Zdrowie. Domowa Apteka – Lek z karczocha i cytryny wspomagający pracę wątroby
Zdrowie. Domowa Apteka – Lek z karczocha i cytryny wspomagający pracę wątroby
Lek ten ma działanie żółciopędne, zdecydowanie zwiększa przepływ żółci w dwunastnicy, wpływa także żółciotwórczo. Ma to istotne znaczenie w przypadku niewydolności wątroby. Przepływająca sprawniej do dwunastnicy żółć oczyszcza woreczek żółciowy i drogi żółciowe ze złogów cholesterolu i bilirubiny. Złogi te w postaci tzw. szlamu odkładają się najczęściej na ich ściankach. U niektórych osób zarówno w miąższu wątroby, jak i w woreczku żółciowym odkładają się także złogi w postaci kamieni różnych rozmiarów. Dobroczynne działanie żółciopędne sprzyja poza tym usuwaniu ze ścian woreczka żółciowego i dróg żółciowych przytwierdzonych tam chorobotwórczych bakterii, grzybów, a także pierwotniaków – będących powodem stanów zapalnych lub nawet niebezpiecznych ropni woreczka żółciowego. Specyfik ten poleca się ponadto w niestrawności oraz po przebytej żółtaczce lub wirusowym zapaleniu wątroby.
Składniki:
- 1 łyżeczka (5ml) alkoholowego wyciągu z ziela karczocha (dostępny w aptece),
- 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny,
- 1 szklanka letniej, przegotowanej wody,
Przygotowanie:
Do szklanki z letnią wodą dodać odmierzoną dawkę kropli oraz sok z cytryny.
Stosowanie:
Tak sporządzony lek pije się 20 minut przed posiłkiem 3 razy dziennie. Zalecany jest tu posiłek lekkostrawny – nigdy podgrzewany, smażony. Kuracja powinna trwać 5 tygodni, następnie robimy 2-3 tygodnie przerwy. Po spożyciu posiłku kładziemy się wygodnie pochyleni na lewy bok, a na prawym podżebrzu, w okolicach wątroby, trzymamy przez co najmniej półgodziny ciepły kompres z termoforu lub poduszki elektrycznej.
Uwaga! Leku tego, jak i wszystkich preparatów opartych na wyciągu z karczocha nie zaleca się ludziom cierpiącym na zaawansowaną kamicę żółciową, co wiąże się z niedrożnością dróg żółciowych. Nie powinno się go także przyjmować w przypadku ropniaka woreczka żółciowego.