HistoriaNaukaUroda

Średniowieczna kąpiel – Kultura kąpielowa w wiekach średnich

Wiek średni i kultura kąpielowa. Średniowieczna kąpiel jako rytuał oczyszczania i orzeźwienia.

Bardzo śmiesznie musiało wyglądać, gdy jednocześnie stara zniszczona mateczka i młode dziewczę na oczach wszystkich wchodziły nago do dzieży i to, co zwykle skrzętnie skrywały przed cudzym wzrokiem, mężczyźni mogli oglądać do woli… Mężczyźni patrzyli wówczas, jak flirtowano z ich kobietami, a one spotykały się w cztery oczy z zupełnie nieznanymi mężczyznami… Ale o diable zazdrości, który gdzie indziej zaraz męczyłby mężczyzn, tutaj nigdy nie słyszano„. Tak kąpiele w Baden w Aargau opisywał w roku 1417 sekretarz papieski Giovanni Poggio.

Swoboda obyczajowa

W rzeczywistości w średniowiecznych łaźniach nie brano sobie moralności szczególnie do serca. Kąpiel służyła nie tylko oczyszczaniu i odświeżaniu się, ale również – a często nawet przede wszystkim – przyjemności.

Dlatego w publicznych łaźniach dzież stała przy dzieży, panowie i panie siedzieli zupełnie nago w tych samych pomieszczeniach, jedli i pili, śpiewali i grali, a także oddawali się innym przyjemnością.

Goście łaźni nierzadko pozostawali w cebrzykach całą noc. Śpiewali „duchowe i czcigodne świeckie pieśni” i to dostatecznie głośno i wyraźnie, aby nie zasnąć. Mimo to niejednokrotnie zdarzało się, że w wodzie zasypiali i … się topili.

Pielęgnacja urody

O ile w średniowieczu dość swobodnie poczynano sobie w kąpieli, o tyle wstydliwie pielęgnację urody. Nikogo też nie mogło obchodzić, co w zaciszu komnat retuszowano i korygowano.

Wskazówki toaletowe z XIV wieku (dostępne w Muzeum Germańskim w Norymberdze) zdradzają „program pielęgnacji urody” z tego okresu: po kąpieli dama usuwała zbędne owłosienie środkiem depilującym, złożonym z wapna i wody, a w mocniejszej postaci z uryny i aurypigmentu (złota farba). Potem przechodziła do pielęgnacji włosów. Aby włosy były delikatne i miękkie, myła je roztworem z saletry i zmiażdżonej cieciorki, po czym perfumowała wodą różaną. Dopiero wtedy zabierała się do makijażu. Usta i dziąsła farbowała korą z pnia lub korzenia orzechowca. Natomiast szlachetną bladość oblicza zyskiwała dzięki kleikowi z mąki owsianej wymieszanej z węglanem ołowiu. Jeśli zaś zdarzyło jej się zbyt długo przebywać na słońcu, wybielała swoją twarz kadziłem i mlekiem.

Jako środek do mycia zębów służyła wówczas mieszanka palonego marmuru, palonych pestek daktyli, białego rozbitego szkła, czerwonej cegły i pumeksu. Składniki zawijało się w lniane płótno i tarło się nim zęby do czysta. Po jedzeniu regularnie płukano usta winem i żuto nasiona kopru lub ligustru, co miało odświeżać oddech. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust, polecano paniom wkładanie pod język listka liścia laurowego albo odrobiny muszkatu – dniem i nocą, a zwłaszcza wtedy kiedy spały z ukochanym. W maseczkach przeciwko zanieczyszczeniom skóry szczególną rolę odgrywał miód. Polecane były maski z mączki fasolowej wymieszanej z miodem i żółcią wołu albo suszone korzenie balsamki sprężystej (ogórka leśnego) lub zmiażdżona rzodkiew, obydwie zmieszane z miodem. Chętnie zażywano też kąpieli parowych – jako skutecznego zabiegu przeciwko zmarszczkom. Często sięgano po środki do pielęgnacji rąk z suszonej gorczycy albo mielonych migdałów.

Pod koniec XVI wieku średniowieczne przyjemności w kąpieli skończyły się jak biczem uciął. Przyczyną było szerzenie się dżumy oraz nieuleczalnej wówczas choroby – syfilisu. Ludzie popadali z jednej skrajności w drugą: uwierzyli, że woda szkodzi zdrowiu, osłabia, niszczy skórę i tworzy idealne podłoże do szerzenia się chorób zakaźnych. Podczas gdy w roku 1387 we Frankfurcie nad Menem było jeszcze 29 publicznych łaźni, w roku 1550 było ich już tylko dwie.

Spis treści:

Piękno na przestrzeni dziejów

Puder zamiast mydła w XVIII wieku

Obyczajność i czystość w XIX wieku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też
Close
Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock