Medycyna niekonwencjonalnaOjciec Klimuszko

Ostropest plamisty

Gdy wątroba wymaga regeneracji

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina jednoroczna. Niekiedy występuje jako chwast, czasem bywa sadzona do dekoracji w ogródkach i na działkach. Najczęściej uprawia się go na specjalnych plantacjach. Tworzy liście jasnozielone, pokryte siateczkowato ułożonymi białymi plamami, mające na brzegach cierniowate kolce. Rozgałęzione pędy ostropestu mogą wyrastać do 1 metra i wyżej. W lipcu i sierpniu pojawiają się na nich koszyczki kwiatowe (wyglądem trochę przypominające uporczywego, znanego chwastu ostrożenia). Rurkowate kwiaty tworzące koszyczki mają piękny jasnofioletowy lub purpurowofioletowy kolor. Roślina ta wydaje dość duże, podłużne i twarde nasiona o barwie szarobrązowej. Dojrzewają późnym latem albo jesienią.

Wartość leczniczą przedstawiają właśnie nasiona ostropestu. Zbiera się je w drugiej połowie lata, kiedy są już wystarczająco dojrzałe i suche. Zawierają w swym składzie kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, tyraminę, garbniki oraz liczne sole mineralne. Sporo wapnia i magnezu. Najważniejszą substancją leczniczą ostropestu są jednak związki o nazwie flawonoligany, zwane dla potrzeb nauki sylimaryną.

Działa ochronnie na wątrobę

Preparaty produkowane z wyciągu z nasion ostropestu mają niespotykaną wprost zdolność odtruwania i regenerowania wątroby oraz chronienia przed wnikaniem do jej komórek wszelkich toksyn, np. groźnych toksyn bakteryjnych, toksyn z nieświeżego, skażonego pożywienia, wody, chemikaliów itd. Preparaty te stanowią pierwszą pomoc w zatruciu środkami chemicznymi i grzybami. Jak donoszą badania kliniczne, po dożylnym podaniu sylimaryny przy zatruciu muchomorem sromotnikowym śmiertelność spadła o 10%.

Leki z ostropestu wpływają nadzwyczaj korzystnie przy leczeniu marskości wątroby, np.. u ludzi nadużywających alkoholu, a także przy jej stłuszczeniu i zwłóknieniu. Zaleca się je ponadto w chronicznym zapaleniu wątroby i woreczka żółciowego. Okazują się wielkim dobrodziejstwem dla ludzi, którzy wcześniej chorowali na żółtaczkę i ostre zatrucia pokarmowe. (np. spowodowane salmonellą)

Ostropest niesie także nieocenioną pomoc osobom zmuszonym do długotrwałego zażywania przeróżnych preparatów syntetycznych, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, psychotropów i innych, których metabolity z czasem gromadzą się w wątrobie i prowadzą do upośledzenia jej pracy. Do kuracji ostropestem należy bezwzględnie przekonać chorych na nowotwory po przebytym zabiegu chemioterapii. Preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny bywają wykorzystywane w objawach przejedzenia i niestrawności. Z badań wynika, ze ostropest łagodnie zwiększa wydzielanie żółci. Stanowi poza tym znakomity środek leczniczy po przebytej żółtaczce.

Przeczytaj więcej:

Zmielone nasiona ostropestu pomocne w odtruwaniu wątroby.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also
Close
Back to top button

Adblock Detected

Proszę wyłącz Adblock-a