Ameryka PółnocnaHistoriaPodróżeStany Zjednoczone

Ulica Sezamkowa

Ulica Sezamkowa to dobrze znany program telewizyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, wyprodukowany i nakręcony w USA przez Public Broadcasting Service (PBS), jest to najdłużej emitowany program dla dzieci w amerykańskiej telewizji i jest również bardzo popularny poza USA. 

Przedstawienie przedstawia grupę ludzkich aktorów, którzy wchodzą w interakcję z postaciami Muppeta, aby edukować i bawić małe dzieci, stworzone przez Jima Hensona.

Ulica Sezamkowa zaczęła się w 1966 roku, kiedy Joan Cooney, producent programów edukacyjnych dla dzieci, jego szef Lewis Freedman i Lloyd Morisett, psycholog pracujący jako pracownik ds. Dotacji w Carnegie Trust spotkali się, aby omówić rozwój nowego programu edukacyjnego dla przedszkolaków. Lloyd Morisett był zainteresowany głównie dostarczaniem materiałów edukacyjnych dzieciom z rodzin o niskich dochodach i mniejszości. Telewizja osiągnęła już poziom nasycenia 97% w USA, a wśród przedszkolaków cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wydawało się, że jest to idealna platforma do wykorzystania w celu Carnegie Trusts.

Zajęło to trzy lata badań i ostatecznie doszło do ostatecznej koncepcji, badacze przetestowali ich zawartość i prezentację, aby stworzyć formułę, która prawie gwarantuje utrzymanie zainteresowania dziecka, a jednocześnie doda przysmak, który spodoba się ich rodzicom. Muppety Jima Hensona odegrały bardzo ważną rolę w sukcesie Ulicy Sezamkowej.

Program telewizyjny został nakręcony w Nowym Jorku, producenci podjęli również śmiałą decyzję o wykorzystaniu tła ulicy z piaskowca, który ich zdaniem był bardziej realistyczny dla większości dzieci będących celem. Niestety, dobry zamiar zraził niektórych rodziców, którzy uważali Ulicę Sezamkową za zbyt niską klasę i nie chcieli, aby ich dzieci były narażone na niskie akcenty, chociaż wygląd piaskowca pozwolił serialowi połączyć się z dziećmi z śródmieścia.

Ulica Sezamkowa była chwalona od swojego debiutu w 1969 roku w National Education Television (NET), w której wystąpili Ernie i Bert, Big Bird, Gordon, Susan, Bob i Mr Hooper. Kilka miesięcy później NET został połączony z lokalną stacją, a jego najlepsze programy, takie jak Ulica Sezamkowa, zostały przeniesione do PBS, gdzie pozostaje do dziś.

Od 1969 roku nastąpiły liczne zmiany i wprowadzenie pełnej rodziny Muppetów, z których najpopularniejsze to Elmo, Kermit the Frog, Oscar the Grouch, Cookie Monster i Frazzle.

Ulica Sezamkowa to obecnie jeden z najdłużej emitowanych i obecnie produkowanych programów w historii telewizji dla dzieci, ustępujący tylko antologii Disneya. Program kilkakrotnie zdobył też nagrodę Emmy dla najwybitniejszych seriali przedszkolnych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a