WigiliaBoże NarodzenieŚwięta

Prezenty

Polska wigilia dawniej i dziś

Spis treści:

Choinka. A co pod choinką? Prezenty, prezenty… oczekiwanie wszystkich dzieci na Wigilijne prezenty.

Wigilijny zwyczaj obdarowywania się – to jeszcze jedno wspomnienie rzymskich Saturnaliów. W późniejszych czasach zwyczaj ten nazywano „Gwiazdką”, ponieważ według starej wigilijnej tradycji prezenty wręczano zawsze, gdy zapłonęła na niebie pierwsza gwiazdka. Z czasem zaczęto ją utożsamiać z gwiazdą, która wskazywała drogę Trzem Królom śpieszącym złożyć hołd i podarki Nowonarodzonemu.

Podarki gwiazdkowe były różne: dzieciom dawano na ogół zabawki, w biedniejszych domach – zazwyczaj tylko małe, symboliczne podarki; w domach zamożnych – oprócz różnych cennych przedmiotów – młodym panom i chłopcom kładziono także piękne napisane karteczki z dowcipnymi wierszami zawierającymi przeważnie aluzję do małżeństwa.

Łukasz Gołębiowski tak przedstawia spis podarków danych dworzanom przez marszałka Kazanowskiego w 1637r:

Panu koniuszemu koń siwo-jabłkowity z rzędem srebrnym i kutaskami jedwabnymi; panu sekretarzowi Jasińskiemu – kiereja (suknia wierzchnia turecka futrem podbita) altembasowa z rysiami i klamrą srebrną; panu sekretarzowi Kulszyckiemu – kiereja z popielicami, panu inspektorowi pacholików pas z zapinką i kanakiem (naszyjnikiem); panu inspektorowi domu – żupan adamaszkowy item (także) kołpak soboli, panu piwnicznemu – czapka z sobolami, każdemu z pacholików nowy żupan według nowego kroju… Ksiądz kapelan weźmie z moich antyków co mu się podoba, a kaznodzieja pierścień z wizerunkiem Pana miłościwego, gwardian zaś bernardyński, nasz spowiednik, asygnację na 20 wozów zboża. Szpitalowi na Mostowej ulicy daję asygnację na tyleż wozów, szpitalowi św. Ducha na wozów 10. Moi przyboczni wezmą po 20 złotych, a kto by został pominion niech śmiało przyjdzie do mnie, przypomni a będzie obdarzon…

„Domy i Dwory”

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a