Zdrowie

Zdrowie. Alergia – Objawy reakcji alergicznych i zaburzeń mechanizmów obronnych

Dobre zdrowie bez alergii

Przypadków alergii jest wiele a każdy z nas może być uczulony na coś innego. W naszej historii zdrowia zapisały się różne sytuacje życiowe spowodowane przeróżnymi reakcjami. Jedną z sytuacji była jazda konna kobiety na zakupy, która była uczulona na wszystkie tworzywa sztuczne. W innym przypadku współczesna muzyka jazzowa wywołała u pacjentki gwałtowne ataki astmy. Oczywiście są to wyjątki. Pokazują one jednak, w jak różnorodny sposób mogą objawiać się alergie. Ilość substancji powodujących reakcje uczuleniowe, jak również natężenie ataków mogą zwiększyć się w czasie trwania choroby. Nierzadko pojawiają się nowe objawy, na przykład przy katarze siennym, który prowadzi często do astmy oskrzelowej.

Lekarze we wszystkich uprzemysłowionych państwach obserwują znaczny wzrost chorób alergicznych. Głównymi przyczynami są nie tylko chemikalia i tworzywa sztuczne lecz również stabilność emocjonalna i nadwrażliwość współczesnego człowieka. Często po dokładnym badaniu stwierdza się u alergików niedobór witamin i składników mineralnych na skutek kalorycznej ale ubogiej w składniki odżywcze diety.

Wielu alergików nie zdaje sobie przez długi czas sprawy, że ich niejasne dolegliwości wywołane są nieodpowiednią reakcją obronną własnego organizmu – i lekceważą je.

Symptomy alergiczne na skórze

Wysypka

Trądzik spowodowany uczuleniem na jod, brom, smołę pogazową, kurz: z guzkami i pęcherzykami, występująca poza okresem dojrzewania i również w innych miejscach niż twarz, plecy i klatka piersiowa – np. po użyciu jodu, bromu (środki nasenne) lub po kontakcie ze smołą pogazową, kurzem lub podobnymi substancjami.

Alergiczna wysypka skórna: plus pęcherzyki, początkowo pojedyncze bądź występujące w małych grupkach, potem rozsiane po całym ciele, niekiedy również na śluzówce (przede wszystkim w ustach), wypełnione wodnistą cieczą, często swędzące.

Wysypka polekowa: z zaczerwieniem skóry po zażyciu lekarstw, często po tabletkach przeciw bólom głowy i przeciwgrypowych oraz sulfonamidach.

Skaza wysiękowa: z katarem, nieżytem oskrzeli, czasami z atakami oskrzelowymi, powiększeniem węzłów chłonnych, skazą białkową, zaczerwienionymi oczami – najczęstsza u dzieci i wciąż powracająca.

Uczulenie na światło słoneczne: ze swędzącymi, zaczerwienionymi pęcherzykami i przebarwieniem skóry, łuskami, liszajami, czasami gorączką – pod wpływem światła słonecznego.

Choroba Stilla: z obrzmiałymi, bolącymi stawami i gorączką, występującą u dzieci poniżej 12 roku życia, często po szkarlatynie i podobnych chorobach infekcyjnych.

Guzki i pęcherze

Trądzik spowodowany uczuleniem na jod, brom, smołę pogazową, kurz: z wysypką skórną również poza okresem dojrzewania i w innych miejscach niż twarz, plecy i klatka piersiowa – np. po użyciu jodu, bromu (środki nasenne) lub po kontakcie ze smołą pogazową, kurzem lub podobnymi substancjami.

Alergiczna wysypka skórna: początkowo pojedyncze bądź występujące w małych grupach, potem rozsiane na całym ciele, niekiedy również na śluzowce (przede wszystkim w ustach), wypełnione wodnistą cieczą, często swędzące.

Egzema (wyprysk): ropiejące, na początku z palącym zaczerwienieniem, swędzące, liszaje i łuski – często po pokrzywce, czasami jako choroba zawodowa np. u piekarzy i ogrodników.

Liszaj rumieniowaty (erythematodes): zapalne i zaczerwienione, pojawiające się zwykle po obu stronach nosa, czasami rozwijające się niepostrzeżenie, zawsze nadzwyczaj uporczywe, słońce potęguje dolegliwości.

Uczulenie na światło słoneczne: z wysypką, zaczerwienieniem, swędzeniem, łuskami i liszajami, przebarwieniem skóry, czasami z gorączką – pod wpływem światła słonecznego.

Potówki: bardzo małe, bladoróżowe, silnie swędzące i złuszczające się zwykle po kilku dniach, przeważnie u małych dzieci.

Zaczerwienienia i inne przebarwienia skóry

Zapalenie mięśni i skóry (dermatomyositis): początkowo krwistoczerwone, potem skóra kredowobiała z rozszerzonymi naczyniami włosowatymi.

Liszaj rumieniowaty (erythematodes): z czerwonymi, zapalnymi guzkami, pojawiającymi się zwykle najpierw po obu stronach nosa, czasami rozwija się niepostrzeżenie, zawsze nadzwyczaj uporczywe, słońce potęguje dolegliwości.

Uczulenie na światło słoneczne: z wysypką, swędzeniem, łuskami i liszajami, czasami z gorączką – pod wpływem światła słonecznego.

Anafilaksja, konflikt serologiczny, choroba posurowicza: ze skazą skórną, gorączką, dreszczami, bólem głowy, drżeniem, sennością, silnym spadkiem ciśnienia, automatycznymi ruchami, powolnym mówieniem, krwotokami i – dopiero po kilku dniach – bólami stawów.

Wysypka polekowa: o różnym zasięgu, z wysypką, po zażyciu lekarstw, często po tabletkach przeciw bólom głowy i przeciwgrypowych oraz sulfonamidach.

Egzema (wyprysk): palące, swędzące, na początku pęcherzyki ropne i guzki, łuski i liszaje, często po pokrzywce, czasami jako choroba zawodowa np. u piekarzy i ogrodników.

Ukąszenie owada: z opuchlizną i swędzeniem, przy zainfekowaniu miejsca ukąszenia – powiększenie węzłów chłonnych, przy szoku – bladość, poty, obrzęk twarzy, duszność, przyspieszony puls, wymioty.

Pokrzywka: z wypukłymi plamami na skórze, czasami z gorączką, niekiedy z występującymi na całym ciele, zwykle jednak wzdłuż nerwów skórnych, pojawia się nagle, często po spożyciu truskawek, poziomek, mleka.

Obrzęk Quinckego: z opuchlizną, zwykle na twarzy, lecz również w krtani (niebezpieczeństwo uduszenia), spowodowane najczęściej pokarmami lub lekami.

Plamy na skórze

Anafilaksja, konflikt serologiczny, choroba posurowicza: z zaczerwienieniem, gorączką, dreszczami, bólem głowy, drżeniem, sennością, silnym spadkiem ciśnienia, automatycznymi ruchami, powolnym mówieniem, krwotokami i – po kilku dniach – bólami stawów.

Pokrzywka: wypukłe, z zaczerwienieniem skóry, czasami z gorączką, niekiedy występują na całym ciele, zwykle jednak wzdłuż nerwów skórnych, pojawiają się nagle, często po spożyciu truskawek, poziomek, mleka.

Obrzęk skóry

Choroba hemolityczna noworodków (erytoblastoza): z żółtaczką, puchliną wodną, powiększeniem wątroby i śledziony, niedokrwistością – występuje u noworodków.

Ukąszenie owada: z zaczerwienieniem i swędzeniem, przy zainfekowaniu miejsca ukąszenia – powiększenie węzłów chłonnych, przy wstrząsie – bladość, poty, obrzęk twarzy, duszność, przyspieszony puls, wymioty.

Zaburzenia w tkance limfatycznej: z powiększeniem węzłów chłonnych i migdałków, dusznością, pobladłą skórą, podwyższoną podatnością na choroby infekcyjne, nerwowość, zaczyna się zwykle już u dzieci.

Obrzęk Quinckego: z zaczerwienieniem, najczęściej na twarzy, lecz również w krtani (niebezpieczeństwo uduszenia), spowodowany najczęściej pokarmami lub lekami.

Żółtaczka

Choroba hemolityczna noworodków (erytroblastoza): z obrzękiem skóry, puchliną wodną, powiększeniem wątroby i śledziony, niedokrwistością – występuje u noworodków.

Symptomy w drogach oddechowych

Duszność

Astma oskrzelowa: świszczący oddech, kaszel, lepka, ciągnąca się plwocina, bladość twarzy, zasinienie kończyn, stany lękowe, brak gorączki.

Alergia dróg oddechowych przy przeziębieniu: z kaszlem, katarem i innymi objawami przeziębienia.

Obrzęk krtani: powstająca przez obrzęk śluzówki krtani przy uczuleniu, ukąszeniu owada lub zapaleniu.

Zaburzenia w tkance limfatycznej: z powiększeniem węzłów chłonnych i migdałków, obrzmiałą i pobladłą skórą, podwyższoną podatnością na choroby infekcyjne, nerwowość, często pojawia się u dzieci.

Obrzęk Quinckego: z zaczerwienieniem i obrzękiem skóry, najczęściej na twarzy, lecz również w krtani (niebezpieczeństwo uduszenia się), zwykle po spożyciu pokarmów lub leków.

Alergia pokarmowa na kawę, herbatę: z gwałtownymi potami, bólami w klatce piersiowej, nadmiernym zmęczeniem, stanami lękowymi – po wypiciu zwyczajnej, normalnej ilości kawy lub herbaty.

Świszczący oddech

Astma oskrzelowa: z kaszlem, lepką, ciągnącą się plwociną, bladością twarzy, zasinieniem kończyn, stanami lękowymi, brak gorączki.

Kaszel

objawy towarzyszące:

Alergia dróg oddechowych przy przeziębieniu: katar i inne objawy przeziębienia.

Astma oskrzelowa: świszczący oddech, duszność, lepka, ciągnąca się plwocina, bladość twarzy, zasinienie kończyn, stany lękowe, brak gorączki.

Katar

objawy towarzyszące:

Alergia dróg oddechowych przy przeziębieniach: kaszel i inne objawy towarzyszące przy przeziębieniu.

Skaza wysiękowa: nieżyt oskrzeli, niekiedy ataki astmatyczne, powiększenie węzłów chłonnych, skaza białkowa, zaczerwienienia oczu, wysypka – najczęściej u dzieci.

Katar sienny: zaczerwienienie, piekące oczy, łzawienie, ból głowy, czasami gorączka, zaczyna się nagle w okresie kwitnienia.

Powiększenie migdałków i zaczerwienienie podniebienia

objawy towarzyszące:

Agranulocytoza: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapach z ust, owrzodzenie śluzówki jamy ustnej, osłabienie odporności poprzez zniszczenie białych krwinek, bardzo poważny obraz choroby.

Zaburzenia w tkance limfatycznej: powiększenie węzłów chłonnych, duszność, bladość i obrzęk skóry, nerwowość, zwiększona podatność na infekcje.

Symptomy w układzie pokarmowym

Biegunka

Zapalenie jelita: z kolką jelitową, wzdęciami, często tylko chwilowa, może być połączona z dolegliwościami żołądkowymi.

Zapalenie jelita grubego: na zmianę z zaparciem i kolką jelitową, pojawia się śluz w kale, czasami występują owrzodzenia jelit i krew w stolcu.

Uczulenie na białko zawarte w zbożach: z wzdęciami, kolką jelitową, niedoborem witamin i białka, anemią, wychudzeniem, w ciężkich przypadkach gwałtowny zanik sił.

Nieprzyswajalność laktozy: z wzdęciami – po spożyciu więcej niż 1/4l mleka.

Zaparcie

Zapalenie jelita grubego: na zmianę z biegunką i kolką jelitową pojawia się śluz w kale, czasami występują owrzodzenia jelit i krew w stolcu.

Wzdęcia

objawy towarzyszące:

Zapalenie jelita: kolka jelitowa, biegunka, często tylko przejściowe, mogą być połączone z dolegliwościami żołądkowymi.

Uczulenie nie białko zawarte w zbożach: biegunka, kolka jelitowa, niedobór witamin i białka, anemia, wychudzenie, w ciężkich przypadkach gwałtowny zanik sił.

Nieprzyswajalność laktozy: wzdęcia – po spożyciu więcej niż 1/4l mleka.

Kolka jelitowa

oraz:

Zapalenie jelita: biegunka, wzdęcia, czasami połączona z dolegliwościami żołądkowymi, często szybko przemijająca.

Zapalenie jelita grubego: biegunka, zaparcie (na zmianę), śluz w stolcu, czasami występują owrzodzenia jelit i krew w stolcu.

Uczulenie na białko zawarte w zbożach: biegunka, wzdęcia, niedobór witamin i białka, anemia, wychudzenie, w ciężkich przypadkach zanik sił.

Symptomy w mięśniach i stawach

Bóle stawów

Anafilaksja, konflikt serologiczny, choroba posurowicza: poprzedzone gorączką, dreszczami, zaczerwienieniem skóry, silnym spadkiem ciśnienia, drżeniem, sennością, powolnym mówieniem, automatycznymi ruchami, krwotokami.

Gościec stawowy przewlekle występujący, reumatyzm: z obrzękiem i zesztywnieniem, zwykle w średnim wieku, częściej u kobiet, czasami u dzieci w wieku szkolnym – niekiedy z gorączką, w innych przypadkach przebieg skryty, bez gorączki.

Choroba Stilla: z obrzękami, z wysypką skórną, gorączką, u dzieci poniżej 12 lat – często po szkarlatynie i podobnych chorobach zakaźnych.

Obrzęki

objawy towarzyszące:

Choroba Stilla: wysypka skórna, gorączka, bóle stawów, u dzieci poniżej 12 lat – często po szkarlatynie i podobnych chorobach zakaźnych.

Gościec stawowy przewlekle występujący, reumatyzm: bóle i sztywność stawów, zwykle w średnim wieku, częściej u kobiet, czasami u dzieci w wieku szkolnym – niekiedy z gorączką, w innych przypadkach przebieg skryty, bez gorączki.

Sztywne stawy

Gościec stawowy przewlekle występujący, reumatyzm: z bólami obrzękami, zwykle w średnim wieku, częściej u kobiet, czasami u dzieci w wieku szkolnym – niekiedy z gorączką, w innych przypadkach przebieg skryty, bez gorączki.

Osłabienie mięśni

Niedowład mięśni: oraz chorobliwie wzmożone zmęczenie mięśni, przede wszystkim powiek, oczu, żuchwy, przełyku.

Inne objawy chorobowe

Zaczerwienienie i pieczenie oczu

zjawiska towarzyszące:

Skaza wysiękowa: powiększenie węzłów chłonnych, wysypka skórna, skaza białkowa, katar, nieżyt oskrzeli, ataki astmatyczne – najczęściej u dzieci.

Katar sienny: łzawienie, ból głowy, katar, czasami gorączka, zaczyna się nagle w okresie kwitnienia.

Łzawienie

Katar sienny: oraz zaczerwienienie, piekące oczy, ból głowy, katar, czasami gorączka, zaczyna się nagle w okresie kwitnienia.

Zaburzenia wzroku

Stwardnienie rozsiane: oraz niedowłady, zaburzenia czucia, mowy, równowagi, chodu i czynności narządów moczowo-płciowych, dotyka zwykle ludzi między 20 a 40 rokiem życia.

Porażenia

Stwardnienie rozsiane: a także zaburzenia wzrokowe, zaburzenia czucia, mowy, równowagi, chodu i czynności narządów moczowo-płciowych, dotyka zwykle ludzi między 20 a 40 rokiem życia.

Ból głowy

objawy towarzyszące:

Anafilaksja, konflikt serologiczny, choroba posurowicza: gorączka, dreszcze, zaczerwienie i skazy na skórze, silny spadek ciśnienia, automatyczne ruchy.

Katar sienny: piekące oraz zaczerwienione oczy, łzawienie, katar, czasami gorączka, zaczyna się nagle w okresie kwitnienia.

Zawroty głowy

Stwardnienie rozsiane: oraz niedowłady, zaburzenia wzrokowe, czucia, chodu i czynności narządów moczowo-płciowych, dotyka zwykle ludzi między 20 a 40 rokiem życia.

Pocenie

Wstrząs po ukąszeniu owada: z bladością i obrzmieniem twarzy, dusznością, przyspieszonym tętnem, wymiotami, swędzącym obrzękiem w miejscach ukłucia.

Alergia pokarmowa na kawę, herbatę: z dusznością, bólami w klatce piersiowej, nadmiernym zmęczeniem, stanami lękowymi – po wypiciu normalnej ilości kawy, herbaty.

Gorączka – dreszcze

Agranulocytoza: powiększenie węzłów chłonnych i migdałków, zaczerwienienie podniebienia, zapach z ust, owrzodzenie śluzówki jamy ustnej, osłabienie odporności poprzez zniszczenie białych krwinek.

Anafilaksja, konflikt serologiczny, choroba posurowicza: senność, drżenie, powolne mówienie, automatyczne ruchy, krwotoki, silny spadek ciśnienia, ból głowy, zaczerwienienie i skazy skóry, po kilku dniach bóle stawów.

Katar sienny: piekące oraz zaczerwienione oczy, łzawienie, katar, zaczyna się nagle w okresie kwitnienia.

Pokrzywka: zaczerwienienie i wypukłe plamy na skórze, niekiedy zjawiska te występują na całym ciele, zwykle jednak wzdłuż nerwów skórnych, pojawia się nagle, często po spożyciu truskawek, poziomek, mleka.

Choroba Stilla: bóle i obrzęki stawów, wysypka skórna, u dzieci poniżej 12 roku życia – często po szkarlatynie i podobnych chorobach zakaźnych.

Obrzęk węzłów limfatycznych

objawy towarzyszące:

Agranulocytoza: powiększenie migdałków, zaczerwienienie podniebienia, zapach z ust, gorączka, dreszcze, owrzodzenie śluzówki jamy ustnej, osłabienie odporności poprzez zniszczenie białych krwinek.

Skaza wysiękowa: zaczerwienione oczy, wysypka, skaza białkowa, katar, nieżyt oskrzeli, ataki astmatyczne, występuje najczęściej u dzieci.

Ukąszenie owada z zakażeniami: twarda, czerwona opuchlizna w miejscu ukłucia, swędzenie. czasami objawy pojawiają się dopiero w kilka dni po ugryzieniu.

Zaburzenia w tkance limfatycznej: powiększenie migdałków, duszność, bladość i obrzęk skóry, nerwowość, zwiększona podatność na infekcje.

Skrofuloza – gruźlica gruczołów limfatycznych: głównie w okolicy szyjnej, skłonność do tworzenia się owrzodzeń, strupów na brzegach powiek i dookoła otworów nosowych, symptomy skazy wysiękowej, występuje u dzieci i młodzieży.

Zaburzenia czynności pęcherza moczowego

Stwardnienie rozsiane: oraz niedowłady, zaburzenia wzrokowe, czucia, mowy, równowagi, chodu, dotyka zwykle ludzi między 20 a 40 rokiem życia.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock