Boże NarodzenieŚwiętaWigilia

Wieczerza wigilijna

Polska wigilia dawniej i dziś

Dnia tego jednakowy po całej może Polsce był obiad, trzy zupy: migdałowa z rodzynkami, barszcz z uszkami, grzybowa ze śledziem, kutia dla służących, krążki z chrzanem, karp w sosie, szczupak z szafranem, placuszki z makiem i miodem, okunie z posiekanymi jajami i oliwą

Powiązane artykuły
Julian Ursyn Niemcewicz: „Wigilia Bożego Narodzenia”

Zupa migdałowa, obca niegdyś polskiej tradycji, stała się ulubioną potrawą warstw zamożnych. Przyrządzana była z mielonych migdałów sparzonych wrzącym mlekiem z dodatkiem dużej ilości cukru, rodzynków i ryżu. Na wigilię, urządzoną w sposób wystawny, podawano na ogół kilka zup do wyboru. Jedne musiały być jasne inne ciemne;

otworzyły się podwoje i poszli wszyscy do obiadu. Stały tam na stole na przemian zupa migdałowa i barszcz z uszkami. Nastąpiły po nich w zwykłym porządku szczupak z szafranem, ryż z podróbkami, kapusta z linem, ryby po lwowsku, placuszki z makiem, karp z miodownikiem, grzanki do oliwy i wina, ryby smażone i po nich zamiast kompotu jak zwykle, gruszki gotowane ze śliwkami i obwarzankami…

E. Jaraczewska: „Wigilia w polskim dworze”

Ryby były podstawą wigilijnej wieczerzy w szlacheckich dworach:

A zasiadłszy do stołu godziną zmierzchową

Jadł polewkę migdałową,

na drugie zaś danie,

szedł szczupak w szafranie,

Dalej okoń, pączki tłusto,

Węgorz i liny z kapustą,

Karp sadzony z rodzenkami

Na koniec do chrzanu grzyby

i różne smażone ryby…

Tak wyglądała według Alojzego Żółkowskiego wigilia szlachcica w roku 1820. Ale nic to dziwnego, zważywszy, że jak pisze Jan Chryzostom Pasek w swoich „Pamiętnikach” :

nie będę ja z masłem jadł, ponieważ wigilia. Kazałem iść do sadzu z kacaerzem, wziąć szczupaka i kwaśno szaro ugotować…

W literaturze często spotyka się wzmianki o tłuczeńcach – tradycyjnych ciastkach wigilijnych jedzonych na zakończenie kolacji:

Jedz nie pytaj – a gdyć mało

Starodawną znaj wiliję

Masz tłuczeńców misę całą

I zamorskie bakalije

Or-Ot: „Wigilia”

Tłuczeńców nie piekło się, tylko masę zrobioną z czerstwego razowego pieczywa sparzonego wrzącym zrumienionym miodem z dodatkiem przypraw korzennych i bakali, ujmowało się między wafle lub opłatki.

Bakalie zyskały sobie od dawna w Polsce wielką popularność. Przywozili je z południa i wschodu Ormianie, Grecy i Żydzi i gdy zjawiły się w Polsce bakalie i korzenie „z wielkim do nich rzucono się upodobaniem”.

Do przypraw od wieków w Polsce używanych – miodu, maku, makowego mleka, octów: piwnego, miodowego, winnego zaprawianego malinami, berberysem, porzeczkami – doszły rodzynki, gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, szafran, bobki, limonie, kapary, oliwa, oliwki włoskie i hiszpańskie… później różne rodzaje cukru, tj. kandysbrot, kanar, faryna, chomos i aromata, czyli korzenie: imbir, pieprz, angielskie ziele, amomek, kardamony, czyli gatunek amomku, kubeba, sok limoniowy, kwiat muszkatołowy, liść bobkowy, cynamon, goździki, kapary, wanilia, kasztany, sago…

Łukasz Gołębiowki: „Domy i dwory”

Wszystkie te nowości szybko zajęły należne im miejsce w staropolskiej kuchni „gdzie pieprzono i szafranno”, i niezwykle wzbogaciły sposób przyrządzania wielu potraw, w tym ogromnej ilości potraw wigilijnych. Wkrótce bez bakalii trudno było wyobrazić sobie święta „po polskich domach, przy śpiewaniu kolęd w świąteczne wieczory Bożego Narodzenia, częstowano się zawsze bakaliami”, ale z bardzo starą polską tradycją wigilijną niewiele miały wspólnego.

Bakalie, tłuczeńce, mak z bakaliami, owoce i kompot z suszonych owoców kończyły wigilijną wieczerzę. Pod koniec wieczerzy wigilijnej zapalano na choince świeczki i rozpoczynano śpiewanie kolęd, oglądanie podarunków, a później do Pasterki grano w kości i karty na orzechy, nie na pieniądze, bowiem od wieków istniała tradycja, że gra w ten właśnie wieczór ma przynosić szczęście, lecz zwyczajowe prawo zabraniało w tym dniu gry na pieniądze.

Noc wigilijna wbrew temu co mówi kolęda – nie była wcale ani cicha ani spokojna. Istniało stare bardzo przekonanie, że należy wypędzać z domu dusze po ugoszczeniu i to wypędzać je w sposób obrzędowy, poprzez hałasy. Rozlegały się więc zewsząd wystrzały, wybuchy, strzelano z rusznic, petard, uderzano z wielkim hałasem w garnki, stoły, im głośniej, tym lepiej. Po czym udawano się na Pasterkę, a po drodze młodzi ludzie wróżyli sobie szczęście w miłości z kołków w płocie. Msza pasterska cieszyła się i cieszy w dalszym ciągu ogromnym powodzeniem. Był zwyczaj, że przynajmniej jedna osoba z rodziny bierze udział w tej najuroczystszej pierwszej mszy Bożego Narodzenia. Długo utrzymywał się zwyczaj rzucania grochem z chóru przed pasterką, zwyczaj mający zapewnić urodzaj i pomyślność na cały przyszły rok, a który niewątpliwie zapewniał kościelnemu „groch na cały rok”. Po pasterce, jak nakazywał stary ludowy obyczaj, mężczyźni chodzili „po podłazach” – składali wizyty krewnym i sąsiadom, a szczególnie rodzicom swojej przyszłej żony. Składano sobie specjalne życzenia szczęścia i wszelkiej pomyślności obsypując gospodarzy zbożem. Życzenia te wypowiadane były na ogół w formie wierszowanej:

na szczęście, na zdrowie, na Boże Narodzenie… żeby się darzyło w komorze, oborze, wszędzie daj Boże…

lub

Na szczęście, na zdrowie, na to Boże Narodzenie, coby się wom dorzyło, mnożyło syćko stworzenie, cobyście mieli telo koników kielo w płocie kólicków, po sopach krowicek kielo w lesie jedlicek… W każdym kątku po dziesiątku, a w kiesonce sto tysiącków, byście zdrowi weseli i byście sie wse mieli jako w niebie Jenieli. Jament

Gospodarze przygotowywali dla podłaźników przekąskę i wódkę z miodem. Wesoło, głośno i niezbyt trzeźwo upływała najdłuższa, a zarazem najpiękniejsza noc w roku, która przez długie wieki kończyła rok stary, a później stała się nocą radości z powodu narodzenia Bożego Dzieciątka.

Poprzednia strona 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock