzmocniły funkcję białych krwinek. Jednakże, ilości stosowane w suplementacji miedzi są znacznie wyższe niż mikro-ilości, które organizm może wchłonąć, nosząc bransoletkę.

Przeciwutleniacz

Miedź jest przeciwutleniaczem i jest potrzebna do produkcji kolagenu i elastyny ​​przez organizm. Kolagen i elastyna są odpowiedzialne nie tylko za tkankę łączną stawów, ale także za strukturalne wsparcie kości i skóry. Wsparcie kolagenowe może pomóc zwalczać oznaki starzenia, takie jak zwiotczenie skóry i zmarszczki.

Zdrowie układu sercowo-naczyniowego

W niektórych badaniach niski poziom miedzi wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi i poziomem cholesterolu . Niektórzy badacze sugerują również, że niski poziom miedzi może zwiększać ryzyko chorób sercowo- naczyniowych. Jednak inne badania wykazały wysoki poziom miedzi w celu zwiększenia ryzyka CVD, dzieląc opinie medyczne na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania miedzi w CVD.

Układ nerwowy i funkcja mózgu

Nierównowagi miedzi i niskiego poziomu miedzi związane są z chorobami neurodegeneracyjnymi . Dysfunkcjonalny metabolizm miedzi związany jest z chorobą Alzheimera, co prowadzi do nadmiernego gromadzenia się miedzi w mózgu. Jednak inne badania sugerują, że suplementacja miedzi może faktycznie zapobiegać wystąpieniu choroby Alzheimera lub przynajmniej zakłócać jej przebieg. Jednakże badania na ludziach są potrzebne do uzasadnienia jakichkolwiek twierdzeń, szczególnie w odniesieniu do skuteczności miedzianych bransoletek.

Bransoletki miedziane w medycynie ajurwedyjskiej i tradycyjnej

W medycznej tradycji ajurwedyjskiej miedź jest potężnym elementem. Miedziane naczynia są używane do sterylizacji wody pitnej , a miedziana biżuteria jest noszona na skórze, aby przenosić śladowe minerały miedzi, cynku i żelaza . Bransoletki miedziane są zalecane do zapalenia stawów i bólu, dolegliwości skórnych, bólów głowy , padaczki i zaburzeń płuc.

Skutki uboczne

Chociaż toksyczność miedzi jest zagrożeniem, ilość miedzi, która może zostać wchłonięta przez noszenie bransoletki, jest tak mała, że ​​nie ma poważnego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Niektóre osoby z alergiami na metal mogą odczuwać podrażnienia, a przy kontakcie i poceniu się mogą wystąpić przebarwienia skóry, ale ogólnie jest to bezpieczna praktyka, choć kontrowersyjna.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź też
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a