UrodaHistoriaNauka

Puder zamiast mydła w XVIII wieku

Historia piękna. W okresie rokoka triumfy święciło wszystko co przeciwne naturze. Korygowano, upiększano, malowano i sznurowano co tylko się dało.

Zamiast myć się wodą, panie i panowie żyjący w XVIII wieku tłumili przykre zapaszki pachnącymi wodami. Warstwę brudu odkładającą się stopniowo na nie umytych ciałach traktowano jak warstwę ochronną.

Powiązane artykuły

Nawet lekarze i uczeni ostrzegali przed niebezpieczeństwami związanymi z wodą. Utrzymywali, że woda zabiera ciału siłę życiową, powoduje wcześniejsze wiotczenie włókien ciała i osłabia organizm.

„… nie myj się wodą…”

Kąpano się wówczas – w przeciwieństwie do średniowiecznych zwyczajów – w domowym zaciszu, ale nawet wtedy wystarczało zanurzenie w wodzie tylko palców u nóg. Do mycia używano mis niewiele większych, od tych, na których podawano jedzenie. Wodę wlewano z półlitrowych dzbanów, prawdziwych kosztowności ze srebra lub porcelany. Chętniej niż wodą myto się jednak alkoholem, winem lub mlekiem. Na przykład król Ludwik XIV zwykle nacierał sobie z rana ręcę wódką.

W podręczniku etykiety z roku 1782 polecano: „Każdego ranka przecieraj twarz białym lnem, ale nie myj jej wodą, bo będzie zbyt wrażliwa na chłód i palące słońce”.

Perfumy

W tych „czasach elegancji”, gdy wodę uznawano za szkodliwą, w cenie były perfumy. Za panowania Ludwika XIV ich stosowanie we Francji było tak samo powszechne jak w Cesarstwie Rzymskim. Podczas gdy cesarz Neron przekładał nad inne zapach kwiatów róży, „Król Słońce” upodobał sobie szczególnie kwiaty pomarańczy. Również bardzo popularny był na francuskim dworze zapach fermentujących jabłek. Zbrązowiały miąższ tych owoców szpikowano goździkami i cynamonem, rozcierano z tłuszczem i używano tej masy do perfumowania włosów. Od słowa „pommes” – po francusku jabłko – powstała nazwa „pomada”, określająca tłuszcz do włosów.

Puder

Równie duże znaczenie jak perfumy miał w XVIII wieku puder. Pudrowano sobie nie tylko twarz, ale też dekolt, ramiona, dłonie, a nawet peruki. Dzieci, kobiety i mężczyźni pudrowali się w jednakowym stopniu. Puder nakładano , by ukryć oznaki starzenia się, zmarszczki i siwe włosy. A ponieważ pudrowali się młodzi i starzy, często trudno było rozpoznać wiek. Dla kontrastu, do twarzy upudrowanej prawie na biało nie żałowano tuszu do rzęs, ołówka do brwi ani pomadki do warg. Rumieńce malowano różem na warstwie pudru. W ten sposób twarz sprawiała wrażenie stężałej, podobnej nieco do maski.

Do pudrowania używano albo drobno zmielonej elastycznej mączki ryżowej, albo tańszej maczki zbożowej – mocno wyperfumowanej i z dodatkiem barwników. Ulubiony puder ołowiany był tak niebezpieczny, że produkujący go robotnicy w fabrykach regularnie skarżyli się na bóle i zawroty głowy oraz dolegliwości trawienne. Nierozsądne używanie pudru i szminki było przyczyną tego, że żadnej z ówczesnych piękności nie udało się przenieść swej urody poza 30 rok życia. Dostawały pryszczy i zaskórników, miały żółtą, zniszczoną i zwiotczałą skórę.

Jedynymi kobietami, które zachowały gładką skórę i różową cerę, były proste dziewczęta ze wsi. Przede wszystkim dlatego, że się nie pudrowały i wiele więcej pracowały na świeżym powietrzu. A ponadto zwykle omijała je ospa, zarażały się bowiem od krów łagodną ospą krowią i dzięki temu były odporne na cięższą postać tej choroby, która pozostawiała po sobie brzydkie głębokie blizny. Dopiero na początku XIX wieku zauważono tę prawidłowość i wprowadzono szczepienia.

Plasterki piękności

Plasterkami piękności – czyli po prostu „muszkami” – dama przykrywała wszystkie pryszcze i krostki, wągry i blizny po ospie. Małe „muszki” z jedwabiu, tafty i skóry były jednym z ulubionych środków nadawania twarzy „uduchowionego wyrazu”, zgodnego z ówczesnym ideałem piękna. Dostępne były we wszystkich możliwych kształtach: żuczków, zajączków, osiołków lub świnek, serduszek, księżyców, komet albo gwiazdek. Ulubionym kolorem muszek była czerń, a następnym w kolejności szkarlat.

Spis treści:

Piękno na przestrzeni dziejów

Kultura kąpielowa w wiekach średnich

Obyczajność i czystość w XIX wieku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO