Stary most w Mostarze
Bośnia i Hercegowina. Stary Most w Mostarze leży 139 km na południowy zachód od Sarajewa.
Najważniejsze miasto Hercegowiny zawdzięcza swoje znaczenie strategicznemu położeniu przy przeprawie na Neretwie.
Długo istniał tu most drewniany, a mieszkańcy usytuowanego po obu stronach miasteczka zajmowali się jego obsługą. Strażnicy mostu zwani byli: mostari – i od nich pochodzi nazwa Mostar.
W XVI wieku Turcy założyli twierdzę, a w latach 1557-1566 wybudowali most kamienny nad Naretwą, nazywany potem Starym Mostem. Zgodnie z tradycją autorem projektu był Numar Hajrudin, uczeń największego architekta otomańskiego Sinana. Przeprawa o charakterystycznym „złamanym” kształcie ma 30 cm długości i 4 m szerokości; znajduje się 28 m nad lustrem wody.
Zabytkowa przeprawa dotrwała aż do końca XX wieku, uznawana za symbol Mostaru i jeden z najcenniejszych zabytków na terenie byłej Jugosławii. Jednak w latach 1992-1993 wybuchły bratobójcze walki, dzielące żyjącą dotąd bezkonfliktowo społeczność. Jednym z ich aspektów był konflikt chorwacko-bośniacki, trwający od maja 1993 roku. Chorwaci oblegali wschodnią, muzułmańską część miast. Prowadzono niszczycielski ostrzał z czołgów, podczas którego zburzono niemal cały Stary Mostar – unikatowy zespół architektury muzułmańskiej z XVII-XVIII wieku. 9 listopada 1993 roku pod gradem pocisków runął też Stary Most.
Od 1995 roku miasto jest stopniowo odbudowywane. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć, możliwym dzięki pomocy finansowej UNESCO i Unii Europejskiej, stała się rekonstrukcją Starego Mostu. Uroczyste otwarcie nastąpiło 23 lipca 2004 roku, a w 2005 roku most i najbliższe otoczenie wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.