HistoriaArtykułyKobiety

Ważne kobiety w historii.

Pochodzą z różnych części świata. Na pierwszy rzut oka różni je prawie wszystko. Łączy jedno – nikt tak jak one nie potrafił wpłynąć na otaczający świat.

Hypatia z Aleksandrii: Matematyczka i filozofka. Zajmowała się algebrą, geometrią i astronomią. Legenda przypisuje Hypatii wynalezienie astrolabium i rodzaju areometru – pierwszych prymitywnych narzędzi do określania położenia gwiazd na niebie.

Hypatia z Aleksandrii

Joanna DArc: Męczennica i symbol zjednoczenia Francji. To prawdziwa bohaterka tego kraju i od 1920 roku jego patronka, której przypisuje się realne wyzwolenie Francji spod inwazji Anglików. Jedna z pierwszych kobiet-żołnierzy. W wieku zaledwie 17 lat dowodziła armią. To jej przypisuje się wygranie odsieczy przeciwko Anglikom w Orleanie.

Joanna Darc

Maria Skłodowska-Curie: Prawdziwa pionierka. Otworzyła kobietom drzwi do świata nauki. Pierwsza kobieta w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla. Pozostaje również do dziś jedyną kobietą, która odebrała dwa Noble, i to z różnych dziedzin. Pierwsza kobieta, której powierzono katedrę na paryskiej Sorbonie.

Maria Skłodowska-Curie

Virginia Woolf: Jedna z największych pisarek XX wieku. Przez całe życie udowadniała, jak trudny jest los kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Niepokorna, odważna i bezkompromisowa. Wraz z mężem należała do grupy Bloomsbury, która promowała indywidualizm, humanizm i wolność seksualną. Przez wiele lat utrzymywała intymną relację z pisarką Vitą Sackville-West. Współczesny świat okazał się jednak nie do zniesienia. Po kolejnym ataku nerwowym, 28 marca 1941, w wieku 59 lat, napełniła kieszenie kamieniami i rzuciła się do rzeki Ouse. Pozostawiła dwa listy pożegnalne; jeden dla swojej siostry Vanessy, a drugi dla swojego męża: „Jestem pewna, że znów szaleję: Czuję, że nie damy rady przejść przez te kolejne trudne chwile. I że tym razem nie wyzdrowieję. Zaczynam słyszeć głosy i nie mogę się skoncentrować. Więc robię to, co uważam za najlepsze. Dałeś mi radość największą z możliwych… Nie mogę dalej z tym walczyć, wiem, że niszczę Twoje życie i że beze mnie mógłbyś pracować…

Virginia Woolf

Coco Chanel: Symbol elegancji i stylu. Pierwsza kobieta, która na stałe weszła do świata mody. Pierwsza, która tworzyła kreacje haute couture. Stworzyła podwaliny współczesnej kobiecej elegancji. Spodnie, biała koszula, garnitur, męski sweter – Coco dała nam wszystko, co dziś lubimy nosić najbardziej. Twórczyni dzisiejszego imprerium modowo-kosmetycznego zaczynała od… dekorowania kapeluszy, które kupiła w Galerii LaFayette.

Coco Chanel

Vera Caspary: Amerykańska pisarka, autorka scenariuszy i sztuk. Jedna z pierwszych w męskim przemyśle filmowym. Na początku XX wieku napisała znany thriller, \’Laura\”, na podstawie którego powstał głośny film. W swoich książkach broniła prawa kobiet do posiadania własnego życia i ich prawa do wolności. Na swoim koncie ma także założenie własnej firmy produkcyjnej.

Vera Caspary

Frida Kahlo: Pierwsza, która w malarstwie postanowiła prawdziwie wyrazić siebie – wyrazić kobietę, jako istotę całkowicie wolną, niezależną, wolną i osobną od mężczyzny. W jej malarstwie, zwłaszcza portretach, widać całą rozpacz jej życia – fizyczny ból, jaki towarzyszył jej od dziecka, kiedy zachorowała na polio i potem – po tragicznym wypadku, kiedy spędziła lata unieruchomiona na łóżku (to wtedy nauczyła się malować) duchowe rozdarcie, miłość, walkę, bezkompromisowość. Jak na swoje czasy była postacią niezwykle oryginalną i kontrowersyjną – nie tylko ze względu na sposób ubierania, fryzurę, poglądy, ale i styl życia, do którego zaliczały się liczne romanse – za równo z kobietami, jak i mężczyznami.

Frida Kahlo

Katharine Hepburn: 12 nominacji i 4 Oscary. Jedna z ikon kina, jedna z największych aktorek świata. Niepokorna, nigdy nie poddała się zasadom Hollywood, wiele z nich odważnie bojkotowała. Przez 30 lat kontynuowała romans z żonatym aktorem Spencerem Tracym, który jako katolik wolał niewierność od rozwodu. Reżyser Frank Capra powiedział o aktorce: \”Są kobiety i jest Kath. Są aktorki i jest Hepburn\”, co może tylko podkreślić jej unikalną i oryginalną osobowość.

Katharine Hepburn

Simone de Beauvoir: Pisarka i feministka, prekursorka ruchu na rzecz praw kobiet. Niepokorna i odważna, z uporem promująca swoje poglądy. Jedna z pionierek współczesnego feminizmu. Jej książka \”Druga płeć\” to klasyczny manifest feminizmu. Skandalistka, szokująca opinię publiczną śmiałymi i niezależnymi poglądami oraz stylem życia. Współpracowniczka i partnerka życiowa Jean-Paul Sartre’a.

Simone de Beauvoir

Leni Riefenstahl: Niemiecka reżyserka filmowa znana z nowatorskiej estetyki, blisko współpracowała z Hitlerem. Jej osoba i twórczość budziła często kontrowersje z powodu filmów propagandowych, jakie nakręciła w okresie hitleryzmu. Jednak znawcy kina obiektywnie oceniają jej dokonania dla kina jako wybitne.

Leni Riefenstahl

Margaret Thatcher: W świecie zdominowanym przez męzczyzn i dotąd zarezerwowanym tylko dla mężczyzn udowadniała kobiecą siłę i zdolność do zarządzania – polityką, narodem, wojną. W 1979 r. została premierem brytyjskiego rządu, stając się jednocześnie pierwszą kobietą w Europie piastującą ten urząd. Jedyna jak dotychczas osoba w XX wieku, która zdołała trzykrotnie wygrać wybory dla swojej partii.

Margaret Thatcher

Kathrine Switzer: Mimo zakazu w regulaminie, jako pierwsza kobieta bierze udział w Maratonie Bostońskim. Jeden z organizatorów biegu próbował ją powstrzymać, ale pozostali biegacze (w tym narzeczony kobiety) ją obronili. Rok 1967′,

Kathrine Switzer

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a