Przyroda

Meszki – latajÄ…ce wampiry

NajpiÄ™kniejsze miesiÄ…ce lata mogÄ… nam zepsuć kÄ…sajÄ…ce owady. WÅ›ród nich wyjÄ…tkowo dokuczliwe sÄ… maÅ‚e fruwajÄ…ce wampiry – meszki. Chmara meszek atakuje podstÄ™pnie wciskajÄ…c siÄ™ do nosa, oczu, ust, zostawiajÄ…c na skórze czerwone swÄ™dzÄ…ce ranki.

Drapieżne samiczki

Powiązane artykuły

Meszki czekajÄ… na parne gorÄ…ce dni i duszne wieczory. Wtedy ożywiajÄ… siÄ™ i atakujÄ… gromadnie. Żądne krwi, podobnie jak wÅ›ród komarów, sÄ… tylko samice. Krew ludzi i zwierzÄ…t stanowi dla nich źródÅ‚o energii. Umożliwia także wylÄ™ganie siÄ™ jajeczek w ich organizmach. Najczęściej odbywa siÄ™ to w kwietniu lub maju – wtedy także rozpoczyna siÄ™ okres ukÄ…szeÅ„. Dużą aktywność przejawiajÄ… jeszcze w czerwcu. ZajadÅ‚ość meszek zależy także od przebiegu zimy. Jeżeli byÅ‚a dÅ‚uga, owady nie zdążajÄ… ze zgromadzeniem zapasów przed okresem wylÄ™gania. Dlatego wczesnÄ… wiosnÄ… atakujÄ… ze zwiÄ™kszonÄ… zaciekÅ‚oÅ›ciÄ….

Osoby pogryzione przez meszki twierdzą, że ich ukłucie jest bardziej przykre niż komara. Przyczyna tkwi w różnicach anatomicznych między owadami. Komar tnie skórę cieniutką kłującą jak strzykawką. Meszka natomiast uzbrojona jest w ssawkę o kłujkach podobnych do do sztylecików. Tym rozdrapuje skórę aby wyssać z niej krew. Dodatkowo w ślinie meszki znajduje się więcej substancji toksycznych niż w ślinie komara. Nierzadko w miejscu ukąszenia tworzy się grudka zapalna, która dość długo się goi.

Alergicy w niebezpieczeństwie

Ukąszenia meszek są wyjątkowo niebezpieczne dla osób uczulonych na toksyny zawarte w ślinie owadów, zwłaszcza os, pszczół i szerszeni. W najgroźniejszych przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Występuje podwyższona temperatura, duszność, obrzęki, zaczerwienienie skóry, zawroty głowy. Może dojść także do nagłego spadku ciśnienia tętniczego. Kiedy wystąpią takie objawy, potrzebna jest szybka pomoc lekarska. Można się także ratować wypijając rozpuszczoną tabletkę wapnia.

Jak sobie radzić?

Ślady po ukąszeniu meszek najlepiej przemyć od razu wodą z mydłem, aby zapobiec ewentualnej infekcji bakteryjnej. Mimo swędzenia, należy unikać drapania śladów po ukąszeniu. Można je przecierać spirytusem salicylowym, gencjaną lub wodą utlenioną. W ten sposób zdezynfekujemy ranki. Potem warto posmarować maściami lub żelami łagodzącymi. Pomóc może też kompres z lodu, który łagodzi ból i zapobiega opuchliźnie. Można też przykładać plasterki cebuli, cytryny i korzenia pietruszki.

Jak się chronić?

Jeżeli wybieramy się na spacer na teren podmokłych łąk, nad rzekę czy staw, do parku, w którym zarośla i krzaki, trzeba się odpowiednio ubrać, założyć długie spodnie i skarpetki, a także przylegającą bluzę z długim rękawem. Przed sezonem letnim warto zaopatrzyć się w repelenty czyli preparaty chroniące przed ukąszeniem owadów. Przed spacerem nacieramy ciało repelentem. Meszki odstrasza także zapach olejku waniliowego. Jeśli mieszkamy w pobliżu terenów, na których pojawiają się meszki, trzeba w oknie założyć gęstą siatkę, bardziej gęstą niż ta, która jest przeznaczona do ochrony przed komarami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock