BezglutenoweChlebKuchniaKuchnia bezglutenowaPrzepisy kulinarne

Zakwas na chleb bezglutenowy.

Składniki na zakwas na chleb bezglutenowy

  • szklany, litrowy, wyparzony słoik
  • bawełniana ściereczka
  • w sumie 400 g bezglutenowej mąki (np. ryżowej, gryczanej, z amarantusa, z quinoa, itd.)
  • w sumie 400 g gazowanej wody
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1 łyżeczka cukru

Do wyparzonego słoika wsyp wieczorem 100 g mąki, dodaj cytrynę, cukier i wodę. Wymieszaj wyparzoną, drewnianą łyżką, przykryj słoik ściereczką i ustaw w ciepłym miejscu (np. pod kaloryferem). Rano ponownie wymieszaj składniki wyparzoną, drewnianą łyżką, przykryj słoik odstaw. Wieczorem dokarm zakwas: dodaj 100 g mąki i 100 g wody. Wymieszaj wyparzoną, drewnianą łyżką i odstaw. Po 12 godzinach znów wymieszaj składniki. Kolejnego wieczoru dokarm zakwas: 100 g mąki i 100 g wody, wymieszaj wyparzoną, drewnianą łyżką. Rano wymieszaj składniki, a wieczorem ponownie dokarm zakwas i wymieszaj. Odczekaj jeszcze 10-12 godzin. Bezglutenowy zakwas na chleb powinien być gotowy do użycia: wyrośnięty, pełen pęcherzyków powietrza.

Powiązane artykuły
Wskazówki.
Gdy mimo upływu 3-4 dni zakwas nie rośnie, nie staje się porowaty i pachnący – dodaj do niego jeszcze jedną łyżeczkę soku z cytryny i troszeczkę cukru (np. 1/4 łyżeczki). Wymieszaj, przykryj słoik i odstaw w ciepłe miejsce.
Gdy zakwas zaczyna pleśnieć, wyrzuć go, wyparz słoik i przygotuj nową porcję. Pamiętaj, by mieszać zakwas 2 razy dziennie, a dokarmiać go raz dziennie. Zawsze używaj świeżo wyparzonej, drewnianej łyżki.
Gdy użyjesz zakwasu do upieczenia pierwszego chleba, na wszelki wypadek zostaw trochę w zamkniętym słoiku w lodówce, jako starter. W razie potrzeby przez 1-2 dni dokarmisz go w ciepłym miejscu i znów użyjesz do upieczenia chleba.
Pachnący, domowy zakwas na chleb bezglutenowy to magia, ale warta nauki.
Nie poddawaj się: czasem udaje się dopiero trzeci, piąty lub dziewiąty bezglutenowy chleb na zakwasie. Potem jest coraz lepiej.
Nie daj się skusić na dodanie do ciasta suszonych lub świeżych drożdży. Owszem – nawet odrobina drożdży przyspieszy rośnięcie i doda chlebowi porowatości, ale… to już nie będzie ta zdrowy chleb.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock